20,8 C
Kozienice
czwartek, 25 lipca, 2024

Edukacja regionalna i konkurs historyczny dla uczniów: Promowanie dziedzictwa regionu radomskiego

Popularne

Warto przeczytać

Wiosną 2024 roku odbyła się czwarta edycja konkursu etnograficzno-historycznego, organizowanego przez Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kozienickiego, prof. Łukasza Karola Uliasza. Konkurs ten, dedykowany uczniom szkół podstawowych, po raz kolejny ukazał wagę edukacji regionalnej i dbałości o dziedzictwo kulturowe w regionie radomskim.

Konkurs odbył się już po raz czwarty, po poprzednich edycjach z lat 2016, 2022 i 2023. Tegoroczna edycja zgromadziła uczniów z pięciu szkół podstawowych, które wzięły udział w rywalizacji. Były to:

  • Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Mniszewie
  • Zespół Szkół im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Grabowie nad Pilicą
  • Zespół Szkół św. Królowej Jadwigi w Garbatce Letnisku
  • Szkoła Podstawowa im. Kpt. Pil. Tadeusza Sędzielowskiego w Baryczy w gminie Zwoleń
  • Szkoła Podstawowa w Adamowie w gminie Adamów w powiecie łukowskim

Uczniowie, biorący udział w konkursie, przygotowali prace plastyczne, które miały na celu przedstawienie historii, dziejów i tradycji ich małych ojczyzn. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy o integralnej łączności mieszkańców ze swoim regionem, rozwijanie szacunku do wsi i pracy na roli, a także propagowanie troski o zabytki, miejsca pamięci i dziedzictwo kulturowe oraz przyrodnicze.

Wręczenie Nagród i Edukacja

Ceremonie wręczenia nagród odbyły się w trzech turach:

  • 24 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej w Mniszewie
  • 14 czerwca w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą
  • 21 czerwca, podczas zakończenia roku szkolnego 2023/2024, w Szkole Podstawowej w Baryczy

Kolejne nagrody zostaną wręczone uczniom z Garbatki i Adamowa w drugiej części uroczystości.

Dzięki wsparciu nauczycieli i dyrekcji szkół, w których odbywały się konkursy, przeprowadzono także prelekcje etnograficzno-historyczne. Profesor Uliasz edukował młodzież na temat znaczenia i integralności ich małej ojczyzny. Uczniowie mieli okazję poznać budowę ludowych instrumentów muzycznych, nauczyć się gry na nich oraz zgłębić historię ziemi Kozienickiej i regionu Radomskiego. Przeprowadzono również prelekcje na temat dziedzictwa Puszczy Małopolskiej, której częścią są puszcze Kozienicka, Radomska i Iłżecka.

Profesor Uliasz zwracał uwagę na potrzebę troski o historię i dziedzictwo, które nas kształtuje. Zachęcał młodzież do wiary w siebie, rozmów z seniorami oraz do zgłębiania historii i tradycji swojego regionu, co jest szczególnie ważne w dobie komputeryzacji i rosnącego uzależnienia od elektroniki.

Nagrody i Wsparcie

Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe. Honorowy patronat nad Dziedzictwem Ludowym Ziemi Kozienickiej, Radomskiej i Kieleckiej objęli: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach, Delegatura WMKZ w Radomiu oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, działający pod auspicjami Ministerstwa Rolnictwa.

Znaczenie Konkursu

Łącznie do konkursu przystąpiło 38 uczniów klas III–VII. Konkurs ten nie tylko wzbogaca wiedzę historyczną młodych uczestników, ale również wzmacnia ich więź z regionem i kształtuje poczucie odpowiedzialności za lokalne dziedzictwo kulturowe. Inicjatywy takie jak ta pokazują, że edukacja regionalna jest kluczem do zachowania tożsamości kulturowej i dbałości o przyszłość naszego dziedzictwa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content