-0,6 C
Kozienice
piątek, 3 lutego, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[FOTORELACJA] Pogoda dopisała. Ulicami Kozienic przeszedł Orszak Trzech Króli

Popularne

6 stycznia ulicami Kozienic przeszedł Orszak Trzech Króli. Po dwuletniej przerwie, setki  mieszkańców Kozienic wzięło udział w barwnym orszaku po raz dziewiąty. Organizatorem wydarzenia była kozienicka rada Rycerzy Kolumba.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli wyruszył spod kościoła Św. Rodziny po mszy świętej o godzinie 10:30. Tuż po niej, uczestnicy orszaku po wspólnym odmówieniu modlitwy Anioł Pański, ruszyli w zaplanowaną trasę orszaku.

– Widzimy Józefa, widzimy Maryję, od której wszystko się zaczęło. Razem z Maryją widzimy orszak, pasterzy i wielki orszak ludzi, którzy przez wieki idą aby oddać mu pokłon. Kochani, kolejny orszak w roku 2023, rozpoczniemy modlitwą zawierzającą nas, nasze rodziny, świętej Bożej Rodzicielce odmawiając Anioł Pański – proboszcz parafii św. Rodziny ks. kan. Władysław Sarwa

Trasa orszaku przebiegała ulicami: Głowaczowską, Sportową i Warszawską, aż do kościoła Św. Krzyża. Razem z wiernymi, przedstawicielami samorządu, dziećmi szli kapłani, proboszcz parafii św. Rodziny ks. kan. Władysław Sarwa oraz ks. Tomasz Pastuszka z parafii św. Krzyża, przy której znajdowało się miejsce docelowe.

Uczestnicy orszaku mieli cztery przystanki. Podczas każdego z nich odbywały się inscenizacje a pierwszą z nich mogli oglądać wszyscy uczestnicy jeszcze przed kościołem Św. Rodziny. Kolejne inscenizacje odbyły się przy pomniku niepodległości, przed budynkiem I LO oraz kościele św. Krzyża.

O dwóch wymiarach wydarzenia mówił religijnym i ludzkim mówił burmistrz Kozienic, Piotr Kozłowski.

– Dziękuję wam obecnych tutaj mieszkańcom, bo bez was, tego roku nie byłoby sensu organizować, natomiast wasza obecność mimo przerwy pandemicznej tak liczna cieszy pokazuje, że na pewno warto organizować i  uczestniczyć w nim. Orszak Trzech Króli jest na pewno ważny i wielowymiarowy. Najważniejszy jest ten wymiar religijny. Przychodzimy, cieszymy się z radości Narodzenia Pańskiego, to takie nasze wspólne jasełka, takie kolędowanie, ale jest też ten wymiar ludzki. Uczestnicząc w orszaku budujemy więzi międzypokoleniowe. Przychodzimy z dziećmi, przychodzimy z wnukami od najmłodszego do najstarszego. – podziękował za udział w orszaku, burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski

Wicestarosta kozienicki, Małgorzata Bebelska mówiła natomiast, że wspólnie tworzone jest ponadpokoleniowe wydarzenie, które łączy tradycję wiary, naszej historii oraz wspólnoty lokalnej.

– Patronat nad wydarzeniem przyjął starosta kozienicki Krzysztof Wolski, tym samym zarząd powiatu, nad wydarzeniem, które łączy tradycję naszej wiary, naszej historii, tradycję naszej wspólnoty lokalnej. Tworzymy wydarzenie ponadlokalne, bo nie tylko gminne, ale również jesteśmy miastem powiatowym, jesteśmy wojewódzkim, jesteśmy wojewódzkim. Są z nami goście rodziny i to tak ważne, abyśmy w tym dniu podkreślali naszą wspólną wiarę, tradycje, historię, ale jednocześnie patrząc w przyszłość, otwierali serca i wspólnie razem nieśli ze sobą ten płomyk słońca, który przyszedł wraz z narodzinami Jezusa Chrystusa. – dodała wicestarosta kozienicki, Małgorzata Bebelska

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content