10,8 C
Kozienice
wtorek, 17 maja, 2022
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Gmina Kozienice w bardzo dobrej kondycji finansowej. Tak wynika z „Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020”

Popularne

Gmina Kozienice zajęła wysokie miejsce w „Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020”. W kategorii gmin miejsko-wiejskich znalazła się na 125. pozycji na 642 sklasyfikowane samorządy.

Dokument został przygotowany przez pracowników Katedry Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W rankingu, tak jak w latach poprzednich, wykazano analizę kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego oraz dodatkowo uwzględniono koszty poniesione przez jednostki na walkę z COVID-19 w 2020r. Ranking ten to jedyne w kraju opracowanie, które obejmuje wszystkie samorządy w Polsce. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne. Według autorów opracowania, celem raportu było przygotowanie narzędzia dla obywateli, wyborców, mogących w prosty sposób sprawdzić, jak publicznymi pieniędzmi gospodarują włodarze ich gmin.

Ranking Finansowy daje konkretne instrumenty do oceny funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej lokalnej władzy oraz nakreśla przejrzysty obraz gospodarki naszego kraju wychodząc od jej podstaw.

Gmina Kozienice znalazła się na 125. pozycji spośród 642 sklasyfikowanych samorządów. Ranking ten przedstawia takie wskaźniki jak:

  • W1 – Udział dochodów własnych w dochodach ogółem
  • W2 – Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
  • W3 – Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem
  • W4 – Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od
    wynagrodzeń
  • W5 – Udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń
  • W6 – Relacja zobowiązań do dochodów ogółem
  • W7 – Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących

Aby uplastycznić ranking, przed gminą Kozienice znalazły się takie gminy miejsko-wiejskie jak Wadowice, Piaseczno oraz Nałęczów. Z kolei za gminą pojawiła się cała masa innych jednostek samorządów terytorialnych, w tym między innymi Jastarnia, Rawicz, Grójec, czy Lipsko.

Pełna wersja rankingu dostępna jest TUTAJ (wystarczy kliknąć).

 


Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane