Dzisiaj jest wtorek, 21 stycznia 2020 r., 21 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Akcja ekologiczna z Eneą Wytwarzanie Różanka w Zagożdżonce
Dodał: MaG, 25-10-2019 14:07, odsłon: 873
fot. Enea/Do rzeki trafiło 1000 ryb
fot. Enea/Do rzeki trafiło 1000 ryb

Blisko stu uczniów wzięło udział w akcji zarybiania Zagożdżonki różanką. Odbyła się ona w czwartek, 24 października 2019 roku na terenie rezerwatu Królewskie Źródła, do rzeki trafiło 1000 sztuk tych ryb.

Organizatorami akcji były Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, Fundacja Enea oraz Enea Wytwarzanie. Do udziału w niej zostali zaproszeni także wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dr Witold Strużyński, studenci, pracownicy Kozienickiego Parku Krajobrazowego, leśnicy, członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego, Straży Rybackiej, harcerze z Przystanku Historia IPN Puszcza Kozienicka oraz uczniowie szkół podstawowych nr 1, 3, 4 w Kozienicach i szkoły w Piotrkowicach.

 

 

Akcja odbyła się w rezerwacie Królewskie Źródła


Wszyscy stawili się w czwartek w południe na terenie rezerwatu Królewskie Źródła. Witał ich inicjator akcji Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Marcin Łukasiewicz, wiceprezes Enei Wytwarzanie do spraw pracowniczych oraz Mirosław Pułkowski, wiceburmistrz Kozienic. Potem rozpoczęło się już wpuszczanie do Zagożdżonki różanki – ryby rzadkiej i wyjątkowej, która została specjalnie wybrana przez naukowców do zarybiania w tym miejscu.


O tym, dlaczego jest to ryba tak wyjątkowa mówił uczniom dr Witold Strużyński.

- Różanka to cenny gatunek, chroniony zarówno prawem unijnym jak i krajowym. Ryba jest niezwykle aktywna w okresie pory godowej. Jej ciekawostką jest specyficzna biologia. Różanka może rozmnażać się tylko w towarzystwie innego gatunku, tak jakby potrzebowała niańka dla potomstwa – zaznaczył naukowiec. Podkreślił też, jakim skarbem przyrodniczym jest Puszcza Kozienicka i jak ważne jest to by o nią dbać.

 

 

Dr Witold Strużyński pokazuje „niańkę” różanki – małżę


Wraz z różanką wpuszczone zostały do rzeki również „niańki”, czyli  małże, pod skorupami których ryba składa jajka.


- Zagożdżonka jest idealna dla różanki. Ryba będzie czuła się tutaj dobrze i będzie cieszyła oko odwiedzających Królewskie Źródła - powiedział Janusz Marchlewski, Komendant Powiatowy Straży Rybackiej w Kozienicach.

Gdy jedna grupa zajmowała się zarybianiem, druga miała okazję słuchać prelekcji Jacka Tabora na temat zielonego oblicza Elektrowni Kozienice i uczestniczyć razem z nim w wycieczce po lesie.


- Zaprezentowałem młodzieży budki lęgowe dla ptaków ufundowane przez Fundację Enea. Uczniowie dowiedzieli się jakie ptaki mogą w nich zamieszkać i gdzie możemy je wieszać. Opowiedziałem  także o wielu gatunkach ptaków, które możemy spotkać w okolicy rezerwatu – podkreślił Jacek Tabor z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

 

O ptakach mówił uczniom Jacek Tabor


W tym dniu nie zabrakło również konkursów przyrodniczych z nagrodami oraz czasu na piknik i zabawę.  Były też prezenty dla szkół – budki lęgowe dla ptaków sygnowane logo Fundacji Enea.Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KPP Kozienice
W niedzielę, na terenie powiatu kozienickiego, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Seata,...
Fot. Kozienice24
W sobotę, 18 stycznia w Jagiellonce w Jedlni Kościelnej rozpoczął się bal maturalny. Maturzyści tanecznym...
Fot. KDK
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęcia...
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Najważniejszym czynnikiem w istot...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook