Dzisiaj jest środa, 22 marca 2017 r., 81 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
Co nas czeka w najbliższych miesiącach? Kozienickie prognozy na 2017 rok
Dodał: MariuszBasaj, 02-01-2017 11:55, odsłon: 2653

Rekordowy budżet, a wraz z nim dziesiątki inwestycji, występy gwiazd, ale również trudna reforma systemu oświaty oraz podwyżki cen paliwa, prądu i żywności. Piszemy o tym, jak zapowiada się ten 2017 rok w Kozienicach i całym kraju.

Arpass w tekście

Nowy Rok zaczęliśmy od podwyżek, a dokładnie od wzrostu płacy minimalnej do 2000 zł brutto. Od lutego taką kwotę będzie można wypłacić w czterech banknotach (netto w prawie trzech). Narodowy Bank Polski trzyma się swoich planów i już za kilka tygodni król Jan III Sobieski zagości w naszych portfelach.

 

Bogatsi z tego wszystkiego raczej nie będziemy, bo szykują się spore podwyżki. Co podrożeje? Na pewno prąd (około 4-5%), żywność (zwłaszcza nabiał, wieprzowina i wołowina), paliwo (to może przyprawić o ból głowy), polisy ubezpieczenia OC (nawet o kilkaset złotych) i... znaczki pocztowe. Tańszy ma być ponoć cukier, tak na osłodę gorzkich łez przy płaceniu rachunków.

 

Jak już jesteśmy przy prądzie, to wiele wskazuje na to, że Enea przejmie elektrownię w Połańcu. Spółki dogadały się co do ceny, teraz czekają m.in. na zgodę ministra.

 

Koniec gimnazjów

 

Spore koszty poniosą również samorządy, które będą musiały się zmierzyć z reformą oświaty. 1 września rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów. Szóstoklasiści pójdą do klasy siódmej, a klas pierwszych gimnazjów już nie będzie (całkowicie znikną 1 września 2019 roku). Zmieni się także w szkołach średnich, liceum znowu będzie trwało cztery lata, technikum - pięć, będą też dwustopniowe szkoły branżowe. Ile to będzie kosztować? W skali całego kraju, wg różnych wyliczeń, od miliarda do nawet trzech. Rząd mówi natomiast 900 mln zł.

 

Nie wiadomo jeszcze, jak reforma odbije się na samych Kozienicach. Jednym z pomysłów jest utworzenie zespołów szkół. W skrócie: jedna szkoła - dwa budynki. Pozwoli to zredukować przynajmniej część kosztów związanych z przystosowaniem (np. kwestie mebli czy łazienek) pomieszczeń. Na decyzje jeszcze musimy poczekać.

 

Miliony w Kozienicach

 

Tuż przed Nowym Rokiem radni uchwalili rekordowy, historyczny budżet, dzięki któremu w 2017 roku czekają nas wielomilionowe inwestycje. W sumie na ten cel przeznaczone zostanie około 30 milionów złotych. Co zostanie zrobione? M.in. 12,5 miliona złotych trafi na drogi (w tym Hamernicka, Świerczewskiego, Kolejowa cz Jana Pawła II), prawie 2,5 miliona na modernizację Centrum Odnowy Biologicznej, a milion w systemy energii odnawialnej.

 

Zarówno gmina, jak i powiat kozienicki zamierzają powalczyć o ogromne pieniądze unijne. Miasto chce za grube miliony dokonać renowacji Zespołu Pałacowo-Parkowego i fontanny przed urzędem, a powiat maksymalnie doinwestować szpital. I jedni, i drudzy w ramach RIT-u, czyli tzw. Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

 

Jeśli już piszemy o inwestycjach, to mamy dobrą wiadomość dla kierowców. W najbliższych miesiącach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad powinna rozpocząć prace nad drogami krajowymi w naszym mieście, czyli zająć się przede wszystkim Głowaczowską, Radomską i Lubelską.

 

Będą i imprezy

 

Kozienice to bez wątpienia perełka na mapie kulturalnej Południowego Mazowsza. Jak co roku, Kozienicki Dom Kultury czy Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu zadbają o szereg atrakcji dla mieszkańców. Pierwsze imprezy jeszcze w tym miesiącu. Warto wspomnieć chociażby czwartkowy Koncert Noworoczny w Centrum Kulturalno-Artystycznym czy zaplanowany na 26 stycznia spektakl teatralny "Pół na Pół" (w rolach głównych Piotr Polk i Piotr Szwedes!).

 

Wiosną czekają nas kolejne Dni Puszczy Kozienickiej, na początku lata ponownie do Kozienic zawitają najpiękniejsze kobiety z całej Polski, a na zakończenie wakacji utalentowani wokaliści staną w szranki podczas jubileuszowego, piętnastego już XV Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Podczas wszystkich tych imprez wystąpią gwiazdy muzyki, ale ich nazwisk nie możemy jeszcze zdradzić. Wiemy jedno, będzie dobre granie! 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Anna Piątkowska.
Już w sobotę 1 kwietnia odbędzie się rajd rowerowy "Dla Ani". To charytatywna impreza, której cele...
fot. archiwum
Większa subwencja oświatowa, nowa sieć szkół i zamiany w inwestycjach. Przed nami kolejna sesja Ra...
W związku z planowanym remontem XIX-wiecznej oficyny w Zespole Pałacowo-Parkowym, Muzeum Regionalne zosta...
Kadr z nagrania.
Od kilkunastu dni internauci mogą na bieżąco oglądać w Internecie to, co się dzieje w Ośrodku Rekreacji i...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook