18,9 C
Kozienice
czwartek, 25 lipca, 2024

Kozienicki Dom Kultury na Znaczku Turystycznym. To pamiątka nie tylko dla gości, ale i mieszkańców

Popularne

Warto przeczytać

Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka dołączył do inicjatywy Znaczków Turystycznych. Od środy, 5 czerwca, osoby odwiedzające Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach mogą nabyć pamiątkowe emblematy z wizerunkiem siedziby KDK i dołączyć do międzynarodowej gry kolekcjonerskiej.

Idea Znaczków Turystycznych wywodzi się z Czech i ma na celu promocję miejsc atrakcyjnych turystycznie poprzez łączenie gadżetu i gry dla kolekcjonerów.

–  Akcja sięga 1998 roku. Z czasem inicjatywa ta urosła do rangi ogólnoeuropejskiej, a następnie zaczęły do niej dołączać również kraje spoza Starego Kontynentu. Na całym świecie istnieje niemal 7 tys. miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym, z czego prawie 1300 w Polsce. Teraz w akcji udział bierze również Kozienicki Dom Kultury – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Czym jest Znaczek Turystyczny?

To okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers przeważnie jest taki sam. Znaczek Turystyczny jest pamiątką z naturalnego materiału – drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest w 100 % ekologiczny. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Produkowany jest ręcznie, co sprawia, że każda sztuka jest wyjątkowa. Grafika wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy.

– Znaczek Turystyczny przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka. Mogą to być schroniska turystyczne, grzbiety gór, miejsca historyczne, ale nie tylko. Na znaczkach znajdziemy najróżniejsze obiekty, którymi interesują się turyści – dodaje Elwira Kozłowska.

Na każdym znaczku zamocowana jest papierowa naklejka z wizerunkiem danego obiektu, opatrzona kodem QR, dzięki któremu wysłuchamy podstawowych informacji o odwiedzanym miejscu. Na wewnętrznej stronie naklejki opisane są również zasady gry kolekcjonerskiej.

Gdzie kupić?

Sprzedaż Znaczków Turystycznych w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach prowadzi Punkt Informacji Turystycznej Kozienickiego Domu Kultury. Te są dostępne w cenie 10 zł / szt. i można je nabyć w godzinach otwarcia budynku (codziennie, w godz. 9.00-21.00 z wyjątkiem niektórych dni świątecznych).

Dodatkowe informacje dostępne są na www.dkkozienice.pl oraz na www.znaczki-turystyczne.pl.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content