Dzisiaj jest czwartek, 23 maja 2019 r., 143 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Materiał wyborczy Ireneusz Sitarski
Elektryczne autobusy na ulicach Kozienic już za rok. O czym jeszcze rozmawiali radni miejscy na dzisiejszej sesji?
Dodał: KamZap, 28-02-2019 17:52, odsłon: 2004
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

Szereg tematów i uchwał zostało podjętych na dzisiejszej, szóstej już sesji rady miejskiej tej kadencji, która odbyła się w czwartek 28 lutego. Mowa była m.in. o smogu, elektromobilności na terenie gminy, czy szpitalu.

W dzisiejszej sesji uczestniczyło siedemnastu radnych, którzy zajęli się czternastoma uchwałami. Najpierw radni jednogłośnie przyjęli plan pracy komisji stałych z uwzględnieniem uwag radnego Wołosa i Ptaszka. Następnie zostały wprowadzone zmiany w uchwale budżetowej Gminy na ten rok wynikające m.in. z dotacji rządowych jakie Gmina pozyskała w ostatnim czasie. Zmianie uległa również wieloletnia prognoza finansowa na lata 2019-30.  Później przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji Ryszard Zając zapoznał zebranych z opinią komisji w sprawie skargi na działalność dyrektora zarządzania mieniem komunalnym gminy. Komisja uznała skargę za bezzasadną z czym jednogłośnie zgodziła się cała rada.

Kolejne uchwały dotyczyły pism jakie wpłynęły do burmistrza od kilkunastu sołectw o przywrócenie obwodu głosowania w Piotrkowicach i Przewozie. Jednak jak poinformowała wiceburmistrz Dorota Stępień organem właściwym do rozpatrzenia pisma jest Komisarz Wyborczy w Radomiu i to do niego zostaną one skierowane. Tutaj też radni byli jednogłośni.

Następne uchwały poddane pod głosowanie związane były z przyjęciem regulaminu udzielania socjalnej pomocy materialnej uczniom z terenu gminy oraz prowadzenia zadań powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu kozienickiego, a także wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy gruntu przy ulicy Warszawskiej obok tzw. pawilonów radomskich. W tym miejscu radny Krzysztof Pawlik zasugerował, że najemca powinien zadbać o wygląd budynku znajdującego się w tamtym miejscu. Burmistrz zgodził się z tym mówiąc, że taka prośba zostanie skierowana do najemcy.

W kolejnej uchwale radni wyrażali zgodzę na sprzedaż nieruchomości należącej do Gminy na rzecz dotychczasowego użytkowania wieczystego. Radny Kuźnar w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się do burmistrza o transparentność kosztorysów przy tego typu umowach. Burmistrz zaznaczył, że w przyszłości ceny będą ustalane przed podjęciem uchwały przez radnych. Wszystkie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie.

Ekologia, ekologia

Uchwała jedenasta i dwunasta wprowadzały zmiany w uchwałach o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednym z miejsc, w którym taki plan miałby być zmieniony były składowiska popiołów Elektrowni Kozienice. Według wniosku właściciela tych terenów jakim jest Enea Wytwarzanie do Urzędu Miejskiego miałyby tam powstać instalacje fotowoltaiczne. Wszyscy radni byli za przyjęciem uchwał.

O ostatniej uchwale przegłosowanej przez radnych też śmiało można powiedzieć, że jest proekologiczna. Poprzez jej przyjęcie radni wyrazili zgodę na uczestnictwo Gminy Kozienice w programie „Gepard II” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który ma na celu wsparcie działań samorządów w realizacji polityki elektoromobilności. Do końca 2019 roku gmina określi swoją strategię rozwoju w tym kierunku, natomiast już w marcu 2020 roku po ulicach Kozienic mogą jeździć autobusy elektryczne.

Za cztery lata „kopciuchy” mają zniknąć z Mazowsza

W puncie informacji Ryszard Zając zwrócił uwagę, że w województwie mazowieckim użytkownicy kotłów na węgiel, tzw. kopciuchów niespełniających norm dla klas 3, 4 i 5 muszą wymienić je do końca 2022 roku. Radny zaapelował o szerszą kampanię informacyjną wśród mieszkańców na ten temat. Z pomysłem zgodził się wiceburmistrz Mirosław Pułkowski i jednocześnie podkreślił, że Urząd Miejski cały czas prowadzi różnego rodzaju akcje zwiększające świadomość mieszkańców gminy.

W temacie smogu rady Kuźnar zasugerował zwiększenie liczby czujników do określania jakości powietrza w Kozienicach. Jednak jak powiedział Piotr Kozłowski umowa na obsługę czujników jest podpisana do końca tego roku, więc ewentualne zmiany ich rozmieszenia i liczby nastąpią w przyszłym roku.

Później radny Artur Matera przedstawił informację o złożonych przez niego do przewodniczącego rady interpelacjach, a dotyczyły one: upamiętnienia piłkarzy, szkoleniowców i osób związanych z klubem MKS Kozienice oraz parkowania przy Pływalni „Delfin” w Kozienicach.

W tym punkcie burmistrz Piotr Kozłowski przypomniał o zbliżających się obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych – (klik) oraz trwającej akcji „Wiosenne porządki” – (klik).

Kierowcy nie chcą korzystać z parkingu przy basenie

Następnie przyszedł czas na wolne wnioski radnych. Ryszard Zając wnioskował o rozwiązanie problemu z parkowaniem przy pływalni w Kozienicach. Pomimo dwóch parkingów kierowcy i tak zostawiają swoje samochody przed wejściem do budynku zastawiając w ten sposób schody. Jak powiedział burmistrz Kozłowski niewykluczone, że niedługo w tamtym miejscu pojawią się tymczasowe barierki uniemożliwiające wjazd, które w razie potrzeby będzie można łatwo zdemontować.

Ewa Malec wnioskowała o wieloletnie przedsięwzięcie mające na celu stworzenie w gminie sieci ścieżek rowerowych również na terenach leśnych w celu promocji ekologicznego transportu, turystyki i rekreacji. W odpowiedzi Piotra Kozłowskiego usłyszeliśmy, że ścieżki rowerowe powstają głównie przy drogach ze względu na uregulowane prawa własności, choć nie rezygnuje w pomysłu radnej Malec.

Natomiast Stanisław Kuźnar wnioskował o postawienie ławek wzdłuż ulicy Solidarności i na początku Warszawskiej przy wjeździe do Kozienic.

Arkadiusz Molenda zaproponował wprowadzenie jednolitego schematu działania, który pozwoliłby na szybkie usuwanie szkód wywołanych przez wandali takich jakie w ostatnich dnia powstały na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego. Piotr Kozłowski wyjaśnił, że gmina nie może podejmować samozwańczych działań w przypadku, gdy aktem wandalizmu zostały dotknięte obiekty nienależące do Gminy, a o sprawie cmentarza został poinformowany już jego zarządca.

Na koniec burmistrz odniósł się również do swojej propozycji jaką przedłożył staroście Andrzejowi Jungowi w sprawie szpitala (więcej o tym TUTAJ).  – Chcemy i możemy pomóc, ale na zdrowych zasadach – mówił burmistrz. Jednak jak możemy wnioskować z dzisiejszego oświadczenia starosty kozienickiego, które znajdziecie TUTAJ, szpital prawdopodobnie zostanie w strukturach powiatu. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Pan Nabiał zmarnował 20 lat rozwoju miasta. Forum Samorzadowe to bagno ktore wciagalo jsk on chcial.
28-02-2019, 19:03:49
+ 11
- 6
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Siłownia plenerowa na Osiedlu Energetyki w Kozienicach. Fot. Kamil Zapora
Trzy wnioski o dotację do Otwartych Stref Aktywności złożone w tym roku przez Gminę Kozienice zostały poz...
Policjanci z powiatu kozienickiego zatrzymali dwóch amatorów perfum. Mężczyźni tym proceder...
Fot. PTTK Kozienice
W sobotę 18 maja odbył się XXI Rajd Nadwiślański zorganizowany przez Oddział PTTK w Kozienicach.
Zespół Enej zagra w Kozienicach. Źródło: oficjalna strona zespołu
1 czerwca czeka nas kolejna edycja imprezy związanej z Puszczą Kozienicką. Jak zwykle możemy spodziewać s...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook