Dzisiaj jest poniedziałek, 23 września 2019 r., 266 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Grabowski
(Zdjęcia) Za nami kolejne folkowe święto w Kozienicach
Dodał: KamZap, 26-05-2019 17:01, odsłon: 753
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

Przez dwa dni 24 i 25 maja w Kozienicach rządził folkowy klimat. Od piątku do soboty odbywała się tu czwarta edycja Festiwalu Folkobranie. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały Kozienice24.

Scenariusz pierwszego dnia skupiony był w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Festiwal oficjalnie rozpoczął się od wspólnego wykonania utworu „Tanc o hoban”, czyli „taniec w śniegu z repertuaru Zespołu Ghymes, przez Igę Smolarczyk grającą na kalimbie i Patryka Walczaka – akordeon.

Później na scenie pojawił się Dziecięcy Zespół Ludowy Borki ze Szkoły Muzycznej I st. w Ruszkowicach, czyli pierwszej polskiej szkole muzycznej, która powstała na wsi. Dzieci wystąpiły w tradycyjnych opoczyński strojach ludowych. W repertuarze zespołu znalazły się utwory z regionu opoczyńskiego, radomskiego i inne, dziecięce tańce i piosenki ludowe. 

 

Następnie publiczność wysłuchała folku z południa Polski, a dokładniej z Podkarpacia w wykonaniu Kapeli Ludowej Zastawnych. Zespół jest kontynuacją pięciopokoleniowej tradycji muzykanckiej w rodzinie Zastawnych. Informacje o tym fachu sięgają do pokolenia prapradziadków Jakuba. Prapradziadek sekundował, praprababka grała na małych basach, a ich jedyny syn - Franciszek Zastawny prymował na skrzypcach. Repertuar kapeli  obejmuje autentyczne melodie pogórzańskie, z pogranicza Pogórza Ciężkowickiego i Strzyżowskiego, grywane na dawnych weselach i zabawach w okolicach Gminy Brzostek, Jasła i Dębicy. Głównym celem jaki postawiła sobie kapela, jest wykonywanie najstarszych, archaicznych melodii w takiej formie, w jakiej wykonywali je ich przodkowie. Repertuar obejmuje: polki, tramelki, sztajerki, oberki, okrągloki, zawijoki, okółki, wozowe, oraz melodie typowo obrzędowe.

 

Na zakończenie pierwszego dnia Folkobrania mogliśmy zobaczyć Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” ze Świdnika. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie dzieci i młodzieży oraz uwrażliwienie ich na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy około 140 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 500 członków. Na scenie sali kameralnej zobaczyliśmy tylko część z nich. Tancerzom towarzyszy znakomita dziecięca kapela. Tancerze i muzycy wystąpili w pięknych, barwnych i bogatych kostiumach z różnych regionów naszego kraju. W ich repertuarze znajdują się  pieśni, melodie, tańce narodowe i regionalne: z regionu i makroregionu lubelskiego (lubelskie, podlaskie, biłgorajskie), innych regionów (rzeszowskie, sądeckie, śląskie, orawskie, kaszubskie, kurpiowskie, opoczyńskie), oraz narodowe (krakowiak, mazur, polonez, kujawiak i oberek).

 

Dwa dni festiwalu

 

Folkobranie to nie tylko koncerty, ale też cały wachlarz warsztatów dla dzieci i nie tylko. Można było w nich uczestniczyć od samego rana w sobotę. W szkole muzycznej były warsztaty instrumentalne z Kapelą Niwińskich. W samo południe ulicami miasta przeszedł Folkorszak nad jezioro w Kozienicach. Tam nauka była kontynuowana. W programie znalazły się m.in. dawne tańce i zabawy dla dzieci, warsztaty gry na didjeridoo, spotkanie z Suką Biłgorajską, czyli  warsztaty gry na suce, basach i wspólne muzykowanie, czy ABC Tańców tradycyjnych - pierwsze kroki w oberku, poleczce, walczyku.

 

- Na Folkobraniu chcemy przede wszystkim przybliżyć muzykę ludową mieszkańcom Kozienic i naszego regionu – mówiła Kinga Bobienko, współorganizatorka.

 

Wieczorem mogliśmy wysłuchać kolejnych koncertów. Najpierw w ośrodku nad jeziorem rozbrzmiała muzyka Kapeli Niwińskich. Tworzą ją uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej. Muzycy repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski centralnej i południowo-wschodniej, w tym: wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni.

 

Na koniec wysłuchaliśmy Wowakin Trio, które specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Ich koncert był energetycznym przeżyciem. Muzycy uwiedli publiczność, która wirowała w rytm ich muzyki.

 

Jednak po finałowych koncertach festiwal wcale się nie skończył. Do późnych godzin można było świetnie się bawić przy ognisku i skocznych dźwiękach muzyki ludowej w czasie tradycyjnej potańcówki, która towarzyszy Folkobraniu od samego początku.

Organizatorami Festiwalu byli: Szkoła Muzyczna I Stopnia w Kozienicach  i Fundacja Pole do popisu. Folkobranie dofinansowano z budżetu gminy. Partnerem wydarzenia była Enea Wytwarzanie. Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski objął wydarzenie patronatem honorowym, a Kozienice24 patronatem medialnym.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Energetyczna Dycha z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Była to już siódma edycja...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Długość przeprawy wraz z drogami dojazdowymi będzie wynosić około 1,5 kilometra. Szacowany koszt inwestyc...
Biblioteka Publiczna zaprasza 26 września o godzinie 11 do Mediateki na otwarcie wystawy o Sue Ryder,...
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook