Dzisiaj jest poniedziałek, 23 lipca 2018 r., 204 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Kozienicki Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już 10 lat!
Dodał: MariuszBasaj, 13-09-2017 15:21, odsłon: 1654
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Były gorące życzenia, podziękowania i gratulacje; koncert, podsumowania i refleksje, a na sam finał urodzinowy tort. W środę w Kozienickim Domu Kultury uroczyście zainaugurowano dziesiątą, jubileuszową edycję kozienickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak zawsze, sala wypełniła się po brzegi słuchaczami - seniorami.

Uroczystość, jak przystało na uniwersytet, rozpoczęła się od odśpiewania przez Chór UTW pieśni „Gaudeamus Igitur” – hymnu wszystkich studentów. Chwilę potem licznie przybyłych słuchaczy i gości uniwersytetu przywitała dyrektor KDK Elwira Kozłowska. 

 

- Aż trudno uwierzyć, że już minęło 10 lat. Bardzo się cieszę, że nasza oferta przypadła do gustu mieszkańcom Ziemi Kozienickiej (...) Jest niezmiernie miło, że dzisiejsza uroczystość ma tak doniosłą oprawę, są dziś z nami wyjątkowi goście - mówiła dyrektor. Na inaugurację przybyli m.in. wiceburmistrz Igor Czerwiński, wicestarosta Krzysztof Stalmach, radny województwa mazowieckiego Zbigniew Gołąbek, Grzegorz Mierzejewski z Enei Wytwarzanie czy profesor Tadeusz Stępień.

 

Pierwszy taki jubileusz

 

Pierwszy rok na kozienickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku zainaugurowano w październiku 2008 i wówczas przyciągnął on ponad 100 studentów. Przez te wszystkie lata słuchaczami uniwersytetu było około 600 osób, którzy mieli okazję wysłuchać wykładów blisko 120 prelegentów czy wziąć udział w dziesiątkach różnych fakultetów. Gośćmi UTW byli m.in. marszałek Adam Struzik, profesorowie: Tadeusz Stępień, Ewa Kozdroń, Jan Machnik, Karol Piasecki, a także dziennikarze, podróżnicy; przedstawiciele kozienickiego samorządu i instytucji.

 

- Kiedy rozpoczynaliśmy przygotowania do uruchomienia w Kozienicach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, nawet w najśmielszych snach nie przypuszczałam, że nasz uniwersytet przybierze taką rangę i stanie się miejscem tak żywym i pełnym pozytywnej energii. Cieszę się, że udało nam się stworzyć miejsce, gdzie nasi mieszkańcy po zakończeniu kariery zawodowej znów mogą czuć się aktywni, realizować pasje, poszerzać wiedzę. (...) Dziękuję państwu za to, że jesteście z nami - mówiła Elwira Kozłowska.

 

To, jak wyglądały dotychczasowe edycje UTW, można zobaczyć na specjalnym filmie przygotowanym przez redakcję Kroniki Kozienickiej. 17-minutowy reportaż został wyświetlony podczas inauguracji, będzie też dostępny na kanale kozienickiej telewizji (również YouTube). Dodatkowo KDK przygotował wydanie specjalne Magazynu Kulturalnego, poświęcone właśnie uniwersytetowi.

 


To było pierwsze spotkanie studentów-seniorów po wakacjach. Frekwencja była świetna, słuchacze nie zawiedli.

 

Moc życzeń

 

Przy okazji takiego jubileuszu nie mogło zabraknąć wielu podziękowań, życzeń i gratulacji. W nieco nietypowy sposób do słuchaczy zwrócił się burmistrz Tomasz Śmietanka. Nie mógł być w środę obecny w CKA, przygotował więc materiał wideo. - Życzę wszystkim słuchaczom, aby radość życia państwa nie opuszczała; aby ciągła aktywność intelektualna sprawiała, że czujemy się zawsze młodzi duchem - mówił Tomasz Śmietanka. Miał też specjalny "prezent dla jubilata" - w tym roku akademickim funkcjonowanie UTW będzie bezpłatne dla wszystkich słuchaczy.

 

Z życzeniami do studentów-seniorów zwrócili się także przewodniczący rady Mariusz Prawda, przedstawiciele UTW w Dęblinie, wiceprezes Enei Wytwarzanie Grzegorz Mierzejewski, wicestarosta Krzysztof Stalmach, profesor Tadeusz Stępień czy radny sejmiku wojewódzkiego Zbigniew Gołąbek, który przekazał dyrektor Elwirze Kozłowskiej list gratulacyjny od marszałka.

 


W imieniu marszałka Adama Struzika, radny mazowiecki Zbigniew Gołąbek wręczył dyrektor Elwirze Kołozwskiej dyplom uznania.

 

Dla ducha i dla ciała

 

Zanim na scenie pojawili się artyści, miała miejsce jedna mała uroczystość - wręczono bowiem upominki najaktywniejszym słuchaczom poprzedniej edycji uniwersytetu. W maju panie otrzymały vouchery zwalniające z czesnego, ale okazało się, że 10-ta edycja będzie bezpłatna. W tej sytuacji Igor Czerwiński i Elwira Kozłowska wręczyli Reginie Kalbarczyk, Jolancie Borowskiej i Jolancie Głaczkowskiej nagrody rzeczowe.

 

Chwilę potem zebrani przenieśli się w świat operetki i muzyki filmowej, a w sali koncertowo-kinowej rozbrzmiały hity znane ze scen całego świata. Koncert "Usta milczą, dusza śpiewa" wykonali sopranistka Ksenia Matsuk i tenor Rafał Tomkiewicz. W ich repertuarze znalazły się chociażby aria z "Księżniczki Czardasza", "Dumka na dwa serca" czy polska wersja "I could have danced all night", czyli "Przetańczyć całą noc".

 

Zwieńczeniem jubileuszu była degustacja pysznego tortu urodzinowego, który podano w patio CKA. Teraz seniorów czekają kolejne ciekawe zajęcia.

 


Ksenia Matsuk i Rafał Tomkiewicz porwali słuchaczy do świata operetki i musicalu.

 

Czymże byłby taki jubileusz, bez pysznego tortu urodzinowego? 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
W sobotę 21 lipca na boisku restauracji Kaskada w Kozienicach siatkarze KKS-u Kozienice rozegrali turniej...
Fot. PSP Ursynów
Uczniowie Publicznej Szkoły w Ursynowie już drugi rok uczestniczyli w programie SKS. Celem zajęć jest pop...
Fot. Kamil Zapora / A©Arpass
W niedzielę 22 lipca na placu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sieciechowie odbyły się kolejne już Dni Gm...
Kolejny tydzień i kolejna edycja naszej zabawy. Wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu przygotowal...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook