Dzisiaj jest sobota, 22 lutego 2020 r., 53 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Kozienice upamiętniły uchwalenie Konstytucji 3 Maja
Dodał: KamZap, 04-05-2019 11:47, odsłon: 3312
W piątek w Kozienicach sporo się działo. Fot. Kamil Zapora
W piątek w Kozienicach sporo się działo. Fot. Kamil Zapora

Msza święta, uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości, okolicznościowy koncert w Centrum Kulturalno-Artystycznym i mecz Retro Ligi - w piątek w Kozienicach uczczono 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Oficjalne obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Świętego Krzyża w Kozienicach. Nabożeństwo odprawili proboszcz tej parafii ks. kanonik Kazimierz Chojnacki oraz Sebastian Piasek, kapucyn z parafii Świętego Krzyża.

Po mszy uczestnicy uroczystości - prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP w Kozienicach i kawalerzystów z 22. Pułku Ułanów Podkarpackich, przemaszerowali ulicami miasta pod Pomnik Niepodległości – symbol walki narodu polskiego o wolność i wartości zawarte m.in. w Konstytucji  3 maja. Tam odbyły się dalsze uroczystości prowadzone przez dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwirę Kozłowską, która przedstawiła krótki rys historyczny. Następnie przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia.

 


- Polacy dali całej Europie przykład i wzór parlamentaryzmu oraz ustroju państwa nowoczesnego, ale także wzór myślenia o sytuacji kraju, jego bezpieczeństwie i rozwoju – mówił burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski.


Ponadto burmistrz korzystając z okazji złożył życzenia wszystkim strażakom z okazji przypadającego dzisiaj ich święta.

 


- Pomimo, że od uchwalenia Konstytucji 3 Maja dzielą nas pokolenia to nadal w naszej świadomości winny one zajmować istotne miejsce. Pamiętajmy o ludziach, którzy w tamtych trudnych historycznie czasach swoją ciężką pracą i zaangażowaniem sprawiali, że w serach i umysłach Polaków nigdy nie udało się ugasić iskry wolności, niepodległości i miłości do ojczyzny – mówił starosta kozienicki Andrzej Jung.


Ponadto głos zabrali: europoseł Dariusz Rosati, poseł Leszek Ruszczyk oraz radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka. Z kolei przewodniczący kozienickich struktur Prawa i Sprawiedliwości Artur Matera przeczytał list od posła Dariusza Bąka.

Następnie przybyłe delegacje, przedstawiciele samorządu, placówek oświatowych, stowarzyszeń, partii politycznych i innych organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem.

 

 

Delegacja gminy Kozienice.


Grano na instrumentach i na murawie

Na tym jednak się nie skończyło, a w Kozienicach jeszcze sporo się działo. O godzinie 13:00 w Centrum Kulturalno-Artystycznym rozpoczął się koncert uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I stopnia. W trakcie koncertu mogliśmy usłyszeć instrumentalne wersje najpiękniejszych piosenek wybitnych polskich artystów m.in. Bogusława Meca, Zbigniewa Wodeckiego oraz znane i lubiane tematy muzyki filmowej z takich filmów jak „Polskie drogi”, „Amelia”, czy „Tajemniczy Ogród”. Niezwykły duet Marii Wojutyńskiej – nauczycielki szkoły muzycznej w Kozienicach i Piotra Goljata poprowadził słuchaczy w niezapomnianą muzyczną podróż sentymentalną.

 

Natomiast o godzinie 15:00 na stadionie miejskim w Kozienicach rozegrano mecz 2 kolejki krajowej Retro Ligi. Na własne oczy mogliśmy przekonać się jak wyglądały mecze piłki nożnej sto lat temu. Z relacją z tego widowiska możecie zapoznać się TUTAJ.

 

 

Uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości ulicą Warszawską.

 

 

W czasie uroczystości wartę pod pomnikiem pełnili członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.

 

 

Niewiele jest utworów, które tak mocno kojarzą się z walką narodu polskiego o wolność i wartości zawarte m.in. w trzeciomajowej konstytucji jak motyw przewodni z serialu „Polskie Drogi”. To właśnie on otworzył mini recital Marii Wojutyńskiej i Piotra Goljata.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Do pracowników Esselte w Kozienicach.
Czy byłyby chętne osoby do założenia związków zawodowych pracowników Esselte w Kozienicach?
Na razie jest to tylko propozycja, sondaż. Jednak proszę o poważne odpowiedzi. Podajcie dalej bo moderator pewnie usunie.
Piszcie na esselte.nszz(małpa)gmail.com
05-05-2019, 23:06:50
+ 5
0
odpowiedz
Nowicjusz
Związki Wam w niczym nie pomogą. Szkoda kasy na składki. Będziecie dopóki się nie postawicie zawsze traktowani jak tania siła robocza.
06-05-2019, 01:11:05
+ 6
- 1
odpowiedz
Nowicjusz
Ciekawe jakie to uczucie stać przed pomnikiem a na wprost wesołe miasteczko? Jakie to uczucie patrzeć na spieprzony wizerunek wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego? Jestem ciekaw co czują te nieudaczniki co podejmowali decyzje!
06-05-2019, 14:38:27
+ 9
- 8
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
„Minimalizacja występowania na terenie powiatu kozienickiego wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF&r...
Ciekawy pojedynek sparingowy czeka w sobotę piłkarzy Energii Kozienice. Zmierzą się oni z czwartoligową L...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka na czas ferii zimowych oferował szeroki wachlarz możliwośc...
Być w domu, zdać się na swoją samodzielność, ale czuć się bezpieczniej – tak mogą żyć seniorzy na M...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook