Dzisiaj jest czwartek, 18 października 2018 r., 291 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI

 

(Zdjęcia) Śladami krwawej bitwy. Zwiadowcy historii z ekipą TVP przeszukiwali brzustowskie lasy
Dodał: MariuszBasaj, 07-10-2017 15:27, odsłon: 6753
Efekty pracy poszukiwaczy zobaczymy w programie Adama Sikorskiego. fot. Mariusz Basaj
Efekty pracy poszukiwaczy zobaczymy w programie Adama Sikorskiego. fot. Mariusz Basaj

Znany dziennikarz Adam Sikorski wraz z ekipą TVP zawitał do Brzustowa w gm. Garbatka-Letnisko. Wraz z lokalnymi miłośnikami historii, uczniami i mieszkańcami okolicznych miejscowości szukali śladów bitwy pod Laskami-Anielinem, stoczonej przez polskich Legionistów. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć w programie "Było, nie minęło - Extra" na antenie TVP 2.

TOMASZ STANISŁAW TRELA

Data poszukiwań w brzustowskich lasach nie jest przypadkowa. W niedzielę 8 października w Żytkowicach i Brzustowie odbędą się bowiem uroczystości związane ze 103. rocznicą bitwy pod Laskami-Anielinem. Organizatorzy tego przedsięwzięcia, w tym Gmina Garbatka-Letnisko z wójtem Robertem Kowalczykiem zaprosili popularnego dziennikarza Adama Sikorskiego do realizacji programu na gościnnej Ziemi Kozienickiej.

 

W sobotę na skraju wsi Brzustów nie brakowało osób chętnych do wspólnego przeczesywania lasu. Pojawili się lokalni miłośnicy historii, przedstawiciele różnych organizacji jak Grupa Wizna czy Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Zapilcze, uczniowie ze szkoły w Garbatki-Letnisku, okoliczni mieszkańcy, a w ruch poszły wykrywacze. - Wybór miejsca działań poparty jest latami badań, zbieraniem szczątkowych informacji o bitwie - mówi Piotr Wróbel z komitetu organizacyjnego uroczystości.

 

- Szukamy przede wszystkim pamiątek związanych z walkami I Pułku Legionów Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi w październiku 1914 roku; wszelkich militariów, które zostały na pobojowisku, aby kiedyś trafiły do muzealnych gablot - tłumaczy Michał Mackiewicz z Muzeum Wojska Polskiego. Jak mówi, I wojna światowa to niestety trochę zapominany w Polsce konflikt. - Zupełnie na to nie zasługuje, bo mnóstwo Polaków walczyło i mnóstwo naszych rodaków złożyło najwyższą daninę krwi na ołtarzu wolności - podkreśla.

 


O poszukiwaniach naszej redakcji opowiedzieli m.in. Adam Sikorski i Michał Mackiewicz.

 

Śladami wielkiej bitwy

 

Efekty pracy zwiadowców historii będzie można zobaczyć na antenie Telewizji Polskiej w programie "Było, nie minęło - Extra" Adama Sikorskiego. Związany z Lublinem dziennikarz popularny program prowadzi już od 13 lat (wcześniej "Ocalić... od zapomnienia"), a jego działania śledzą tysiące telewidzów.

 

Co myśli o wizycie w Brzustowie? - Dla mnie jest to takie miejsce święte. Stąpamy śladami historii, a to co zdarzyło się pod Laskami i Anielinem w 1914 r. to jeden z ważnych elementów w patriotycznym wychowaniu. W tym lesie, kiedy wszystko ucichnie, człowiek zdaje sobie sprawę z wielkiej ofiary krwi, z tego dramatu - mówi Adam Sikorski i dodaje: - Chcemy takimi akcjami przywrócić te wydarzenia do pamięci społeczeństwa. Nie do pamięci lokalnej, bo ta trzyma się tu świetnie, ale chodzi o szerszy kontekst pamięci.

 

Jak podkreśla, angażowanie społeczności lokalnej, a zwłaszcza uczniów w takie przedsięwzięcia ma ogromną moc. - Widziałem, jak te dzieci reagowały biorąc do ręki znalezione łuski. To znacznie skuteczniejsze niż wszystkie podręczniki historii - mówi.

 


Młodzież zaangażowała się w poszukiwania. To była dla nich spora frajda.

 

Lasy pełne przeszłości

 

Poszukiwania już od pierwszych godzin były bardzo owocne. Wykrywacze co chwilę brzęczały, a w ruch szły szpadle i saperki. Zwiadowcy znaleźli bardzo dużo nabojów i łusek do rożnego rodzaju broni palnej, ale było też sporo innych znalezisk.

 

- Znaleźliśmy m.in. rosyjski kociołek z okresu I wojny światowej. Bardzo fajnie sygnowany, bo wyprodukowany przed wojną w Warszawie. Jest też klamra austriacka, którą niewątpliwie polski żołnierz miał na sobie. Poza tym jest sporo drobnych znalezisk: amunicja, kulki szrapnelowe, zapalniki. Ewidentnie weszliśmy na teren pobojowiska - wylicza Michał Mackiewicz.

 

- Nie szukamy złotych pociągów, dla nas skarbami są te zardzewiałe łuski, wystrzelone z karabinów Legionistów. Wierzę, że te przedmioty stanowią pomost między dniem dzisiejszym, a przeszłością. Bez nich opowiadanie historii jest trochę puste - zaznacza Adam Sikorski.

 

Z ekipą poszukiwaczy rozmawialiśmy około południa, kiedy jeszcze przed nimi było kilka godzin działań. Pełne efekty ich działań zobaczymy w programie telewizyjnym.

 


Już przed południem udało się nazbierać wiele eksponatów.

 

Z kart historii

 

Bitwa pod Laskami-Anielinem została stoczona w dniach 22-26 października 1914 roku i była częścią tzw. operacji dęblińskiej. Z wojskami rosyjskimi walczyły tam m.in. oddziały Legionów Polskich dowodzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego i majora Edwarda Rydza-Śmigłego.

 


W poszukiwaniach wzięli udział m.in. członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Zapilcze. - Działamy na tym terenie, odpowiedzieliśmy na zaproszenie i przyjechaliśmy dziś tu w sześć osób - mówi Łukasz Gudkiewicz, prezes stowarzyszenia. 

 

Nie mogło zabraknąć też ekipy telewizyjnej. 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Arkadiusz Molenda
W sobotę 13 października w Centrum Kulturalno-Artystycznym odbyło się spotkanie kandydata na burmistrza K...
Fot. Kamil Zapora
Droga przez targowicę, monitoring miejski, most na Wiśle i transport publiczny na terenie gminy. Te i wie...
Umowę na dofinansowanie projektu podpisali Jarosław Pawlik i Rafał Rajkowski. Fot. Kamil Zapora
W czwartek 18 października w kozienickim szpitalu miało miejsce podpisanie umowy o dofinansowanie projekt...
kadr z filmu
W tym tygodniu w Kinie KDK zobaczymy, aż pięć filmów w tym jedną premierę ogólnopolską. Dla...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook