12 C
Kozienice
piątek, 29 marca, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Krzysztof Zając: Retro Liga zagości w Kozienicach już po raz czwarty. W niedzielę inauguracja sezonu

Popularne

Warto przeczytać

Już w najbliższą niedzielę – 27 marca, na stadionie miejskim im. Marka Łuczyńskiego w Kozienicach odbędzie się pierwszy mecz lokalnej retro drużyny piłkarskiej w ramach tegorocznego, czwartego już sezonu Retro Ligii. Początek meczu o 15.

Mecz na arenie lekkoatletyczno-piłkarskiej przy ulicy Sportowej na pewno będzie ciekawym widowiskiem osadzonym w międzywojennych realiach. O godzinie 15.00 rozpoczną rywalizację dwa zespoły dżentelmenów, w pieczołowicie odtworzonych strojach piłkarskich przedwojennych drużyn futbolowych: Wojskowego Klubu Sportowego Grodno oraz Czarnych Lwów. Przed gospodarzami, czyli WKS Grodno nie lada zadanie – wyrównanie rachunków zeszłorocznej potyczki, kiedy to ulegli Czarnym Lwów grając na ich terenie. Tym bardziej, że drużyna gości – składająca się głównie z wałbrzyszan – to ubiegłoroczny Wicemistrz Retro Ligi. A więc będzie o co walczyć, liczymy na dynamiczne, obfitujące w liczne akcje piłkarskie widowisko.

– Warto przy okazji wspomnieć, że w sezonie 2022 udział w rozgrywkach Retro Ligi zadeklarowało 9 drużyn (choć ostatecznie może to być 8 zespołów), w tym aż 3 nowopowstałe drużyny, czyli Towarzystwo Sportowe Victoria Sosnowiec, Wojskowy Klub Sportowy 42 Pułku Piechoty Białystok oraz LKS Pogoń Lwów z Żarowa i Strzegomia. Pozostałe drużyny  to: LKS Lechja Lwów (Dzierżoniów), Strzelec Choroszcz, WKS 10 PP Łowicz (który ostatecznie może nie wystąpić w tegorocznych rozgrywkach – a szkoda!) WKS 37 PP Kutno, Czarni Lwów (Wałbrzych) oraz kozienicki WKS Grodno utworzony w 2018 r. jako sekcja sportowa przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych – mówi Krzysztof Zając, prezes KSRH.

Trochę historii…

Kozienickie SRH w RetroLidze od początku gra w barwach i w odtworzonych strojach piłkarskich nieistniejącego już klubu – Wojskowego Klubu Sportowego Grodno. Początki powstania klubu datuje się na lata 1921-1922. W 1922 r. na bazie stacjonującego w Grodnie 76 Lidzkiego Pułku Piechoty im. im. Ludwika Narbutta powstał WKS 76 pp Grodno. Większość zawodników i działaczy klubowych było wojskowymi. Rok wcześniej powstał w Grodnie inny klub ściśle związany z późniejszym WKS Grodno – cywilny Grodzieński Klub Sportowy Cresovianka. W wyniku fuzji obu klubów w 1934 r. powstał Wojskowy Klub Sportowy Grodno, który przyjął zielono-czerwone barwy i symbol Grodna jako swój herb – jelonka z krzyżem między rogami.

– Wybór tego klubu nie był przypadkowy. Ideą rozgrywek jest przypomnienie o nieistniejących już klubach i drużynach piłkarskich przedwojennej Polski. WKS Grodno w latach 30. XX w. zdominował rozgrywki białostockiego OZPN – osiem razy w latach: 1931, 1932, 1933, 1934, 1936, 1937, 1938, 1939 sięgał po tytuł mistrzowski okręgu białostockiego. WKS Grodno należał do jednej z najsilniejszych drużyn piłkarskich II Rzeczypospolitej. Jak wskazują historycy, m.in. Ruslan Kulevich, jedną z tajemnic dobrej gry był fakt, że do zespołu należeli znani zawodnicy, którzy w Grodnie musieli odbyć służbę wojskową. Koniec istnienia WKS Grodno wiąże się z wybuchem drugiej wojny światowej. 76 Lidzki Pułk Piechoty im. Ludwika Narbutta przerzucono na zachód, gdzie grodnianie walczyli z Niemcami w składzie w składzie 29 Dywizji Piechoty Odwodowej Armii „Prusy”. Żołnierze tego pułku dzielnie walczyli m.in. w bitwie pod Piotrkowem Trybunalskim, jak również na terenie powiatu kozienickiego w okolicach Grabowa nad Pilicą, Augustowa, Cecylówki i Matyldzina. W lasach Puszczy Stromieckiej w okolicy Matyldzina są dwie mogiły wojskowe, gdzie pochowani są bohaterscy żołnierze tego pułku, zaś szkoła podstawowa w Augustowie nosi imię 76 Lidzkiego Pułku Piechoty – opowiada Krzysztof Zając.

Na tę chwilę retrodrużyna WKS Grodno (Kozienice) zgłosiła do gry w tym sezonie 25 zawodników. W najbliższym meczu wystąpią:  Remigiusz Bajer, Sebastian Bartnik, Paweł Chołuj, Andrzej Czaplarski, Łukasz Czaplarski, Marek Czyż, Jakub Gębczyk, Emil Madejski, Daniel Potyra, Michał Rębiś, Bartosz Ruczkowski, Tomasz Sadowy, Emil Traczyk, Grzegorz Wasiński, Mateusz Wasita, Daniel Wójcik i Mateusz Zając.

Zawodnicy oraz sędziowie grać będą w strojach odtworzonych na podstawie przedwojennych warunków technicznych oraz zdjęć. W skład stroju wchodzą koszulka i spodenki, getry i skórzane trzewiki piłkarskie, ponadto bramkarze mogą występować w stylowych nakryciach głowy, ale bez rękawic. Oczywiście piłka nożna również będzie taka, jaką grano przed laty – skórzana, zaś mecze prowadzone będą zgodnie z zasadami przedwojennych Przepisów Gry.

– Już 4 z kolei sezon gramy w Retro Lidze głównie dzięki: ENEA Wytwarzanie, Kozienickiemu Centrum Rekreacji i Sportu, Powiatowi Kozienickiemu, Radomskiej Delegaturze Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, Kozienickiemu SRH. Dziękujemy! – dodaje na koniec Krzysztof Zając.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content