Dzisiaj jest środa, 20 czerwca 2018 r., 171 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia, wideo) Folk i disco w strugach deszczu, czyli Dożynki Gminy Kozienice 2017
Dodał: MariuszBasaj, 21-08-2017 07:32, odsłon: 4236
Zespół Rokiczanka w niedzielę wystąpił w Stanisławicach dwukrotnie. fot. Mariusz Basaj
Zespół Rokiczanka w niedzielę wystąpił w Stanisławicach dwukrotnie. fot. Mariusz Basaj

Jeden z najpopularniejszych zespołów ludowych w Polsce Rokiczanka oraz znana z telewizji formacja disco polo Diadem - to gwiazdy tegorocznej edycji Dożynek Gminy Kozienice, które w niedzielę odbyły się w Stanisławicach. Mimo nieustających opadów deszczu, które nie odpuszczały nawet na chwilę, sporo osób pojawiło tego dnia na miejscowym stadionie, by wspólnie świętować udane żniwa.

Dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej polowej, która odbyła się na stadionie w Stanisławicach. Nabożeństwo odprawili proboszcz miejscowej parafii ks. Rafał Kopacz oraz dziekan dekanatu kozienickiego ks. kan. Władysław Sarwa. Podczas kazania wierni mogli posłuchać m.in. o wartości, tej duchowej wartości ziemi, która niejednokrotnie kształtuje człowieka. Następnie kapłani poświęcili chleb oraz wieńce i kosze dożynkowe. Całość uświetniła swoją obecnością Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozienicach.

 

Po zakończeniu mszy, uroczystego otwarcia dożynek dokonali burmistrz Tomasz Śmietanka oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Andrzej Kowalski. Całą uroczystość poprowadziła - jak zawsze - dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

 

- To już 18. dożynki gminne (...) Można powiedzieć, że osiągnęły pełnoletniość. Już nie pierwszy raz spotykamy się na nich w Stanisławicach.  Wspaniała sceneria otaczającej nas Puszczy Kozienickiej, piękne zielone boisko, zacni goście - to wszystko sprawia, że możemy się radować w tym właśnie dziękczynieniu za wszelakie dary, a ten dar najważniejszy to chleb. Chleb powszedni, który jest często niedoceniany, a jest tak ważny. Woda sama leje się z nieba, ale żeby ten piękny chleb pojawił się na stole, trzeba dużo pracy - mówił Tomasz Śmietanka.

 

Gospodarze dożynek przywitali także licznie przybyłych na dożynki gości. W tym dniu do Stanisławic zawitali m.in. europosłanka Julia Pitera, posłowie Wojciech Skurkiewicz, Anna Kwiecień, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, radni sejmiku wojewódzkiego Leszek Przybytniak, Zbigniew Gołąbek czy starosta Andrzej Jung.

 

 

Dzielić sprawiedliwie

 

Chwilę potem przyszła pora na przekazanie i dzielenie chleba. Na ręce gospodarzy uroczystości złożyli go starostowie dożynek: Elżbieta Gola i Marian Drapała ze Stanisławic, wypowiadając tradycyjne słowa "oto trud naszej ziemi, dzielcie nim sprawiedliwie".

 

Następnie ze wszystkimi uczestnikami uroczystości podzielili się nim starostowie dożynek, burmistrz Tomasz Śmietanka, wiceburmistrz Igor Czerwiński, starosta Andrzej Jung, wiceprzewodniczący rady Andrzej Kowalski oraz radni: Andrzej Wołos i Ewa Malec. W międzyczasie tradycyjne pieśni wykonywał na scenie zespół Złota Jesień z Kozienic.

 


Burmistrz Tomasz Śmietanka odebrał chleb z rąk starostów dożynek: Elżbiety Goli i Mariana Drapały. 

 

Kolejnym punktem programu były krótkie wystąpienia zaproszonych gości i życzenia dla starostów dożynek, po których nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze wieńce i kosze dożynkowe. W przypadku wieńców wygrali gospodarze ze Stanisławic przed Majdanami. Jeśli chodzi o kosze, to komisja przyznała trzy równorzędne nagrody.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem części koncertowej, miała miejsce mała niespodzianka, tj. degustacja pieczonego prosiaka, który powoli piekł się na ruszcie od godzin porannych. Pierwsze plastry ukroili burmistrz Tomasz Śmietanka, radny Andrzej Wołos i prezes LGD Puszcza Kozienicka Irena Bielawska, którzy zaprosili wszystkich do wspólnej konsumpcji.

 


Dzielenie się chlebem to jedna z najważniejszych tradycji dożynkowych.

 


Jedną z niespodzianek zaplanowanych na tegoroczne dożynki była degustacja pieczonego prosiaka.

 

W moim ogródecku...

 

Około godziny  14:30 na scenie pojawili się artyści z zespołu Rokiczanka, którzy zostali przywitani gorącymi brawami.  Chociaż nieustające opady deszczu nie pozwoliły na to, żeby swobodnie "pohulać" przy ludowych szlagierach, to publiczność i tak miała problem z tym, żeby usiedzieć w miejscu. W Stanisławicach usłyszeliśmy  zarówno największe przeboje zespołu: "Lipka" czy "W moim ogródecku", jak i premierowe kompozycje, które dopiero zdobywają popularność. Sami muzycy pojawili się na scenie tego dnia dwukrotnie. Nie zabrakło bisów, wspólnych zdjęć czy autografów.

 

Następnie wystąpili rodzimi artyści. Zespół Relaks z Kozienic przygotował wiązankę utworów patriotycznych, a Kapela Dzikie Harce ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach zaprezentowała własne aranżacje popularnych piosenek ludowych.

 


Zespół Rokiczanka, czyli muzyka ludowa w najpiękniejszym (dosłownie) wydaniu.

 

Zabawa w rytmach disco

 

Po solidnej dawce folku, przyszła pora na zabawę w rytmach disco polo. Drugą z gwiazd imprezy była formacja Diadem. Popularną grupę regularnie możemy oglądać chociażby na PoloTV, a w swoim repertuarze mają takie piosenki jak "Samoloty", "Zabrałaś serce moje" czy "Dawaj maleńka, nie przestawaj", które zresztą zaprezentowali w Stanisławicach.

 

Tego dnia na scenie pojawiła się również Patrycja Wołos. Młoda, rodzima wokalistka ma na swoim koncie już pierwsze sukcesy, jak np. trzecie miejsce w zeszłorocznym konkursie o nagrodę im. Bogusława Klimczuka. W niedzielę po raz kolejny pokazała swoje umiejętności.

 

Zwieńczeniem dożynek w Stanisławicach była wspólna zabawa z zespołem Dekret, który wykonuje covery popularnych przebojów.

 

Organizatorem XVIII Dożynek Gminy Kozienice była Gmina Kozienice. Patronat medialny nad imprezą sprawowały Kozienice24.pl. Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć i naszym materiałem wideo.

 


W międzyczasie rozstrzygnieto konkurs zorganizowany przez ODR. Uczestnicy wypełniali ankiety z pytaniami, a spośród poprawnych odpowiedzi wylosowano zwycięzców.

 


Do zabawy w rytmach disco polo zaprosił znany z telewizji zespół Diadem.

 

Szkołę Muzyczną I Stopnia w Kozienicach reprezentowała Kapela Dzikie Harce, która na co dzień ćwiczy pod czujnym okiem Patryka Walczaka z Frument Project.

 

Starostowie tegorocznych dożynek: Elżbieta Gola i Marian Drapała ze Stanisławic. Jak przyznają, obydwoje mają zamiłowanie do hodowli koni. Pana Mariana kozieniczanie z pewnością kojarzą również z jego aktywnej działalności w Kozienickim Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych.

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
W niedzielę 17 czerwca w ramach cyklu „Poranki Teatralne” Kozienicki Dom Kultury odwiedzili a...
Fot. Kamil Zapora
Około 1000 osób wspierało drużynę biało-czerwonych w czasie jej pierwszego występu na Mundialu w R...
Komendant Powiatowy Policji w Kozienicach insp. Tomasz Cybulski zaprasza mieszkańców powiatu kozie...
Właśnie zostały opublikowane wyniki egzaminów gimnazjalnych. Szkoły na Mazowszu mają nie najgorsze...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook