Dzisiaj jest poniedziałek, 20 sierpnia 2018 r., 232 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Piszą, by zmienić czyjeś życie. W I LO walczą o prawa człowieka
Dodał: MariuszBasaj, 06-12-2017 13:59, odsłon: 1596
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Już po raz trzeci w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego zorganizowano Maraton Pisania Listów pod patronatem Amnesty International. Uczniowie, nauczyciele, goście szkoły od rana pisali listy, by wyrazić wsparcie dla prześladowanych na całym świecie osób.

Akcję zainaugurowano krótką akademią, która o godz. 11:00 rozpoczęła się w szkolnej sali gimnastycznej. Uczniowie wyrecytowali wiersze o tematyce wolnościowej, a także przybliżyli wszystkim zebranym sylwetki osób, w sprawie których w tym roku pisane są listy. Wśród nich są m.in. Shackelia Jackson z Jamajki - nękana za przeciwstawianie się przemocy policjantów; Mahadine z Czadu, któremu grozi więzienie za post na Facebooku, Clovis Razafimalala z Madagaskaru - skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego czy Hanan Badr El-Din z Egiptu, której grożą zarzuty za poszukiwania zaginionego męża. W zależności od danej sprawy pisane są listy do osadzonych, by przekazać im wsparcie lub do władz - aby zaprzestały łamania praw bądź by zaczęły interweniować. Do udziału w akcji wszystkich uczniów zachęcali nauczyciele, m.in. dyrektor Ewa Malec czy Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek, które czuwały nad przebiegiem wydarzenia.

 

Dzięki Maratonowi upowszechnia się wiedza na temat wolności i praw człowieka. Maraton Pisania Listów opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa, a przy budowaniu kultury poszanowania praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego konieczna jest aktywizacja młodzieży już na etapie szkolnym. - W ubiegłorocznej edycji napisaliśmy 800 listów - mówią organizatorzy z I LO.

 

Każdy może wziąć udział

 

Po akademii uczniowie (w grupach) udali się do jednej z sal lekcyjnych, gdzie wspólnie pisali kolejne listy. Oprócz nauczycieli i podopiecznych I LO, szkołę odwiedziła m.in. grupa z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach. Młodsi uczniowie nie tylko pisali listy, ale wzięli udział w specjalnej lekcji poświęconej prawom człowieka.

 

Każdy ciągle może wesprzeć to przedsięwzięcie, wystarczy pojawić się w szkole i napisać list. W środę dyżur nauczycieli w ramach akcji potrwa do godz. 17:00, a w czwartek w godz. 11:00-17:00.

 

Jak napisać taki list?

 

To proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Należy kierować się podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, piszemy wyraźnie, nie ukrywamy się - tzn. warto się podpisać. Dzięki temu możliwe jest, że otrzymamy odpowiedź. Znajomość języków obcych nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku, angielsku, francusku, etc. Na miejscu w szkole znajdziemy odpowiednie podpowiedzi.

 

Akcję rozpoczęła krótka akademia w sali gimnastycznej szkoły.

 

 

Liczy się każde zaangażowanie. Oczywiście można napisać więccej niż jeden list.

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum prywatne
W środę 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego i Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na tereni...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Mistrz świata w podwójnym „Ironmanie” z 1990 roku, znany polski sportowiec. Człowiek, ...
Kierowca osobowego passata wjechał w rowerzystkę przejeżdżającą przejściem dla pieszych na skrzyżowaniu u...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Piękna pogoda, profesjonalnie przygotowane trasy i pełna dyspozycja zawodników. W niedzielę 19 sie...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook