Dzisiaj jest sobota, 20 lipca 2019 r., 201 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Agencja Arpass znakowanie odzieży retro
Ubywa ludzi w powiecie kozienickim
Dodał: KamZap, 19-03-2019 07:00, odsłon: 3136
Liczba ludności w gminach powiatu kozienickiego, w latach 2010 - 2018
Liczba ludności w gminach powiatu kozienickiego, w latach 2010 - 2018

Mieszkańców powiatu kozienickiego wciąż ubywa. Ta tendencja jest widoczna na przestrzeni lat, jednak na szczęście w ostatnim roku nie ma drastycznego spadku. W sumie na przestrzeni ostatnich ośmiu lat w powiecie kozienickim ubyło 2 775 osób.

 

Kiedy przyjrzymy się danym z poszczególnych gmin powiatu kozienickiego zauważymy we wszystkich, z wyjątkiem Grabowa nad Pilicą i Magnuszewa, tendencję spadkową.

 

Jest nas coraz mniej

 

Z liczb udostępnionych przez Główny Urząd statystyczny wynika, że od 2010 roku w Garbatce-Letnisku żyje o 232 osoby mniej (4,36 procenta), niż przed ośmioma laty, w Głowaczowie różnica ta wynosi 307 osób (4,1 procenta), w Gniewoszowie - 267 (6,38 procenta), w Kozienicach - 1 794 (5,68 procenta), a w Sieciechowie ubyło 229 osób (5,5 procenta).

 

Spośród wszystkich gmin, gdzie liczba ludności spada największą różnicę obserwujemy w Gniewoszowie. Tutaj w stosunku do roku 2010 liczba ludności zmniejszyła się o ponad 6 procent. Najmniejszy spadek liczby swoich mieszkańców odnotowała gmina Głowaczów, bo 4,1 procenta.

 

Spośród wszystkich gmin powiatu kozienickiego najwięcej ludzi ubyło w gminie Kozienice, a liczba ta wynosi 1 794. Wynika to oczywiście z wielkości gminy, która w 2010 miała 31 578 mieszkańców.

 

Zatrzymać ludzi w Kozienicach!

 

Piotr Kozłowski, burmistrz gminy Kozienice tak odniósł się do danych o demografii gminy: - Odnotowany na przestrzeni ostatnich lat spadek liczby ludności w Gminie Kozienice jest jednym z najbardziej nurtujących mnie problemów. Z jednej strony można to tłumaczyć ogólnopolskim zjawiskiem, zgodnie z którym ludność - głównie w wieku produkcyjnym - migruje do dużych miast, które oferują wysoki poziom rozwoju edukacyjnego lub zawodowego, bądź za granicę gdzie możliwości zarobkowe są wyższe. Z drugiej zaś strony, zadaniem i rolą samorządu jest tworzenie takich lokalnych warunków do rozwoju osobistego i zawodowego, aby jak najwięcej osób wiązało swoją przyszłość z gminą. Aby w planach mieli zakładanie tu swoich rodzin czy biznesów, a wykorzystując warunki które im oferujemy powracali przywożąc ze sobą nie tylko kapitał materialny, ale przede wszystkim wiedzę, doświadczenie, kompetencje, swoje pomysły „na życie” oraz ponadlokalne relacje osobiste i zawodowe. Żeby to zrealizować, będę wdrażał mój program wyborczy, który zyskał poparcie mieszkańców Kozienic. Zgodnie z założeniami będę inicjował przedsięwzięcia na rzecz rodzin, w tym opieki nad dziećmi i zapewnieniu im jak najlepszego rozwoju, opieki senioralnej oraz przedsiębiorczości i stymulowania rozwoju gospodarczego.

 

Jest nas mniej w powiecie, ale nie w każdej gminie

 

Dwiema gminami w powiecie kozienickim, które opierają się spadkowej tendencji jest Grabów nad Pilicą i Magnuszew.

 

W Grabowie liczba mieszkańców przez osiem lat oscylowała wokół 3 900 osób.

 

Fenomen Magnuszewa

 

Zupełnym wyjątkiem w skali powiatu jest gmina Magnuszew, w której liczba mieszkańców wzrosła od 2010 o 52 osoby.

 

Dlaczego gmina Magnuszew opiera się tendencjom spadkowym spytaliśmy wójta tej gminy Marka Drapałę. Jak przyznał może na to wpływać polityka zachęcania ludzi to osiedlania się na tym terenie.

 

Wśród zachęt dla inwestorów można wymienić chociażby pomoc dla małych i średnich firm za utworzenie nowych miejsc pracy. Jednym z udogodnień dla właścicieli domów jednorodzinnych jest zerowy podatek mieszkalny.  Nie można też zapominać, że gmina Magnuszew kusi swoimi walorami przyrodniczymi.

 

Ponadto część osób mieszkających w Magnuszewie pracuje w Warszawie, jednak podatki wciąż odprowadza do urzędu skarbowego w Kozienicach, pod który podlega gmina Magnuszew. Część z tych pieniędzy trafia do kasy gminy, które służą pobudzeniu ekonomicznemu.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Cel dr ekonomi byl taki- Miasto tylko dla seniora.
19-03-2019, 07:22:03
+ 17
- 8
odpowiedz
To kiedy powstanie jakiś nowy zakład pracy? Możeby warto tu też skupic swoją uwagę Panowie Radni
19-03-2019, 08:23:27
+ 18
- 2
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Wczorajsze spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Nowa 79” z Generalną dyrekcją Dró...
Już w ten weekend dla mieszkańców naszego regionu przygotowano nie lada atrakcje, gdzie z pewności...
Fot. Beata Bogucka
Wczoraj o godzinie 13:00 w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Nowa 79&r...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Thunderstrike Fight League, 18 edycja odbędzie się w październiku w Kozienicach. Taką informację w czwart...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook