20,8 C
Kozienice
czwartek, 25 lipca, 2024

[ZDJĘCIA] II Ogólnopolska Konferencja „Inwentaryzacja i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych”

Popularne

Warto przeczytać

W dniach 22-23 września br. w Garbatce-Zbyczyn odbyła się II Ogólnopolska Konferencja pn. „Inwentaryzacja i monitoring przyrodniczy w parkach krajobrazowych”. Jej celem była wymiana doświadczeń dotyczących podstawowych zadań z zakresu ochrony wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych realizowanych przez służby parków i pracowników naukowych w granicach poszczególnych parków krajobrazowych i ich otulin.

W konferencji wzięli udział „parkowcy” z województw: lubuskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i lubelskiego oraz organizatorzy – Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych i zaproszeni goście: pracownicy naukowi, leśnicy z nadleśnictw – Kozienice, Radom i Zwoleń, a także przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz przedstawiciel Mazowiecko – Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Konferencja składała się z dwóch części. Pierwsza – stacjonarna (cztery sesje referatowe), w całości poświęcona była zadaniom realizowanym przez poszczególne parki krajobrazowe. Referat inauguracyjny  pt. „Czynna ochrona bioróżnorodności w Kozienickim Parku Krajobrazowym na przykładzie rodzimych raków i różanki” wygłosił dr inż. Witold Strużyński, pracownik naukowy w  Katedrze Biologii Środowiska Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Drugiego dnia odbył się wyjazd terenowy, podczas którego przybysze z różnych stron Polski zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, a także zapoznali się funkcjonowaniem ośrodka edukacyjnego Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie oraz działającej przy nim wylęgarni i podchowalni ryb i raków, wybudowanej w ramach zadania „Ochrona bioróżnorodności w mazowieckich parkach krajobrazowych”, sfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. 

Wyjazd terenowy zakończył się wycieczką do rezerwatu przyrody „Krępiec”,  gdzie w obecności uczestników konferencji, do tutejszego, wytypowanego wcześniej cieku wodnego wypuszczono ponad 250 młodych raków szlachetnych wychodowanych tego roku w wylęgarni.

Spotkanie „parkowców” było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz zaprezentowania na forum ogólnopolskim działań z zakresu czynnej ochrony przyrody jaką Kozienicki Park Krajobrazowy prowadzi na terenie pięknej Puszczy Kozienickiej.  

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content