Dzisiaj jest niedziela, 21 kwietnia 2019 r., 111 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(FOTO) Cenne doświadczenie przywiezione z Portugalii
Dodał: KamZap, 27-04-2018 15:55, odsłon: 1753
Fot. KaZ / Zdjęcia z Portugalii: ZS nr 1 w Kozienicach
Fot. KaZ / Zdjęcia z Portugalii: ZS nr 1 w Kozienicach

W czwartek 26 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach miało miejsce podsumowanie wyjazdu uczniów tej placówki na praktyki zawodowe do Portugalii w ramach programu Erasmus +.

Projekt był skierowany do 64 uczniów trzecich klas technikum: elektrycznego, ekonomicznego,gastronomicznego oraz mechanicznego. 32 uczniów z III TEL i III TG odbyli swoje praktyki w październiku zeszłego roku, pozostali w marcu tego roku.

Wyjazd kosztował ponad 130 tysięcy euro, i obejmowł zakwaterowanie, praktyki, podróż, a także kieszonkowe i był w całości finansowany z programu Erasmus +. Podróż na drugi koniec Europy to nie tylko zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, ale także niepowtarzalna okazja do odwiedzenia innego kraju, poznania tamtejszej kultury oraz nawiązania przyjaźni z portugalską młodzieżą.

W czasie czwartkowego spotkania uczniowie biorący udział w projekcie opowiadali o tym co robili i co zastali w dalekiej Portugalii, a także przedstawili historię swojej podróży. Wśród słuchaczy znaleźli się uczniowie Zespołu, nauczyciele, a także naczelnik wydziału zdrowia, edukacji i sportu w starostwie powiatowym Janusz Patkowski. Mieli oni okazję obejrzeć ciekawą i bogatą w wiele zdjęć prezentacje multimedialną. Fotografie ze słonecznej Portugalii znajdują się również na naszej stronie w galerii poniżej.

Duże wyróżnienie

Korzyści jakie płynął dla uczniów z tego typu wyjazdów są nie do przecenienia, jednak ich organizacja stanowi niemałe wyzwanie logistyczne, za którym stoi sztab ludzi. Zespół Szkół posiada spore doświadczenie w tej materii, ponieważ podobne projekty są tutaj rozpisywane już od 12 lat, z czego pięć ostatnich dotyczyło właśnie Portugalii.  – Wszystko zaczyna się od wymiany mailowej ze szkołą, która ma być naszym potencjalnym partnerem. Po przedstawieniu im naszych oczekiwań i ustaleniu kosztów dyrektor podejmuje decyzję o wyborze tej placówki – tłumaczy Michał Wrochna, nauczyciel z Zespołu, współautor projektów. Napisanie projektów następuje między styczniem, a lutym, a następnie są one składane do Narodowej Agencji Erasmus +. Po około czterech miesiącach szkoła otrzymuje wyniki.  - Jeżeli projekt przechodzi to od maja zaczynamy już wybierać klasy, które pojadą na praktyki - dodaje. Wyboru uczniów, którzy wyjadą za granicę dokonuje komisja Erasmus + działająca w ZS-ie. Kieruje się ona m.in. ocenami, zachowaniem, stosunkiem ucznia do szkoły, jego podejścia i zaangażowania. Dodatkowo z każdym uczniem prowadzona jest rozmowa w języku angielskim.

 

O pracy nad projektem opowiadał Michał Wrochna.

Każdy z uczestników odbywał praktyki w miejscu, w którym potencjalnie może znaleźć pracę po ukończeniu szkoły. - Jestem bardzo zadowolona tak samo jak moja koleżanka Ania, z którą odbywałam praktykę w zakładzie produkującym części do systemów wodociągowych. Do naszych zadań należało sporządzanie sprawozdań, pracowałyśmy na profesjonalnych programach księgowych – powiedziała nam Aleksandra Węsek z technikum ekonomicznego. Za duży plus z pewnością możemy uznać kontakty z wieloma różnymi osobami, od których również możemy się wiele dowiedzieć i nauczyć. – Równolegle z nami w kampusie przebywały też grupy z Grecji, Rumunii oraz innych części Polski, z którymi spotykaliśmy się każdego dnia – przyznaje Mikołaj Wit z technikum mechanicznego.

 


Mikołaj Wit z III TM i Aleksandra Węsek z III TEK swoje pierwsze kroki w zawodzie stawiali w Portugalii.


Każdy wyjazd kończy się otrzymaniem przez ucznia odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego nabyte przez niego umiejętności, które są uznawane na terenie całej Unii Europejskiej.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KP PSP Kozienice
Dzisiaj przed godziną 15:00 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze lasu koło Chinowa. Ogień objął ponad 5 ...
ilustracja, źródło: KWP w Radomiu
Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełni...
W rundzie jesiennej Energia przegrała u siebie z MKS-em Piaseczno 1:4. Fot. Kamil Zapora
Piłkarze czwartej ligi mazowieckiej o świętach na razie nie myślą. Wszystkie drużyny z regionu radomskieg...
Fot. PSP im. BCh
We wtorek w PSP im. BCh w Ursynowie odbyło się spotkanie, na którym uczniowie zaprezentowali przed...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook