Dzisiaj jest sobota, 25 stycznia 2020 r., 25 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
Transplantacja darem życia – konferencja w CKA
Dodał: KamZap, 11-03-2019 13:38, odsłon: 1811
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

Dzisiaj w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach odbyła się konferencja poświęcona przeszczepom narządów. Jej prelegentami byli znawcy tematu, którzy mówili o tym jak ważna jest transplantacja jako forma leczenie, a także o potrzebie ciągłego zwiększania świadomości społeczeństwa w tym zakresie.

Konferencja składała się z czterech wykładów. Pierwszy z nich poprowadził profesor Ireneusz Nawrot, który skupił się na przeszczepach nerek z uwagi na to, że tym tematem zajmuje się na co dzień. Jak podkreślił choroby niewydolności nerek można leczyć za pomocą innych metod takich jak dializy, natomiast najlepiej sprawdza się przeszczep organu. Jak mogliśmy dowiedzieć się z sondy ulicznej, której nagranie zostało wyświetlone przed prelekcją , większość ludzi deklaruje chęć oddania swoich organów po śmierci. Jednak już nie wszyscy rozmawiali o tym ze swoimi bliskimi. Chociaż zgodnie z literą polskiego prawa brak sprzeciwu przed pośmiertną transplantacją oznacza zgodę, to w rzeczywistości bywa z tym różnie. Tym bardziej ważne jest podjęcia tego kroku i uświadomienie bliskich o waszej woli.

 


Profesor Nawrot podkreślił, że przeszczep jest najlepszą metodą leczenia chorób związanych z niewydolnością nerek.


Działania takie są potrzebne ponieważ Polska z 20 przeszczepami rocznie na milion mieszkańców jest na szarym końcu Europy. Jeszcze gorzej wypadają statystyki przeszczepów od żywych dawców, a ten drugi rodzaj przeszczepów niesie za sobą zdecydowanie więcej korzyści, co również zaznaczył profesor Nawrot.

 

Nadzieje na przyszłość


Później głos zabrała Anna Durska, przedstawiciel Centrum Organizacyjno-koordynacyjnego ds. transplantologii „Poltransplant”, która omówiła zagadnienie przeszczepiania komórek krwiotwórczych. - Jeśli chodzi o dawstwo szpiku i komórek macierzystych w Polsce to prognozy są optymistyczne. Już teraz zarejestrowanych jest 1,6 mln potencjalnych dawców, a tendencja cały czas jest wzrostowa. Dzieje się to m.in. za sprawą takich organizacji jak DKMS – mówiła Anna Durska. Na tym polu swoje zasługi ma również kozienicka młodzież, która do tej pory przeprowadziła wiele akcji jak chociażby ta ostatnia, szukania dawcy dla Joanny z Pionek, która zakończyła się sukcesem. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

 


Jak mówiła Anna Durska coraz więcej Polaków rejestruje się jako potencjalni dawcy szpiku i komórek macierzystych.


Dzisiejsza konferencja została zorganizowana z ramach akcji prowadzonej przez wydział zdrowia mazowieckiego urzędu wojewódzkiego skierowanej do młodzieży szkolnej z terenu Mazowsza. W sali byli więc obecni uczniowie obu kozienickich szkół średnich I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół. – Akcja realizowana jest w ramach Partnerstwa dla Transplantacji, którego celem jest zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych, rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych i uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów – mówiła przedstawicielka wydziału zdrowia mazowieckiego urzędu wojewódzkiego Jolanta Turek.

W czasie konferencji wystąpili jeszcze Przemysław Busz ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Religi i Eugeniusz Karmiłowicz z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, którzy opowiedzieli o doświadczeniach osób żyjących z przeszczepem.

Oprócz młodzieży w konferencji wzięli udział również: burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski, naczelnik wydziału zdrowia w starostwie Janusz Patkowski, przedstawiciele wydziału zdrowia mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, a także dyrektorzy I LO i Zespołu Ewa Malec i Ryszard Zając.

Z ramienia szkół konferencje organizowały: nauczycielka z I LO Anna Przerwa-Bieniek i nauczycielka z ZS-u Iwona Stępień.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.NKSWK
Ponad setka zawodniczek i zawodników wzięła udział w X Turnieju Sprawnościowym Karate w PSP 3 w Ko...
fot.archwium
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zaprasza do udziału w XXXVII Małym Konkursie Recytatorskim...
fot. ilustracja/pixabay.com
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zaprasza na kolejny wyjazd z cyklu: „Teatralne podr&...
fot. ilustracja/pixabay.com
Gmina Kozienice wyszła z aktywną inicjatywą w stronę mieszkańców, wysyłając oficjalne zapytanie na...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook