Dzisiaj jest niedziela, 23 września 2018 r., 266 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Burza na sesji rady miejskiej. Padły mocne słowa i oskarżenia: korupcja, chłopcy na posyłki
Dodał: MariuszBasaj, 15-09-2017 08:58, odsłon: 2638

Tylko trzy uchwały znalazły się w porządku czwartkowych obrad Rady Miejskiej w Kozienicach. Pierwsze dwie zostały podjęte jednogłośnie, trzecia wywołała istną wojnę - głównie na paragrafy, ale nie tylko. Radny Martin Bożek rzucał oskarżeniami, sugerując korupcję wśród radnych. Mało tego, miał nawet uwagi co do pracy prokuratury.

Pierwsza z uchwał dotyczyła zmian w budżecie, a główne przesunięcia związane były z oświatą: korekta subwencji, przeznaczenie 45 tys. zł na zakup żywności do szkolnych stołówek i przedszkoli oraz 15 tys. na zakup nowej zmywarki dla PSP 4. Stara uległa awarii, a z żywienia w tym roku szkolnym w tej placówce będzie korzystało około 200 dzieci.

 

Kolejna uchwała dotyczy szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym wobec Gminy Kozienice i jej jednostek. Podjęcie nowej uchwały w tej sprawie wynikało z odgórnych przepisów (doprecyzowanie, usystematyzowanie), a projekt został zaopiniowany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W czwartek radni przegłosowali poprawkę i kilka drobnych autopoprawek, a potem samą uchwałę.

 


W czwartek na sesji przywitano nowego komendanta KP PSP st. kpt. Kamila Bieńkowskiego.

 

Obrońcy i przeciwnicy masztu

 

Prawdziwa wojna rozpętała się przy trzeciej uchwale. Ta bezpośrednio związana jest z tematem masztu telekomunikacyjnego w Świerżach Górnych, który regularnie powraca jako przedmiot dyskusji radnych. W czwartek Rada Miejska musiała uchwałą udzielić odpowiedzi na skargę na dwie uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Brak takiej odpowiedzi mógłby się wiązać z konsekwencjami finansowymi - karą do 42 tys. zł.

 

Sprawa bezpośrednio jest też związana z poprzednią sesją rady, kiedy to 13 lipca radni nie uznali wniesionych przez grupę mieszkańców Świerży wezwań do usunięcia naruszenia prawa przez przewodniczącego rady. W ocenie radcy prawnego oraz komisji rewizyjnej działał on zgodnie z przepisami. Do tej opinii przychyliła się rada. I ta decyzja rady została zaskarżona (oraz statut).

 

Radnych w temat uchwały wprowadził adwokat Andrzej Kowalik, który tłumaczył że czwartkowa uchwała to tak naprawdę "podtrzymanie stanowiska rady z 2017 roku". Przypomniał także sytuację z tamtej sesji, kiedy to z radnym Bożkiem licytowali się na paragrafy, prezentując dwie zupełnie inne interpretacje przepisów.

 

"Zgłaszam to do prokuratury"

 

Następnie głos zabrał radny Martin Bożek, który nie szczędził słów i rzucił bardzo mocne oskarżenia wobec radnych. Dowodów jednak żadnych nie przedstawił.

 

- Projekt uchwały to nie tylko treść, uzasadnienie, ale także sposób, czyli procedura. Ta jest jasno określona w statucie. W tym statucie nie ma ani słowa, że dzwoni się do radnych, którzy wczoraj na połączonych trzech komisji odrzucili stanowisko przygotowane przez służby prawne burmistrza. Prosi się, żeby głosowali w dany sposób. Czasami żąda się, by tak głosowali. Mało tego, proponuje się pewne rozstrzygnięcia, które podejmie burmistrz i większość odnośnie realizacji inwestycji - mówił Martin Bożek, dodając: - To jest korupcja polityczna! (...) Wreszcie może prokuratura podejmie stosowne kroki. O tym fakcie zostanie przeze mnie poinformowana.

 

- Rozumiem, że ma pan na to dowody, bo to jest normalne pomówienie - powiedział wiceprzewodniczący rady Andrzej Kowalski.

 

Dowodów na sesji nie zobaczyliśmy. Radny Bożek powołał się jedynie na to, że ma świadka w tej sprawie. Z tematem brnął jednak dalej, mówiąc o "chłopcach na posyłki", "kupczeniu głosami" czy "dogadywaniu się z diabłem". Nie zabrakło też słów o tym, że maszt w Świerżach może zagrażać życiu mieszkańców.

 

Radny Bożek miał również zarzuty do pracy prokuratury, która odmówiła wszczęcia postępowania przygotowawczego. Grzmiał, że działalnością prokuratury również powinny się zająć się wyższe, odpowiednie służby.

 

Ponad 20-minutowy wywód, pełen oskarżeń, został zakończony dopiero po formalnym wniosku o zakończeniu dyskusji. Sama uchwała została zaś przyjęta przy 11 głosach "za", 3 "przeciw" i 2 wstrzymujących.

 


Radny Martin Bożek (w środku) miał w czwartek bardzo wiele uwag i oskarżeń.

 

Co jeszcze na sesji?

 

Wśród tematów podejmowanych na sesji w pytaniach i interpelacjach przeważały w czwartek szczególnie dwie kwestie. Pierwsza z nich to porzucone inwestycje, o których szeroko pisaliśmy kilka tygodniu temu. Najważniejsze nowa informacja w tej sprawie to fakt, że udało się wyłonić wykonawców, którzy dokończą te zadania inwestycyjne, a do 20 września zostaną podpisane umowy w tej sprawie.

 

Kolejna kwestia to brak połączeń PKS-u bądź połączenia w nieodpowiednich godzinach, które stanowią szczególne utrudnienia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tu jednak wczoraj rozwiązania nie znaleziono, a temat jeszcze będzie powracał, w związku z organizacją transportu publicznego.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
"chłopcy na posyłki" hahahaha,jakże trafne spostrzeżenie.Brawo Panie Martinie!
15-09-2017, 18:08:04
+ 10
- 5
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass
W  sobotę 22 września na terenie Ośrodka Turystyki i Rekreacji nad Jeziorem Kozienickim odbyła się w...
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass
Od środy na terenie powiatu kozienickiego i radomskiego odbywały się ćwiczenia międzywojewódzkie s...
ilustracja
W poniedziałek zakończyła się rejestracja list wyborczych z kandydatami do rad miast, gmin, powiató...
Fot. KDK
To była refleksyjna, relaksująca, łagodna podróż szlakami poezji śpiewanej. W czwartek, 20 wrześni...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook