27,3 C
Kozienice
wtorek, 21 maja, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[FOTORELACJA/WIDEO] Uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kozienicach

Popularne

Warto przeczytać

Tradycyjnie złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym w Kozienicach na Kwaterach Legionistów modlitwa w intencji poległych za Ojczyznę, przemarsz ulicami Kozienic, uroczystości pod pomnikiem, składanie kwiatów oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego. Tak wyglądały obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości w Kozienicach.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 9:30 przy grobie nieznanego żołnierza i kwaterze Legionistów na kozienickim cmentarzu. Odbyło się tam złożenie kwiatów od społeczeństwa powiatu kozienickiego. Tam delegacje kozienickiego samorządu, szkół, związków, firm i instytucji złożyły wiązanki kwiatów.

Następnie o godzinie 10:15 poczty sztandarowe oraz delegacje z wiązankami kwiatów zebrały się przed kościołem pod wezwaniem Świętej Rodziny w Kozienicach.

Po mszy świętej nastąpił przemarsz uczestników uroczystości na plac przy Pomniku Niepodległości w asyście orkiestry Dętej OSP w Kozienicach, a także Szwadronu Ziemi Kozienickiej im. mjr. J. Sas Jaworskiego, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

Po krótkiej modlitwie i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

– W 2023 roku obchodzimy 105  rocznicę odzyskania niepodległości, ale również w tym roku obchodzimy 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Nie przypadkiem mówię teraz wspólnie o tych obu wydarzeniach. Po pierwsze warto pamiętać, że tutaj na terenie gminy Kozienice, a konkretnie w Świerżach, miała miejsce jedna z nielicznych zwycięskich bitew powstania. To tutaj kilkuset naszych rodaków stanęło do nierównej walki z (wtedy) jedną z największych armii świata i w tej bitwie pokonaliśmy Rosyjskiego zaborcę. […] Dzisiaj moi drodzy pamiętając o tej chwalebnej, ale i dramatycznej przeszłości żyjąc w wolnej niepodległej Polsce, pochylamy głowy przed bohaterami tamtych czasów. Historia pokazała, że jako naród potrafimy się jednoczyć i wspólnie walczyć. Ważne jest jednak, żebyśmy potrafili się jednoczyć i wspólnie walczyć nie tylko w obliczu zła i zagrożenia, ale żeby ta jedność i współpraca obecne były również w dniu codziennym. nawet wtedy, kiedy dzieje się dobrze i kiedy jest dobrze. – powiedział burmistrz Kozłowski

Kolejno głos zabrał starosta Powiatu Kozienickiego, Krzysztof Wolski

– Jak co roku spotykamy się tu właśnie 11 listopada, aby w sposób szczególny uczcić dzień, który w sercach Polaków powoduje uczucie dumy i refleksji oraz wiary w siłę naszej tożsamości narodowej. Właśnie 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów nasza ojczyzna odzyskała niepodległość, a Polska znów pojawiła się na mapie świata. […] Pamiętajmy o wielkich Polakach, ale również o wszystkich, którzy walczyli na frontach pierwszej wojny światowej oraz tych, którzy niosła idea niepodległości i stawali w obronie ojczyzny w różnych okresach jej historii. […] Niech niepodległość odzyskana 105 lat temu będzie naszym drogowskazem i źródłem inspiracji.  […] Niech żyje Polska, niech żyje wolność, chwała wielkim Bohaterom! – dodał starosta

Po Apelu Pamięci składano wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości. Kwiaty złożyli lokalni samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele, stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Kozienic, a także uczniowie szkół z powiatu kozienickiego i przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był koncert „NIEPODLEGŁA NUTA” w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach w wykonaniu Uczniów i Nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach.

 

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content