Dzisiaj jest sobota, 22 lutego 2020 r., 53 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
W Zespole Szkół polują na meteoryty. Powstała tam stacja badawcza
Dodał: KamZap, 22-02-2019 16:43, odsłon: 1432
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

Od blisko trzech miesięcy w Zespole Szkół nr 1 w Kozienicach działa kamera do obserwacji bolidów, czyli kosmicznych obiektów przedzierających się przez naszą atmosferę. Naukowcy wypatrując towarzyszącym temu zjawisku rozbłysków, mają nadzieję, że któryś obiekt dotrze do powierzchni planety i stanie się cennym źródłem astronomicznej wiedzy. Podobnych stacji w całej Polsce nie jest wcale dużo, bo około 30.

Od 1 grudnia 2018 roku Zespół Szkół w Kozienicach dołączył do Polskiej Sieci Bolidowej. W nomenklaturze astronomicznej bolidy są to duże obiekty kosmiczne, którym w momencie przechodzenia przez ziemską atmosferę towarzyszy intensywne zjawisko świetlne. Ponadto zdarza się, że taki obiekt dotrze do Ziemi i stanie się meteorytem. Jest on wtedy bardzo pożądanym przez naukowców kamieniem, który zawiera w sobie mnóstwo informacji o Układzie Słonecznym. Polska Sieć Bolidowa jest to więc sieć kamer na terenie Polski, która obserwuje niebo w poszukiwaniu takich zjawisk. W całym kraju jest ich około 30.

Propozycja włączenia kozienickiego Zespołu Szkół do Polskiej Sieci Bolidowej wyszła od absolwenta Zespołu Artura Jaśkiewicza, który na co dzień pracuje w Warszawie, a z zamiłowania jest łowcą meteorytów. Jego wybór padł na Kozienice z tego względu, że na naszym terenie brakowało podobnej stacji badawczej.

Pomimo, że stacja działa niedługo to już udało się zarejestrować 97 przelotów meteorów lub bolidów, a jeden z nich zakończył się spadkiem co jest bardzo dobrym wynikiem. Jak przyznaje Artur Jaśkiewicz kamera na dachu szkoły ma świetną lokalizację i swym zasięgiem obejmuje nawet niebo nad krajami bałtyckimi.

- Powstaje właśnie grupa kilkunastu chętnych osób, które chciałyby aktywnie monitorować spadki, przez analizę zapisów, wyznaczanie torów meteorów i ewentualne miejsca spadków– mówił nauczyciel Mirosław Mazur.

Właśnie przygotowaniu uczniów do prowadzenia profesjonalnych badań służyły dzisiejsze warsztaty prowadzone przez Artura Jaśkiewicza i Zbigniewa Tymińskiego z Polskiej Sieci Bolidowej. Te jednak zostały poprzedzone wykładem o kosmicznych skałach i tym jak ich szukać na Ziemi. Oprócz młodzieży z Zespołu Szkół uczestniczyli w nim także uczniowie z PSP 2 i PSP 4 w Kozienicach.

 

 

Dzisiejsi goście przywieźli ze sobą wiele okazów kosmicznych skał, którym można było przyjrzeć się z bliska.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
„Minimalizacja występowania na terenie powiatu kozienickiego wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF&r...
Ciekawy pojedynek sparingowy czeka w sobotę piłkarzy Energii Kozienice. Zmierzą się oni z czwartoligową L...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka na czas ferii zimowych oferował szeroki wachlarz możliwośc...
Być w domu, zdać się na swoją samodzielność, ale czuć się bezpieczniej – tak mogą żyć seniorzy na M...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook