Dzisiaj jest środa, 20 czerwca 2018 r., 171 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Łódzka spółka przejmie 10 milionów złotych długu kozienickiego szpitala. Co to oznacza?
Dodał: MariuszBasaj, 19-04-2016 07:48, odsłon: 2350
fot. Mariusz Basaj / A©Arpass
fot. Mariusz Basaj / A©Arpass

Firma Magellan z Łodzi będzie głównym wierzycielem SP ZZOZ w Kozienicach. W poniedziałek radni powiatu zadecydowali o powierzeniu spółce dziesięciu milionów złotych (wraz z odsetkami) długu placówki. W założeniach ma to ułatwić spłatę ogromnej liczby zobowiązań.

Łódzka firma to finansowy gigant, który zajmuje się głównie finansowaniem działalności medycznej. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Magellan przejmie w sumie 10 milionów złotych (wraz z odsetkami) długu SP ZZOZ w Kozienicach, czyli niemal tyle, ile wynoszą zobowiązania wymagalne kozienickiej placówki. Okres spłaty tej kwoty wynosi 8 lat przy oprocentowaniu 6,54% w skali roku. - Takie rozwiązanie pozwoli wydać 3 miliony złotych mniej w ciągu tych 8 lat - przekonywał Jarosław Pawlik, dyrektor szpitala.

 

Działanie bez planu?

 

Część radnych miała wiele wątpliwości co do podejmowanej przez nich decyzji. Dyskusję w tym punkcie rozpoczął były starosta Roman Wysocki, który apelował o przyjęcie strategii dla szpitala. - Podejmujemy bardzo ważną decyzję, nie mając żadnej strategii. To może być początek zagrożenia dla placówki. Był audyt, mamy przygotowane opracowanie audytorki, a od pół roku nie możemy się tym zająć. Powinniśmy mieć strategię i ją realizować, myśleć kompleksowo, przyszłościowo - tłumaczył.

 

 Roman Wysocki podkreślał potrzebę przyjęcia strategii dla szpitala.

 

- Prawdziwe zagrożenie stanowi postój. Musimy działać. Rozmowy z tą firmą trwały wiele miesięcy - kontrował starosta Andrzej Jung.

 

Podkreślano fakt, że szpital ma coraz większe problemy ze spłatą długów, bo rosną m.in. koszty sądowe.

 

Starosta Andrzej Jung (w środku) podkreślał, że radni nie mają czasu na zwlekanie z tematem. 

 

Duży może więcej

 

Radni obawiali się, że w przypadku problemów z płatnością dużej firmie łatwiej będzie wyegzekwować należności poprzez zajęcie majątku.  - Problem jest niesamowicie złożony. To gigant, który w razie problemów nas przykryje - mówił Stanisław Orzechowski. - Możemy wejść w ciemną ulicę - wtórował Tadeusz Kowalczyk.

 

- Umowa jest korzystna, bo zatrzymuje naliczanie odsetek na obecnym poziomie. Ponadto, mając wielu wierzycieli, nie mamy pewności, że ktoś nie wystąpi do sądu i skończy się na komorniku. Tu mamy jasno określone zasady i czas na spłatę. Na chwilę obecną trudno uzyskać lepsze warunki - mówił Pawlik.

 

Ostatecznie radni zdecydowali o przekazaniu długu łódzkiej firmie - przy trzech głosach przeciw i trzech wstrzymujących.

 

 - Nikt nam tych 10 milionów nie daruje. I tak musimy je spłacić, a tak wychodzi taniej - mówił Jarosław Pawlik.

 

Co więcej w szpitalu?

 

W poniedziałek radni podjęli także decyzję o wydzieleniu w szpitalu oddziału higieny. Zeszłoroczny audyt zalecał bowiem placówce skorzystanie z zewnętrznej firmy sprzątającej. Dyrekcja postanowiła, zrobić to nieco inaczej: stworzą własny dział odpowiedzialny za sprzątanie, co pozwoli na "bardziej elastyczne wykorzystanie pracowników" przy jednoczesnej redukcji etatów. - Pozwoli to na oszczędności rzędu 200 tys. zł - mówił dyrektor Pawlik.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Obniżyć prowizje komornikom? To skandal, żeby za wysyłkę pocztą zajęcia konta inkasowali 8% ściągniętego długu! A jakie są maksymalne prowizje - opłaty stosdunkowe, proszę bardzo: http://pamietnikwindykatora.pl/2012/10/28/maksymalna-oplata-egze kucyjna/ Skandal.
13-09-2017, 10:43:47
0
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
W niedzielę 17 czerwca w ramach cyklu „Poranki Teatralne” Kozienicki Dom Kultury odwiedzili a...
Fot. Kamil Zapora
Około 1000 osób wspierało drużynę biało-czerwonych w czasie jej pierwszego występu na Mundialu w R...
Komendant Powiatowy Policji w Kozienicach insp. Tomasz Cybulski zaprasza mieszkańców powiatu kozie...
Właśnie zostały opublikowane wyniki egzaminów gimnazjalnych. Szkoły na Mazowszu mają nie najgorsze...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook