20,8 C
Kozienice
czwartek, 25 lipca, 2024

„Mazowiecki Gentleman D.” z powiatu kozienickiego

Popularne

Warto przeczytać

13 czerwca w ogrodach Pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody laureatom oraz wyróżnionym w konkursach „Mazowiecka Lady D.” oraz „Mazowiecki Gentlemen D.”. Te prestiżowe wyróżnienia są przyznawane osobom, które inspirują do pokonywania wielu barier zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już po raz piąty zorganizowało konkurs o tytuł „Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek”, a po raz trzeci przyznano również nagrody w ramach konkursu „Mazowiecki Gentlemen D.”. W tym roku zgłoszono 31 osób, spośród których wyłoniono laureatów w pięciu kategoriach dla kobiet oraz sześciu dla mężczyzn. Patronat nad konkursami objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Wśród wyróżnionych znaleźli się również mieszkańcy powiatu kozienickiego.

Tytuł „Mazowiecki Gentlemen D.” w kategorii „Życie Społeczne” otrzymał Jan Żuchowski. Mimo iż w wieku 7 lat stracił lewą nogę w wyniku wypadku komunikacyjnego, nie poddał się przeciwnościom losu. Aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) i Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK). Był inicjatorem i organizatorem młodzieżowych rajdów górskich w Karkonoszach i Górach Stołowych, skierowanych do osób z niepełnosprawnościami. W 1999 roku z inicjatywy Jana Żuchowskiego powołane zostało Koło Polskiego Związku Niewidomych, którego został Prezesem. Koło zrzeszało 99 członków z terenu powiatu kozienickiego. Funkcję Prezesa piastował do 2018 roku. We wrześniu 2018 roku, wspólnie z żoną, założył Stowarzyszenie Osób z Dysfunkcją Wzroku i Ich Rodzin, które prężnie działa do dziś. Stowarzyszenie realizuje wiele programów mających na celu poprawę jakości życia i edukacji osób niewidomych oraz niedowidzących z Polski i Ukrainy. Za swoje zasługi odznaczony został m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta RP za pracę na rzecz osób niewidomych i niedowidzących potrzebujących pomocy oraz Złotą Odznaką Honorową PZN przez Prezydium Zarządu Głównego PZN.

W konkursie „Mazowiecka Lady D.” wyróżniona dyplomem została Teresa Żuchowska, która od lat aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Ukończyła liczne kursy i szkolenia, które pozwalają jej efektywnie wspierać osoby z dysfunkcją wzroku. Była współzałożycielką Stowarzyszenia Osób z Dysfunkcją Wzroku i Ich Rodzin, które działa na rzecz osób niewidomych i niedowidzących. Za swoje zasługi została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta RP za pracę na rzecz osób niewidomych i niedowidzących potrzebujących pomocy. Dzięki jej pracy i zaangażowaniu, życie wielu osób z dysfunkcją wzroku nabrało nowego, lepszego wymiaru.

Nagrody laureatom wręczali Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Anna Brzezińska, Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Aleksander Kornatowski oraz Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami Artur Świercz.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content