5,7 C
Kozienice
czwartek, 25 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Ciekawostka przyrodniczo-naukowa

Popularne

Warto przeczytać

Wobec postępujących zmian klimatycznych, które sprzyjają ekspansji jemioły w drzewostanach Nadleśnictwa Kozienice, występowanie tego półpasożyta urasta do rangi jednego z głównych zagrożeń dla trwałości lasów Puszczy Kozienickiej. Wcześniejsze inwentaryzacje i badania wykazały opanowanie tutejszych lasów przez jemiołę w rozmiarze prawie 30%- wym. Z powyższego powodu Nadleśnictwo wspiera kontynuację prac badawczych, które między innymi na naszym terenie realizowane są przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Romana Wójcika.

Obecnie realizowany będzie zabieg pobierania materiału badawczego z drzew stojących, gdzie na wytypowanych trzech sosnach w oddz. 187a (w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Wójcików w Kozienicach), z wykorzystaniem metod alpinistycznych będą wycinane kępy jemioły. Usunięta jemioła zostanie oddzielnie zebrana i wykorzystana do wykonania badań genetycznych przeprowadzanych we współpracy z Instytutem Dendrologii PAN w Kórniku.  Badania genetyczne posłużą lepszemu rozpoznaniu miejscowej populacji jemioły, w tym np.: zbadaniu struktury płciowej (tj. liczebności występowania osobników męskich i żeńskich pasożyta), innych sposobów rozmnażania niż przez pośrednictwo ptaków
(wg dotychczasowych poglądów, do skiełkowania nasion jemioły konieczne jest „przepuszczenie” owoców z nasionami jemioły przez układ trawienny ptaków), wyizolowanie patogenów grzybowych i owadzich żerujących na jemiole, itp. W konsekwencji badania mogą być również pomocne dla opracowania preparatów biologicznych do zwalczania jemioły.

Pobrane do badań zostaną również niewielkie ilości igliwia dla porównania ich z igłami drzew nie opanowanych przez jemiołę i oceny zdrowotności badanych drzew.

Ponadto, stan zdrowotny w/w 3 sosen po wykonaniu usuwania jemioły będzie monitorowany pod kątem oczekiwanej, pozytywnej reakcji drzew na usunięcie pasożytniczego organizmu nękającego przedmiotowe drzewa. Zakłada się, że stan zdrowotny przedmiotowych, obecnie zamierających sosen ulegnie istotnej poprawie i mieszkańcy Kozienic będą mogli je podziwiać przez kolejne lata.

Informujemy również, że w miesiącach luty/marzec będą realizowane prace gospodarcze związane z pozyskaniem i zrywką drewna w oddz. 187-f, 188-a i 188-b
tj. w sąsiedztwie ul. 11 Listopada i Wójcików w Kozienicach.

Prace będą polegały na realizacji cięć odnowieniowych (rębnia IID) w oddz. 187-f oraz cięć trzebieżowych w oddziałach 188-a i 188-b. Czynności te będą miały na celu usunięcie posuszu oraz drzew zamierających, silnie opanowanych przez jemiołę, a także owocujących Db.cz w celu redukcji ich liczby.

W trakcie realizacji prac w/w wydzielenia leśne będą niedostępne dla spacerowiczów (teren zostanie oznakowany tablicami ostrzegawczymi).

Projekty wymienionych czynności gospodarczych były w ubiegłym roku opublikowane dla konsultacji i dialogu społecznego.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content