5,7 C
Kozienice
czwartek, 25 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] Finisaż „Śladami miast”. Za nami wystawa malarstwa Pauliny Hortyńskiej

Popularne

Warto przeczytać

W piątek, 29 lipca, miłośnicy sztuki mieli okazję do spotkania z autorką w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka.

Wszystkich przybyłych na to wydarzenie do sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach powitała komisarz wystawy Agnieszka Bieńkowska. Przypomniała, że ekspozycja została udostępniona zwiedzającym już 27 maja, jednak dopiero podczas finisażu mieliśmy okazję gościć autorkę prezentowanych prac.

Plastyk KDK przytoczyła pokrótce biografię Pauliny Hortyńskiej, a także przeprowadziła z nią krótki wywiad. Mowa była m.in. o technicznej stronie prezentowanych prac. Powstają one przy użyciu autorskiej metody i są przy tym stosunkowo ciężkie. Nie zabrakło pytań o ulubioną część cyklu i inspiracje z Lizbony, Tbilisi i Lublina.

– Obrazy opowiadają historię trzech miast, dwóch położonych na odległych krańcach Europy tj. Lizbony i Tbilisi oraz Lublina. Inspiracją do stworzenia tego cyklu były kadry ścian budynków tych miejsc lub jakieś kadry z zardzewiałych zakładów lub bram. Poprzez fakturę i kolor chciałam wyrazić atmosferę tych miejsc i odczucia tych ludzi, których tam poznałam. – opowiadała o swoich praca autorka Paulina Hortyńska

Jak przyznała malarka, cykl „Śladami miast” w tej odsłonie prezentowany jest po raz ostatni i nie zamierza go w takiej formie przedstawiać już publiczności. Tym bardziej ekspozycja w Kozienickim Domu Kultury ma wyjątkowy charakter.

Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć wzajemnych podziękowań. Reszta wieczoru upłynęła na kuluarowych rozmowach nie tylko o sztuce.To ostatnie dni na zapoznanie się z wystawą. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających jeszcze do 7 sierpnia. Zapraszamy!

„Śladami miast”

Na wystawę Pauliny Hortyńskiej pt. „Śladami miast”, składają się trzy cykle swobodnych abstrakcji. Inspiracją były ściany budynków Lizbony, Tbilisi i Lublina, dla których artystka starała się znaleźć malarskie odpowiedniki, posługując się przede wszystkim kolorem i fakturą jako podstawowymi środkami wyrazu. Autorka chciała zapisać emocje i wrażenia, które towarzyszyły jej w trakcie podróży, odnaleźć ich ślady w pamięci, odtworzyć je na płótnie. Obrazy sugerują smutek, radość, strach, nostalgię, spokój czy uczucie pustki. Są ciągami nieokreślonych znaków i kształtów, niefiguratywnymi, autonomicznymi układami linii, plam i barw. To także otwarte na wieloznaczne odczytanie metafory trzech europejskich miast, odmiennie naznaczonych przez historię. Opowiadają o przestrzeni stworzonej przez człowieka, która mówi o nim czasem więcej niż on sam potrafiłby powiedzieć innym.

O autorce

Paulina Hortyńska urodziła się 25 stycznia 1977 r. w Lublinie. Wykształcenie wyższe zdobyła na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marie – Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w Zakładzie Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem prof. Stanisława Żukowskiego w 2004 r. Studia podyplomowe podjęła w Cyprus College of Art, gdzie do 2008 r. studiowała malarstwo w pracowni prof. Stass’a Paraskos’a. Studia te ukończyła w 2008 r. Równocześnie w przeciągu 2007 r. kształciła się w Academy of Mosaic na Cyprze, kierowanej przez artystkę Sharen Taylor, uzyskując dyplom z mozaiki artystycznej. W 2016 r. otrzymała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Promotorem pracy był prof. Ryszard Sekuła; recenzentami byli prof. Stanisław Baj i prof. Krzysztof Skarbek. Prace Pauliny były wystawiane w wielu galeriach na Cyprze i w Londynie. Pracuje w Katedrze Architektury Krajobrazu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Tekst:/Zródło KDK/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content