Dzisiaj jest wtorek, 14 lipca 2020 r., 196 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
(Zdjęcia) Kozieniczanie chętnie kultywują dawne tradycje. Za nami II Dzień Kozienickiej Pisanki
Dodał: KamZap, 14-04-2019 13:28, odsłon: 2833
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

W niedzielę palmową 14 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Kozienicach odbył się II Dzień Kozienickiej Pisanki. Główną ideą tego wydarzenia jest reaktywowanie dawnej tradycji malowania jajek woskiem, techniki niegdyś bardzo popularnej w naszym regionie.

Pierwszy Dzień Kozienickiej Pisanki był pewnym eksperymentem przeprowadzonym przez Muzeum Regionalne w Kozienicach, który z całą pewnością się udał. Zainteresowanie wydarzeniem w zeszłym roku było ogromne. Wymalowano blisko pięćset wydmuszek, a w tym roku na pewno nie będzie ich mniej, bo kozieniczanie licznie odpowiedzieli za zaproszenie dyrektora muzeum Krzysztofa Reczka.

 


Dyrektor Muzeum Krzysztof Reczek osobiście zapraszał kozieniczan do wspólnego malowania jajek. Wejściówką była wręczana przez dyrektora wydmuszka.

 

Technika Batiku jest jedną z najstarszych technik zdobienia jajek, a sama pisanka zdobiona w ten sposób jest najstarszą formą plastyki obrzędowo-zdobniczej. W obecnych czasach jest to unikatowa umiejętność, ponieważ mało osób w ogóle pamięta, że taka technika istniała, choć kiedyś była niezwykle popularna. Polega ona na nakładaniu wosku na jajka za pomocą specjalnych narzędzi, które tworzą różne wzory. Po ich narysowaniu pisankę wkłada się do barwnika. Skorupka barwi się z wyjątkiem miejsc chronionych przez wosk, który następnie należy zeskrobać i gotowe.

 


W sali gdzie odbywały się warsztaty ze stosowanie tej techniki mogliśmy spotkać całe rodziny z dziećmi, również tymi najmłodszymi. - Od początku staraliśmy się nadać temu wydarzeniu rodzinny charakter i to się udało – mówił dyrektor Reczek.

 


Jednym z elementów Dnia Kozienickiej Pisanki jest kiermasz wyrobów związanych z Wielką Sobotą i święconką, a więc koszyczki, serwetki, drobne ozdoby, których autorami są kozieniccy artyści.

 

 


Wielkanocne smaki

Tegoroczną nowością były stoiska, na których mogliśmy spróbować wielkanocnych potraw takich jak: babki, żurek, biała kiełbasa i różnego rodzaju serniki. Ich autorami były cztery koła gospodyń wiejskich, które wzięły udział w wydarzeniu dzięki Lokalnej Grupie Działania „Puszcza Kozienicka”.

- Nasz udział w II Dniu Kozienickiej Pisanki jest odpowiedzią na zaproszenie dyrektora Muzeum. W tym roku Lokalna Grupa Działania postanowiła zaangażować do tego wydarzenia lokalne koła gospodyń wiejskich – mówiła prezes LGD „Puszcza Kozienicka” Irena Bielawska.

W grudniu w powiecie kozienickim powstało 14 nowych kół gospodyń wiejskich i obecnie jest ich już 15. Część z nich współpracuje z Lokalną Grupą Działania, która pomaga im zaistnieć w lokalnym środowisku. Idealną okazją do takiej promocji był Dzień Kozienickiej Pisanki. Przed siedzibą Muzeum mogliśmy spotkać stoiska kół gospodyń wiejskich z gmin: Kozienice, Gniewoszów i Głowaczów.

Przygotowanie stoisk zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej pozyskanych właśnie za pośrednictwem LGD.

 

 

Wszystko wskazuje na to, że cel dyrektora Muzeum urzeczywistni się, a Dzień Kozienickiej Pisanki na dobre wpisze się w lokalną tradycję Kozienic. Już teraz możemy zaprosić za rok, lecz tym razem do starej - odnowionej siedziby Muzeum, czyli oficyny pałacowej, gdyż już niedługo instytucję tę czeka wielka przeprowadzka.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook