Dzisiaj jest niedziela, 15 grudnia 2019 r., 349 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
Przed nami kolejna akcja wielkich serc. Za kilka dni rusza III edycja Idy Czerwcowej
Dodał: KamZap, 13-06-2018 18:15, odsłon: 1742
Beata Smykiewicz-Różycka prezes Fundacji Energia-Działanie. Fot. archiwum
Beata Smykiewicz-Różycka prezes Fundacji Energia-Działanie. Fot. archiwum

Już w tę sobotę i niedzielę na terenie całych Kozienic odbędzie się trzecia edycja akcji Ida Czerwcowa. Stop rakowi piersi, organizowanej przez Fundację Energia-Działanie. Kampania ma na celu wsparcie kobiet zmagających się z nowotworami, a także promocję profilaktyki zdrowotnej. Podczas pełnego atrakcji, dwudniowego finału będą zbierane środki na leczenie chorych, a także na diagnozowanie nowotworu piersi kobiet z terenu Ziemi Kozienickiej.

W tym roku będziemy świadkami trzeciej edycji tej akcji, wciąż pozostaje ona młodą inicjatywą, jednak mimo tego przez dwa lata udało się nagłośnić problem nowotworu piersi u kobiet, a samo hasło Ida Czerwcowa stało się rozpoznawalne w naszym regionie i nie tylko. – Udało nam się zjednoczyć środowisko - w tym organizacje pozarządowe takie jak nasza - oraz Stowarzyszenie Amazonki Warszawa Centrum, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie, NZOZ Millenium, a także władze gminy i powiatu. Nawiązaliśmy współpracę z takimi autorytetami jak doktor Katarzyna Pogoda – mówi prezes Fundacji Energia-Działanie.

Dzięki zbieranym co roku środkom kobiety mają możliwość wykonania badania piersi w przychodni Millenium za 30 złotych podczas gdy normalnie kosztuje to 70, a nawet 80 zł. Drugie 30 zł pokrywa fundacja, a pozostałą część kosztów bierze na siebie Millenium. – Dodatkowo Millenium pomaga nam w ten sposób, że archiwizuje dane wrażliwe, do których my nie mamy prawa. Do 30 kwietnia przebadaliśmy 393 panie, wśród których w pierwszej kampanii u 16 zostały rozpoznane zmiany w strukturze piersi, a najmłodsza z nich miała 22 lata – mówi Beata Smykiewicz - Różycka. Mowa tutaj o kobietach między 18, a 49 rokiem życia, które nie są objęte programem profilaktyki NFZ. Z bezpłatnej mammografii mogą korzystać dopiero kobiety, które skończyły 50 lat. Ustawa o ochronie zdrowia mówi, że dopiero wykrycie guza staje się podstawą do wykonania badania u młodszych kobiet.

Druga część pozyskanych środków jest przeznaczona na wsparcie kobiet walczących z nowotworem poprzez zakup leków, odżywek, transport, rehabilitacje. – Na naszej stronie internetowej znajduje się formularz, przez który można zgłosić swoją potrzebę takiej formy pomocy, dzięki temu wiemy jak rozdysponować zebrane pieniądze – mówi Beata Smykiewicz-Różycka.

 
Cel jest coraz bliżej

Jednym z priorytetów Fundacji Energia-Działanie jest wdrożenie programu pilotażowego badania raka piersi w gminie Kozienice. – Jako pierwsi w Polsce podjęliśmy taką inicjatywę i wierzę, że uda nam się ją zrealizować dzięki zaangażowaniu poszczególnych jednostek naszego samorządu, a także takich osób jak prof. Zbigniew Nowecki, który jest żywo zainteresowany i zaangażowany tym pomysłem – mówi prezes Fundacji Energia-Działanie. W tym miejscu możemy zaprosić na wykład prof. Zbigniewa Noweckiego w niedzielę o godz. 13:00 w sali kameralnej CKA. – Nie mogę obiecać, że wszystkie kobiety w przedziale 18-49 lat zostaną objęte tym programem, bo są to olbrzymie koszty, jednak na podstawie badań może zostać wyłoniona grupa największego ryzyka – wyjaśnia Beata Smykiewicz-Różycka. Ten program można potraktować jako jeden ze szczebli do głównego celu jaki przyświeca Fundacji, czyli dotarcie do samych parlamentarzystów i zmiana przepisów w całym kraju.

Nie byłoby Idy Czerwcowej, gdyby nie szereg osób i instytucji, które bezinteresownie zdecydowały się wesprzeć szczytny cel, takich jak Enea Wytwarzanie, która od samego początku jest jednym ze sponsorów, urząd miejski, starostwo, wszystkie szkoły z terenu gminy. – Warto podkreślić, że w tym roku dołączyły do nas również emerytki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w Kozienickim Domu Kultury – mówi Beata Smykiewicz – Różycka.

III edycja kampanii będzie pierwszą, kiedy nie ma już między nami osoby, która była inspiracją do jej zorganizowania, czyli Idy Murawskiej. – To ona dała swoje imię dla kampanii, swoją historię i poprosiła mnie, żebym zrobiła coś dla innych kobiet, co staram się ze swoim sztabem robić. W ciągu trzech miesięcy odeszły także dwie inne nasze podopieczne dlatego w tym roku kolory naszych plakatów są nieco wyciszone, nie będzie także koncertu takiego jak zwykle – wyjaśnia pani Beata. Zamiast tego w niedzielę o godzinie 17:00 w sali kameralnej CKA odbędzie się koncert Orkiestry Arturo Band, w czasie którego będziemy mogli usłyszeć utwory filmowe, w tym również te wykonywane przez Franka Sinatrę, czyli jednego z piosenkarzy, którego słuchała Ida Murawska. Będzie to zatem wspaniały gest na cześć Idy i jej symboliczne pożegnanie.

 

 

Koncert orkiestry akordeonowej pod kierunkiem Artura Miedzińskiego, w czasie którego usłyszymy utwory Franka Sinatry będzie symbolicznym pożegnaniem Idy Murawskiej.

 

Dwa dni pełne pozytywnej energii


Oprócz tego cała sobota i niedziela będą pełne atrakcji. Sobota upłynie pod znakiem konkursów, od maratonu matematycznego, przez quiz wiedzy olimpijskiej, mecze siatkówki plażowej czy maraton w pływaniu. O godzinie 10.30 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 będzie spotkanie z Piotrem Markiewiczem, polskim kajakarzem i brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, a także z Włodzimierzem Zawadzkim – zapaśnikiem, złotym medalistą igrzysk olimpijskich w Atlancie oraz  z zapaśnikami z klubu Olimpijczyk Radom. Będzie można również zobaczyć pokazy zapaśnicze.

W niedzielę w Centrum Kulturalno-Artystycznym od godziny 9 będzie malowanie buziek i zbiórka publiczna. O godzinie 10 na dzieci czekają warsztaty „Mały Geniusz” dla przedszkolaków i uczniów klas I-VI szkół podstawowych, a także Hackathon mechatroniczny dla uczniów klas VII i szkół ponadpodstawowych.

Na godzinę 13 zaplanowano wykład prof. Zbigniewa Noweckiego z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie, po którym będą przeprowadzone warsztaty z samobadania piersi przez Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-centrum.

O godzinie 15:00 motocykliści ze stowarzyszenia HusarR przejadą spod stacji benzynowej Orlen przy ulicy Lubelskiej w kierunku Warszawy, obok Carrefoura skręcą w prawo w ulice Bohaterów Studzianek i zatrzymają się przy domu, w którym mieszkała Ida Murawska. Wyłączając silniki swoich pojazdów uczczą ją minutą ciszy jej pamięć. Ich przejazd będzie zabezpieczała policja. Następnie pojadą do ośrodka nad jeziorem. Tam również czeka szereg różnych atrakcji takich jak: zawody kajakowe, grill, przejażdżki konne i właśnie zlot miłośników motocykli.

O 17:00 w CKA odbędzie się natomiast wspomniany już koncert Orkiestry Arturo Band.

Na terenie całego miasta, przez cały dzień, będziemy mogli też spotkać wolontariuszy akcji.

 

Patronat medialny nad akcją sprawują Kozienice24.pl


Szczegółowy plan tego co będzie działo się w ciągu tych dwóch dni znajdziecie na plakacie poniżej.

 
   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W sobotę, 14 grudnia o godzinie 15 w sali kameralnej CKA w Kozienicach odbyła się sesja popularno-naukowa...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
52 prace, rysunek, malarstwo, wszechstronność w sztuce z upodobaniem pejzażu wiejsko-miejskiego. Kozienic...
fot.UGMK
Mimo, iż typowej zimowej aury na horyzoncie nie widać, władze miasta zastanawiają się jak pomóc be...
fot.Enea
W czwartek, 12 grudnia, w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbył się XIX Przegląd Kolęd i...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook