Dzisiaj jest czwartek, 17 października 2019 r., 290 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
To była kobieta niezwykła. Kozienice uczciły pamięć Matki Kazimiery Gruszczyńskiej
Dodał: MariuszBasaj, 19-09-2017 09:12, odsłon: 3458
Bardzo ciekawy wykład wygłosił ks. prof. Józef Marecki. fot. KK
Bardzo ciekawy wykład wygłosił ks. prof. Józef Marecki. fot. KK

Sympozjum naukowe, koncert Chóru Filharmonicznego oraz uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. bp Henryka Tomasika - w dniach 16-17 września Kozienice uroczyście wspominały osobę Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Kobiety niezwykłej, kozieniczanki, która swoją postawą życiową dała najlepszy przykład wielu osobom.

W niedzielę 17 września przypadała 90. rocznica śmierci Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Z tej okazji Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących oraz Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego przygotowały uroczystości poświęcone jej osobie.

 

- Chcieliśmy pokazać jej dzieło, jej dokonania. Rocznica jej śmierci to dobry moment na przypomnienie jej osoby, zwłaszcza w perspektywie procesu beatyfikacyjnego, który - miejmy nadzieję - już niedługo dobiegnie końca i powitamy Matkę Kazimierę w gronie osób błogosławionych naszego Kościoła - mówi dyrektor muzeum Krzysztof Reczek.

 

Ciekawa konferencja

 

W sobotę 16 września, w Centrum Kulturalno-Artystycznym odbyło się sympozjum naukowe zatytułowane "Czas kobiet niezwykłych – Sługa Boża Kazimiera Gruszczyńska i jej epoka". Spotkanie poprowadziła wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, a wśród prelegentów byli wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

 


 Sympozjum poprowadziła wiceburmistrz Małgorzata Bebelska.

 

Pierwszy wykład, zatytułowany tak jak całe sympozjum, wygłosił ks. prof. Józef Marecki. Opowiadał o sytuacji politycznej Polski pod zaborami (Matka Kazimiera urodziła się w 1848 roku), prześladowaniach Polaków oraz o samej Służebnicy Bożej - jej życiu, nauce jaką niosło i jej patriotyzmie.

 

Z kolei dr hab. Lucyna Rotter mówiła na temat żałobnego stroju kobiecego, który był symbolem i formą walki o polskość; manifestacją żałoby narodowej. Całość wystąpienia uzupełniały ciekawe zdjęcia i grafiki. Anna Jankowska oraz Anna Drela opowiadały kolejno o Jadwidze Prendowskiej i jej udziale w powstaniu styczniowym oraz o polskich ziemiankach i ich działalności po upadku powstania styczniowego.

 

Prelekcję wygłosiła także postulator procesu beatyfikacyjnego w Polsce i wicepostulator w Watykanie Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej siostra dr Lucyna Czermińska, a jej wystąpienie "Matka Kazimiera Gruszczyńska - Kobieta >>exodusu<<. Od niewoli do wolności" było w pełni poświęconej bohaterce uroczystości: jej życiu, walce z caratem, szukaniu powołania i jej niezwykłej pracy.

 

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu Gminy Kozienice oraz powiatu kozienickiego, siostry ze zgromadzeń, księża i zakonnicy, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, mieszkańcy.

 

W Izbie Pamięci Sługi Bożej Kazimiery Gruszczyńskiej przy ul. Konstytucji 3 Maja została przygotowana wystawa towarzysząca sympozjum. Spotkanie w CKA zakończył koncert w wykonaniu Chóru Filharmonicznego Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Patronat honorowy nad sympozjum sprawował Burmistrz Gminy Kozienice Tomasz Śmietanka.

 


W sympozjum i uroczystościach kościelnych udział wzięli m.in. przedstawiciele kozienickiego samorządu.

 


Sympozjum zwieńczył koncert Chóru Filharmonicznego Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

 

W modlitwie o beatyfikację

 

Natomiast w niedzielę 17 września odbył się III diecezjalny dzień modlitwy o Beatyfikacje sługi bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Z tej okazji w kościele p.w. św. Krzyża w Kozienicach odmówiona została koronka do miłosierdzia bożego, a następnie odprawiona msza święta o łaskę beatyfikacji Matki Kazimiery, której przewodniczył Ordynariusz Ksiądz Biskup Henryk Tomasik.

 

- Matka Kazimiera jest przykładem wielkiej wrażliwości, wierności i troski o wydobywanie dobra. Jest także wzorem miłosierdzia rozumianego jako czynna pomoc okazana potrzebującemu - mówił biskup.

 

W mszy uczestniczyły poczty sztandarowe, harcerze, Rycerze Kolumba, przedstawiciele władz samorządowych powiatowych i gminnych, w tym starosta Andrzej Jung, burmistrz Tomasz Śmietanka, wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, przedstawiciele różnych organizacji i instytucji, siostry franciszkanki w tym siostra Jolanta Milanowska, przełożona generalna zgromadzenia Franciszkanek od Cierpiących, a także mieszkańcy. Nabożeństwo uświetnił chór Fundacji Dobrej Edukacji Maximilianum, który zapewnił oprawę muzyczną.

 

Po mszy zebrani, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP Kozienice, przemaszerowali do Ogrodu Jordanowskiego, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Tu biskup Tomasik podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc siostrom w przeżywaniu tych wszystkich wydarzeń związanych z procesem beatyfikacyjnym, w tym m.in. władzom samorządowym.

 


Nabożeństwu przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik.

 

O Matce Kazimierze

 

Matka Kazimiera Gruszczyńska urodziła się w 1848 roku w Kozienicach. W 1875 roku wstąpiła do tworzącego się ukrytego Zgromadzenia Posłanniczek Serca Jezusowego. Wspólnie z ojcem Honoratem Koźmińskim założyła w 1882 roku Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Swoje życie związała z pomocą drugiemu człowiekowi. Zmarła 17 września 1927 roku w swym rodzinnym mieście. Pochowana została w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim. Obecnie trwa proces beatyfikacji Matki Kazimiery. 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Wikipedia
Zarybianie Zagożdżonki z udziałem przedstawicieli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego W Warszaw...
O niemal 31% podrożał odbiór odpadów, a do 3,6 tys zł wzrosła dysproporcja między najtańszy...
fot.Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice/FB
W Miejskiej Bibliotece Gminy Kozienice zakończył się projekt „Międzypokoleniowy most tradycji&rdquo...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Kilkanaście stopni ciepła, zachodzące powoli słońce, krótka rozgrzewka i oczywiście wejście do wod...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook