Dzisiaj jest środa, 26 czerwca 2019 r., 177 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Co Grupa Gajda-Med może zaoferować szpitalowi w Kozienicach? Ciąg dalszy dyskusji o dzierżawie
Dodał: KamZap, 28-01-2019 20:11, odsłon: 3100
Fot. A©Arpass
Fot. A©Arpass

W poniedziałek 28 stycznia w starostwie powiatowym w Kozienicach miało miejsce kolejne i prawdopodobnie nie ostatnie posiedzenie komisji zdrowia w sprawie przyszłości szpitala. Celem spotkania było zapoznanie się z ofertą Grupy Gajda-Med, która prowadzi m.in. szpital w Pułtusku.

Obecny na posiedzeniu komisji prezes Grupy Robert Gajda przybliżył zebranym historię tej placówki. Jak mówił, szpital w Pułtusku znajdował się sytuacji, która zdawała się nie mieć wyjścia. Wtedy starosta pułtuski podpisał umowę konsolidacyjną z Grupą Gajda-Med. Jej efektem było powstanie spółki, której większościowym udziałowcem jest starostwo w Pułtusku, jednak w przypadku głosowania nad funkcjonowaniem spółki Grupa dysponuje głosami 2:1. - Moim zadaniem było utrzymanie kontraktów, które szpital posiadał z zachowaniem podstawowych oddziałów – mówił Robert Gajda. – Nie mam natomiast prawa sprzedać szpitala, czy wyprowadzić z niego majątku – dodał. Prezes Grupy nadmienił również, że od 2015 roku, w którym została podpisana umowa dzierżawy, wartość kontraktów między NFZ, a pułtuskim szpitalem podwoiły się, a także powstały tam trzy nowe oddziały.

W myśl umowy za wszelkie straty generowane przez spółkę odpowiedzialność ponosi Gajda-Med. Czynsz dzierżawny wyniósł w Pułtusku 200 tys. złotych netto. Cały sprzęt szpitala w dalszym ciągu pozostaje własnością starostwa.

Robert Gajda zaznaczył ponadto, że szpital w Kozienicach wciąż jest w lepszej sytuacji niż ten w Pułtusku był trzy lata temu.

W prezentacji przygotowanej przez Roberta Gajdę mogliśmy usłyszeć wypowiedź m.in. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Jacyny, który podaje szpital w Pułtusku jako przykład dobrej współpracy sektora publicznego z prywatnym.

 

Nowa oferta, ale obawy te same


Po prezentacji przyszedł czas na dyskusję. Radna Grażyna Ziółek pytała o to co dzieje się z długiem w momencie podpisania umowy. Robert Gajda wyjaśnił, że spłata długu pozostaje po stronie starostwa. Radna była również zainteresowana outsourcing’iem. Jak się okazało w szpitalu w Pułtusku wiele usług jest świadczona na tej zasadzie, a wśród nich badania laboratoryjne, które jedna wciąż odbywają się na terenie szpitala. Natomiast w strukturach szpitala pozostały takie usługi jak sprzątanie czy apteka.

Radny Jerzy Śmiech pytał o karierę zawodową Roberta Gajdy do 2015 roku. Jak usłyszeliśmy prowadził on Centrum Medyczne Gajda-Med w Pułtusku, o której można powiedzieć, że stanowiła wtedy konkurencję dla pułtuskiego szpitala.

Radny Zbigniew Sitkowski zwrócił uwagę na to, że Robert Gajda nie prowadził do tej pory innego szpitala poza Pułtuskiem i nie ma doświadczeń z placówkami pokroju SPZZOZ w Kozienicach. Wyraził również opinię, że według niego sterowanie szpitalem na odległość może nie przynieść spodziewanych efektów. Robert Gajda odpowiedział, że chciałby wprowadzić w szpitalu w Kozienicach te działania, które sprawdziły się w Pułtusku w oparciu o personel już zatrudniony w naszym mieście. Mowa tu była gównie o szukaniu oszczędności. – Nie powinny obawiać się osoby pracujące z pacjentem, natomiast jeśli chodzi o firmy, które do tej pory obsługiwały szpital, to może okazać się, że znajdziemy korzystniejszą alternatywę – mówił Robert Gajda. W odpowiedziach na dalsze pytania radnego Sitkowskiego usłyszeliśmy m.in., że szpital zarządzany przez Gajda-Med jest na pierwszym poziomie referencyjnym i nie zmieni się to nawet w przypadku włączenia do Grupy szpitala w Kozienicach.

 


Na pytania uczestników spotkania odpowiadał Robert Gajda, prezes Grupy Gajda-Med.


Dyrektor szpitala w Kozienicach Jarosław Pawlik pytał o blok operacyjny w Pułtusku. Jak się okazało jest on praktycznie nowy, a środki na niego pochodziły z Funduszy Europejskich. Powstał jednak przed przejęciem szpitala przez Grupę. Jak zauważył lekarz z kozienickiego szpitala Janusz Marszałek, w Kozienicach sytuacja będzie odwrotna i należy liczyć się tu z poniesieniem dużych kosztów na inwestycje. Robert Gajda powiedział, że w takiej sytuacji wszystkie odłożone pieniądze zostaną przeznaczone właśnie na ten cel.

Z kolei radny Stanisław Orzechowski spytał Roberta Gajdę co sądzi o pomyśle zmniejszenia liczby łóżek w oddziale zakaźnym w szpitalu w Kozienicach. Prezes Gajda-Med odpowiedział, że nie zna dokładnie sytuacji kozienickiego szpitala, lecz wychodzi z założenia, że wszelkie oddziały za wszelką cenę należy utrzymywać. Wynika to z tego, że zamknięcie oddziału i otwarcie go na nowo jest według niego nieporównywalnie trudniejsze.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia w Kozienicach Maria Miklińska zainteresowała się sytuacją pracowników pomocniczych takich jak: technicy, administracja, dział higieny, czy sekretarki medyczne. Robert Gajda podkreślił, że ten personel musi pozostać w szpitalu, jednak w tym momencie nie może dać gwarancji czy w całości.

Na koniec starosta Andrzej Jung zapowiedział chęć zorganizowania kolejnego spotkanie z Robertem Gajdą w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat ewentualnego prowadzenia przez niego szpitala w Kozienicach. Póki co na najbliższą środę zaplanowano sesję nadzwyczajną rady powiatu kozienickiego zwołaną na wniosek siedmiu radnych. Ma zostać podjętych na niej wiele uchwał dotyczących bieżącej poprawy sytuacji szpitala w Kozienicach w takim stopniu w jakim jest to na obecną chwile możliwe. Szczegółowy program sesji przedstawimy wkrótce.Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Czy to Wam już czegoś nie przypomina?. Znów pytania radnych , troska o pacjenta o wyniki szpitala o liczbę łóżek... a jak 14 lat mija tej jałowej dyskusji tak mija. Szpital, już dawno powinien być w innych rękach. Radni, a nawet ich wybrańcy byli dyrektorzy za nic nie odpowiadają, a to przecież ich działania (chyba brak działań)dalej wpychają ten szpital w większe bagno.
29-01-2019, 05:39:59
+ 16
0
odpowiedz
Poczytajcie opinie na temat Grupy Gajda-Med.

[url=https://www.google.pl/search?source=hp&ei=Jv1PXNfVCvDIrgTi7J iwAQ&q=grupa+gajda+med&oq=Grupy+Gajda-Med&gs_l=psy-ab.1.0.0i22i3 0.9135.9135..10706...0.0..0.90.90.1......0....2j1..gws-wiz.....0 .AcFkwhiens8#lrd=0x471e920fa8880d47:0x478ace227ba701c9,1,,,&spf= 1548746033569]https://www.google.pl/search?source=hp&ei=Jv1PXNfVCvDIrgTi7JiwAQ &q=grupa+gajda+med&oq=Grupy+Gajda-Med&gs_l=psy-ab.1.0.0i22i30.91 35.9135..10706...0.0..0.90.90.1......0....2j1..gws-wiz.....0.AcF kwhiens8#lrd=0x471e920fa8880d47:0x478ace227ba701c9,1,,,&spf=1548 746033569[/url]
29-01-2019, 08:15:40
+ 4
- 1
odpowiedz
1. 10 osób w poczekalni przez godzine czeka a zadnego doktora w sali.
Ciągle gdzieś wychodzą i znikają na długi czas. lipaa jak zawsze.
Odwiedziny tej przychodni jak zawsze zajmują conajmniej godzine w poczekalni. Nie polecam

2.Próbuję dodzwonić się od trzech godzin. Telefon na zmianę albo nie odpowiada, albo nikt go nie odbiera.


3.Pielęgniarki jak i lekarze chyba nie mają zielonego pojęcia czym tak naprawdę powinni się zajmować, zachowują się karygodnie, brak jakiego kolwiek szacunku. Są nie kompetentni, oszukują ludzi. Jak dla mnie najgorsze niby " centrum medyczne" (obok medycyny to nawet nie stoi. Śmiech na sali. ) w jakim kiedykolwiek byłam.


4.Jedynka za to, że pracownicy szpitala sztucznie zwiększają jego oceny tu i na stronie. pani Magda Gałczyńska, co się tak pięknie starała opisać, jak to ją przyjęli i wystawiła ocene 5 sama pracuje w tym szpitalu i dba o co - o opinie właśnie ;) Brawo Pani Magdo, szkoda że sztucznie nabijając sobie ładnie opinie w nosie macie dobro pacjentów


5.Tragedia. Nie zależnie do kogo ma umówioną się wizytę czeka się w jednej kolejce. Nie obowiązują żadne zapisy. Trzeba czekać godzinę na przyjęcie. Panujący haos w poczekalni nie do opisania


6.Tragedia. Po odebraniu telefonu Pan z medycyny pracy poinformował mnie, ze może "wycenić" moje skierowanie tylko gdy przyjdę osobiście. Nie ma możliwość telefonicznie. Podczas gdy we wszystkich przychodniach wszystkie informacje można uzyskać telefonicznie tutaj robią łaskę, ze odbiorą telefon. Stanowczo nie polecam


ITP...............

29-01-2019, 08:22:02
+ 8
- 3
odpowiedz
...to tak jakbym czytał o naszym szpitalu.
29-01-2019, 08:33:30
+ 10
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Banery takie jak ten, które już niedługo pojawią się w całej gminie to tylko jedna z form protestu. Fot. Kamil Zapora
W środę 19 czerwca mieszkańcy gminy Magnuszew przez dwie godziny blokowali drogę krajową 79. Był to ich z...
W Mniszewie doszło do wypadku z udziałem busa. Fot. KPP Kozienice
Do południa na Drodze Krajowej 79 doszło do dwóch wypadków: w Mniszewie w gminie Magnuszew ...
Fot. PSP im. BCh w Ursynowie
W zeszłym tygodniu podobnie jak we wszystkich polskich szkołach, w Ursynowie odbyło się uroczyste zakończ...
„Koło Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzi” – pod takim hasłem...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook