Dzisiaj jest piątek, 29 maja 2020 r., 150 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
SamOnline
[ZDJĘCIA] Kozienice uczciły Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dodał: DL, 29-02-2020 14:31, odsłon: 2044
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Znajdujemy się w przededniu Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Z tej okazji w kaplicy świętego Józefa przy Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Cierpiących odbyły się oficjalne obchody tego święta państwowego w Kozienicach. Po mszy, którą odprawił ksiądz Wiesław Janowski z parafii świętego Krzyża w Kozienicach wraz z księdzem Florianem Rafałkowskim  rozpoczęła się część artystyczna zaprezentowana przez młodzież szkolną z Kozienic.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kozienicach obchodzony był już po raz siódmy. W tym roku uroczystości odbyły się w kaplicy świętego Józefa przy Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.


Obchody rozpoczęły się od mszy świętej, w której wzięli udział między innymi wicestarosta Józef Małaśnicki, dyrektor PSP 4 w Kozienicach i radny powiatu Tomasz Trela, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Kozienicach Jarosław Traczyk  a także radny sejmiku wojewódzkiego Tomasz Śmietanka oraz ksiądz Florian Rafałowski, który jako dziecko został skazany wraz z rodziną na pobyt na Syberii. Obecny był również Marian Śledź ze Stowarzyszenia Pamięć i Przyszłość. 

 

List intencyjny nadesłany przez posła na sejm RP Dariusza Bąka odczytał Jan Chryzostom Czachowski ze Związku Piłsudczyków. 

 

Z okazji tej uroczystości list przekazał również burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski. - 1 marca po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto upamiętniające żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia. Młode pokolenie oficjalnie poznaje nowych bohaterów. Pielęgnowane jest wspomnienie o ludziach, którym wielka miłość do ojczyzny, niegasnący duch walki oraz pragnienie wolnej Polski, przyniosły prześladowania, cierpienia i śmierć. Wspólnie i zgodnie mówmy głośno - Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym! - czytamy w liście od burmistrza.

 


- Etos żołnierzy wyklętych to wielki testament dla naszego pokolenia. W życiu nie ma przypadków. Byli ludźmi, którzy wbrew wszystkim i wszystkiemu pozostali wierni wartościom, w których byli wychowani, nawet wtedy, gdy już, że Polska została zdradzona przez zachodnich aliantów. Pozostali wierni do końca. Walczyli o wolną Polskę i chrześcijańskie wartości. Nasi rycerze nigdy się nie poddali - mówił ksiądz Wiesław Janowski.

 

Po eucharystii głos zabrał Marian Śledź ze Stowarzyszenia Pamięć i Przyszłość. Przybliżył on historię powojennej Polski znajdującej się pod wpływem reżimu komunistycznego w odniesieniu do osób uciśniętych represją, które pochodziły Kozienic. Podziękował on za odprawienie mszy księdzu Wiesławowi Janowskiemu oraz Florianowi Rafałkowskiemu, który był bohaterem, gdzie jako ośmioletni chłopiec wraz z całą rodziną został zesłany na Syberię.

 


- Przykłady ludzi represjonowanych ukazują, że nie trzeba było walczyć z bronią w ręku, aby być prześladowanym. Więzienia, obozy dla młodocianych, zniszczone życiorysy, brak możliwości rozwoju psychicznego i fizycznego, tym dotknięci byli młodzi ludzie. Chcieli służyć Ojczyźnie, którą kochali. Pragnęli ją widzieć wolną i niepodległą, pamiętajmy o tym - mówił Marian Śledź.

 

Po mszy mogliśmy wysłuchać części artystycznej w wykonaniu uczniów PSP 4 oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. Zaprezentowali oni wiersze i pieśni patriotyczne.

 


 


 


 Po występie młodzieży Andrzej Zwolski wyrecytował wiersz patriotyczny.

 

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni udali się pod Pomnik Niepodległości w Kozienicach, aby złożyć wiązankę kwiatów.

 Organizatorami obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kozienicach byli: Związek Armii Krajowej,  Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Pamięć i Przyszłość, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Kozienicach, Szkoła Muzyczna I Stopnia w Kozienicach, Parafia Świętego Józefa w Kozienicach, Wydział Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Kozienicach, a także Kozienicki Dom Kultury imienia Bogusława Klimczuka. Podczas uroczystości obecni byli również członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski oraz starosta kozienicki Andrzej Jung.


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
czy ktoś moze wyjasnić kogo czcili, nierozumie których,czy wszyscy znają historie
,czy zrobiła sie moda bo wszyscy obchodzą ,zapraszam do lekturt na temat moze kazdy bedzie miał inne zdanie ale oto chodzizeby wszyscy mieli odmienne ,jest tyle interesujacych ksiazek na temat
dla jednych sa bohaterami dla innych bandytami
01-03-2020, 07:11:32
+ 5
- 12
odpowiedz
Gdy by nie Katyń , Jałta i zdrada aliantów a później sowiecka okupacja takich uroczystościu nigdy by nie było - od 45 roku mieli byśmy normalność. temat rzeka , jedni czcą zołnierzy wyklętych inni 1 maja czy dzień rowolucji pażdziernikowej.
02-03-2020, 11:03:05
+ 6
- 3
odpowiedz
najwieksza zdradą było brak pomocy aliantów,jakby nie oni nie byołby moze Katynia itp,
OCZYWISCIE MUSI BYĆ PAMIEĆ o tych prawych ,ale trzeba powiedzieć prawde o złych,
jaki jest krzyk jak ukraina czci banderę, trzreba mówic i pisać prawdę być bez klapek na oczach,chyba że ktoś nie rozumie tematu,i widzi tylko jedno


,
02-03-2020, 12:17:24
+ 3
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Kozienicach w dniu dzisiejszym (28 maj), przygotowywał paczki po...
Fot. materiały prasowe
Jak już informowaliśmy, w najbliższy weekend rusza kozienickie samochodowe kino plenerowe. Wyb&oacut...
Fot. archiwum Kozienice24
Samorząd Mazowsza przeznaczył 8 mln zł na zakup środków ochronnych dla strażaków ochotnik&o...
Fot. archiwum
Od 29 kwietnia, tydzień po tygodniu odbywają się akcje poboru krwi  „Oddaj Krew - podaruj inny...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook