Dzisiaj jest czwartek, 18 lipca 2019 r., 199 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Agencja Arpass znakowanie odzieży retro
Porozumienie w sprawie mostu podpisane. Jutro zostanie złożony wniosek
Dodał: KamZap, 28-03-2019 18:16, odsłon: 2204
foto Facebook
foto Facebook

W czwartek 28 marca w Garwolinie przedstawiciele gmin Kozienice i Maciejowice oraz powiatu kozienickiego i garwolińskiego podpisali porozumienie w sprawie budowy mostu na Wiśle w Świerżach Górnych.

Budowa ma być wspólnym przedsięwzięciem pięciu samorządów: urzędu marszałkowskiego, powiatu kozienickiego i garwolińskiego oraz gmin Maciejowice i Kozienice. Pierwszym etapem prac jest skompletowanie dokumentacji czym mają zająć się wspólnie gminy i powiaty.

W imieniu powiatu kozienickiego porozumienie podpisał starosta Andrzej Jung, powiatu Garwolińskiego starosta Mirosław Walicki, gminy Kozienice burmistrz Piotr Kozłowski, a gminy Maciejowice wójt Tomasz Kwiatkowski. Pod porozumieniem podpisali się również skarbnicy i wicestarostowie.

Jutro zostanie złożony wniosek o dofinansowanie w ramach rządowego programu "Mosty dla Regionów". W przeciągu najbliższych miesięcy będziemy wiedzieli czy inwestycja w ogóle dojdzie do skutku. Jak podkreślił burmistrz Piotr Kozłowski na poniedziałkowej sesji rady miejskiej będzie to możliwe tylko przy maksymalnej dotacji w wysokości 80% kosztów.

Przy takim dofinansowaniu ministerstwa inwestycji i rozwoju, powiat kozienicki i gmina Kozienice będą musiały wspólnie ponieść koszt 3,2 mln złotych do 2022 roku. Drugie tyle będzie leżało po stronie powiatu garwolińskiego i gminy Maciejowice.

Skompletowanie dokumentacji może potrwać nawet cztery lata. Urząd marszałkowski miałby uczestniczyć już w procesie budowy i pokryć 75% kosztów po odliczeniu dotacji rządowej, która na tym etapie też może wynieść maksymalnie 80%. Reszta zostałaby rozłożona na gminy i powiaty.

Szacowana wartość budowy mostu to 650 mln złotych. Odrębną kwestią pozostaje również budowa specjalnych dróg dojazdowych, których długość po stronie gminy Kozienice wynosiłaby 1,5 km.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
No i nasz Radny z poziomu województwa, który kasę dla Gminy Kozienice załatwiał kiedyś jako Burmistrz i załatwia teraz, może i doczekał się oznak mądrości obecnych władz Kozienic i może dostrzegł światełko w tunelu... Obecne władze Gminy Kozienice muszą teraz właściwie działać skoro mamy tam swojego człowieka :-)
29-03-2019, 06:17:45
+ 31
- 40
odpowiedz
Podaje adres naszego człowieka:

Urząd Marszałkowski
ul. Relaksowa, Saunarium 8
07-100 ml Jodowy Zdrój.
29-03-2019, 06:50:36
+ 42
- 30
odpowiedz
Nowicjusz
widać prawda Pana Roberta poruszyła i stąd zmiana tematu, a fakty są takie, że gdyby nie radny Ziemi Kozienickiej to kolejny most mógłby być w Płocku....
29-03-2019, 08:27:16
+ 32
- 37
odpowiedz
Gdyby nie radny ziemi kozienickiej... już dawno byłby ten most
29-03-2019, 09:52:46
+ 41
- 34
odpowiedz
Gdyby tego nieudacznika nie było most by był już dawno był wybudowany.
29-03-2019, 10:19:12
+ 38
- 32
odpowiedz
Nowicjusz
Tak to bywa, że gdy komuś zabraknie argumentów to trzeba napisać ... cokolwiek. Szkoda gadać. Tak uczynili moi przedmówcy. Więc uporządkujmy fakty odnośnie mostu na Wiśle. Żeby je ustalić wystarczy 10 minut w Internecie, m.in. na stronie Kozienice24.pl Koszt budowy mostu to setki milionów i nie stać na to ani Kozienic, ani Garwolina ani tych samorządów razem. Możliwość taka stała się realna gdy w drugiej połowie 2018 roku wdrożono rządowy program "Mosty plus" (czy jakoś tak) dofinansowujący budowę mostów właśnie. Wtedy też ze Starostwa Kozienickiego coraz głośniej zaczęła wychodzić kwestia budowy mostu. Skoro w rządowym programie zasygnalizowano m.in. budowę mostu koło Kozienic to nie wierzę, że to był przypadek i jakiś lobbing w tej kwestii musiał być już w poprzedniej kadencji naszego samorządu. Podsumowując, budowa mostu stała sie jako tako realna dopiero niedawno i w związku z tym wniosek w tym zakresie składano jakoś teraz (współpraca dwóch powiatów i dwóch gmin). Most jako przedsięwzięcie ekstremalnie drogie będzie realny tylko wtedy kiedy mocno dofinansuje go kasa rządowa i kasa samorządu Mazowsza. W samorządzie Mazowsza radni są z różnych rejonów i pewnie każdy (co normalne) ciągnie w swoją stronę i ma różne priorytety. Co za tym idzie jeśli nasz radny wojewódzki Tomasz czegoś tu nie zdziała to na most szans wielkich nie będzie. Taka jest logika i arytmetyka polityki czy się kogoś kocha czy nie. Dlatego trzeba z nim w tej kwestii współpracować. Musi tak działać i Powiat Kozienicki i Gmina Kozienice.
29-03-2019, 18:46:38
+ 32
- 34
odpowiedz
Ciekawe że takie środki rządowe znalazły się na budowę mostu w pobliżu Solca nad Wisłą. Jak to się ma do naszego władcy który 20 lat nie potrafił się do tego zabrać. Mało tego gdyby nie program mosty + , okazało by się że jako Gmina, kompletnie nie jesteśmy na to przygotowani. Widziałem minę poprzednika, który na pytania byłych radnych 11 lat, 6 lub 3 lata temu na temat tej przeprawy, patrzył na nich jak na ufoludków. Bzdura, o której Pan pisze, że nie da się takiego mostu wybudować bez tego programu jest oczywista. Po prostu, poprzednicy nie zrobili nic, dosłownie nic w tym temacie. Cieszmy się że taki program powstał, ale sugerowanie że to teraz wszystko zależy od pana z sauny, jest całkowicie bezpodstawne.
30-03-2019, 05:51:17
+ 34
- 27
odpowiedz
Nowicjusz
Tak sie fajnie składa, że mam znajomych którzy z mostu w Solcu korzystają regularnie i faktycznie są z niego zadowoleni. Dlatego słyszałem o nim trochę. Niestety to Pan się myli. Na most w Solcu Rząd nie wyłożył kasy. Most w Solcu został sfiansowany przez województwo mazowieckie, województwo lubelskie i Unię Europejską (większość kosztów). Był to projekt na komunikacyjne połączenie dwóch województw i regionów Polski. Trochę wiem od znajomych a resztę znalazłem w 5 minut w necie. Gminy, które zostały połączone to by sobie mogły nabudować... gdyby nie wzięły sie za to województwa właśnie. A jak coś robi województwo to robi to za sprawą swoich radnych zazwyczaj...

30-03-2019, 08:09:22
+ 28
- 33
odpowiedz
Nowicjusz
Jeszcze jedna ważna wiadomość. Most w Solcu powstał w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej (środki UE) a samorzady z Mazowsza się do tego programu "nie łapały". Trochę możemy zazdrościć m.in. lubelszczyźnie takiej dodatkowej kasy, ale tak naprawdę lubelszczyzna jest biedniejsza i im się to należało.
30-03-2019, 08:29:48
+ 29
- 29
odpowiedz
Mówienie, że most powstał jedynie dzięki programowi Rozwoju Polski Wschodniej to zwyczajne nadużycie. Każda taka inwestycja to lata ciężkiej pracy, wchodzenia drugimi drzwiami kiedy z pierwszych nad odsyłają. Idąc tym tropem to w Polsce żaden most by nie powstał gdyby nie UE. Nasz poprzednik zaniedbał ten obszar, zostawiając po sobie razem z forum bardzo złe wrażenie odnośnie tej inwestycji. To że teraz Gmina ma szanse na tę inwestycje, w żadnym stopniu nie zależy od byłego burmistrza. Ba nawet śmiem twierdzić, że jego osoba do tej pory blokowała pewne sprawy, choćby ciągnący się od wieków remont ulicy Lubelskiej do Janikowa. Jakoś tej sprawy nie umiał załatwić z "krajówką" a cóż powiedzieć o ... moście.
30-03-2019, 20:29:44
+ 28
- 25
odpowiedz
Nowicjusz
[size= 12.0pt; line-height: 115%; font-family: 'Verdana','sans-serif'; color: black; background: white]Panie Robercie chodzenie chodzeniem,[/size] ale jak nie ma na coś kasy to i "Święty Boże nie pomoże...". Pisze Pan o kawałku drogi, który trzeba wyremontować a nie pisze Pan, że wyremontowano inne odcinki (np. kierunek Warszawa) czy też zbudowano wiele innej infrastruktury, z której korzystamy codziennie. Śmiem twierdzić, że gdyby nie członkowstwo w UE marnie by wyglądała ta nasza infrastruktura drogowa, kolejowa itd. Z resztą nie są ważne moje czy Pana odczucia a twarde fakty. Jakiś czas temu w prasie motoryzacyjnej przedstawione było zestawieni ile dróg, autostrad itp. przybyło od wejścia Polski do EU. Po prostu ogromny skok. Nawet różne programy krajowe możliwe są dzięki temu, że z funduszy strukturalnych finansujemy bardzo wiele inwestycji i odciąża się budżet krajowy, którym można łatwiej manewrować. Niech Pan pomyśli czy drogi, mosty powstawały jakoś bardzo szybko w okresie pomiędzy upadkiem komunizmu a wejściem do UE? Nie bardzo. Bliski przykład. Nowy most w Puławach powstał w 2008 roku również przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Bez wsparcia z odpowiednich programów takie inwestycje mają nikłe szanse a te programy z reguły nie odbywają się bez udziału sejmików wojewódzkich i to nie jest kwestia odczuć a konkretnej wiedzy i sugeruję ją zdobyć zanim się coś napisze.
[size= 12.0pt; line-height: 115%; font-family: 'Verdana','sans-serif'; color: black; background: white]Jeśli lokalne władze nie będą współpracować z sejmikiem (m.in. poprzez Naszego Radnego) to zrobią krzywdę i sobie i nam wszystkim. [/size]
31-03-2019, 08:58:18
+ 23
- 27
odpowiedz
Zaczyna Pan odpływać od tematu... Nikt nie neguje wpływu środków EU, ale Pan już pisze o skali Polski a my tu rozmawiamy o skali miasta. Notabene miasta, które ze środków Unijnych korzystał za poprzedników jak kot napłakał. Pisze Pan o moscie w Puławach, a ja napiszę o wiadukcie w Starachowicach, zaplanowanym i wykonanym bez środków unijnych. I tam jakoś ktoś to potrafił załatwić.
Ten kawałek ulicy, jak Pan tak nonszalacko pisze, to bardzo ważna część infrastruktury miasta. O wiele ważniejsza niż wiele innych.
Lubi Pan używać zwrotów, "tak się składa, mam znajomych" , "czytałem", "dowiedziałem".... a sprawdził Pan ile razy w ciągu 20 lat przebudowano i naprawiano ulicę wylotową na Kozienice, obecnie Doktora Perzyny ?. Trzy razy ta ulica, doczekiwała się całkowitych remontów, i jak to się ma do "kawałku" Lubelskiej.
Ale wrócę do źródła tej dyskusji, I niech to dla Pana będzie przypomnienie, straciliśmy 20 lat pięknej prosperity dla Kozienic. Młodzi ludzie opuszczają to miasto i wypisywanie frazesów o ładnych chodnikach ni da im miejsc pracy. To prawda mamy radnego w sejmiku, ale ogłaszanie go ojcem sukcesu (jak powstanie ten most) to już gruba przesada i zwyczajne manipulowanie rzeczywistością.
01-04-2019, 06:29:12
+ 26
- 14
odpowiedz
Przepraszam nie dopisałem że chodzi o ulicę w Zwoleniu..
01-04-2019, 06:31:56
+ 25
- 11
odpowiedz
Jerzy to chyba czlonek rodziny Pana 0,7 zglos sie kierunek sauna????
01-04-2019, 06:55:09
+ 25
- 17
odpowiedz
Nowicjusz
Pan Jarosław wymyśla co chwila spiskowe teorie na temat mojej osoby zamiast zwyczajnie przyjąć, że mam taki a nie inny punkt widzenia :-) Co do tego co napisał Pan Robert to ja nie zgadzam się z tym, że wszystko w Kozienicach przez 20 lat było źle, Kozienice mają swoje problemy tak jak inne podobne miasteczka ale i tak moim zdaniem nie jest znowu tak strasznie.... Jak przypominam sobie Kozienice lat 90ych i teraz to jest ogromna różnica. Na plus.
01-04-2019, 08:27:22
+ 17
- 27
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot  OPPOJ, Jordanki 2016
Ognisko Pracy Pozaszkolnej "Ogród Jordanowski" zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w Fes...
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach serdecznie zaprasza na Pielgrzymkę  Straż...
Fot. archiwum/ Tablica poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie w Zwoli
Wójt Gminy Gniewoszów oraz Biblioteka Publiczna serdecznie zapraszają na spotkanie poświęco...
Fot. archiwum
62. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Mazowsza odbędzie się już za moment, w dniach 24-27 lipca. Ta ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook