Dzisiaj jest piątek, 22 czerwca 2018 r., 173 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(Zdjęcia) Bajkowa podróż do świata wewnętrznego dziecka. Piękna wystawa w CKA
Dodał: MariuszBasaj, 18-02-2017 07:26, odsłon: 2886
fot. Mariusz Basaj / A©Arpass
fot. Mariusz Basaj / A©Arpass

W każdym z nas kryje się wewnętrzne dziecko. Czasem potrzeba po prostu bodźca, które je na chwilę wyzwoli i pozwoli znaleźć beztroskie ukojenie. Wszyscy, którzy szukają tego swoistego sygnału lub chcą po prostu nacieszyć oczy dawką zachwycających ilustracji, powinni odwiedzić wystawę "Bajkobujanie" w Kozienickim Domu Kultury. Autorką prezentowanych prac jest Ewa Pazyna, a o swojej twórczości artystka opowiedziała w piątek 17 lutego podczas oficjalnego otwarcia ekspozycji. 

Na wystawie znajdziemy kilkadziesiąt ilustracji różnych formatów, które łączy przede wszystkim jedno - prawdziwa euforia barw i dziesiątki dziecięcych skojarzeń. Prace Ewy Pazyny bez wątpienia zachwycają - zarówno od strony technicznej, jak i swoim uroczym przesłaniem.

 

Sam wernisaż spotkał się ze sporym zainteresowaniem ze strony kozieniczan. Co ciekawe, w piątek w sali wystawowej pojawiła się spora grupa najmłodszych - w końcu to im najbliżej do świata bajek.

 

Wszystkich zebranych przywitała instruktor KDK Halina Koryńska, a o wystawie opowiadała jej komisarz - Agnieszka Bieńkowska. Jak zauważyła, ekspozycje tworzą rysunki wykonane ołówkiem i pastelą, a także akwarele. - Ten bajkowy świat jest skierowany nie tylko do dzieci, ale również dorośli mogą wyobrażać sobie, co tylko przyjdzie im na myśl, ponieważ każda praca opowiada pewną historię - powiedziała.

 

Więcej o swojej twórczości opowiedziała sama autorka: - Prace, które mam przyjemność dziś zaprezentować, powstawały na przestrzeni dekady, m.in. na wybrzeżu atlantyckim, podczas wyjazdów poświęconych głównie mojej twórczości. Ilustracje te pozornie są dla dzieci, ale proszę odrzucić kalkę, która każe dorosłym traktować to, co jest kolorowe i przyjemne dla oka, jako sztukę adresowaną tylko do dzieci. Wykorzystuję baśniową konwencję zarówno w tym, co rysuję, jak również w tym, co piszę; adresatem jest wewnętrzne dziecko, które każdy z nas w sobie nos. Od nas zależy w jakich okolicznościach dopuścimy je do głosu - powiedziała, dodając: - Nie ukrywam, że tworzenie sprawia mi i wynika z mojej własnej przyjemności. Tego też państwu życzę: przyjemności w ich odbiorze.

 


 Wystawa spotkała się ze sporym zainteresowaniem ze strony kozieniczan.

 

Nie tylko kolorem, ale i słowem

 

Wystawa "Bajkobujanie" to także spotkanie z książką o tym samym tytułem. Ewa Pazyna jest bowiem autorką uznanego zbioru bajek dla najmłodszych. Jak sama zauważyła, pisząc przekłada kolory na słowa.

 

Również z jej literacką twórczością mogli zapoznać się odwiedzający wernisaż. Zaprezentowano m.in. kilkuminutowy fragment teatru radiowego, a wszyscy chętni mogli obejrzeć i nabyć publikację.

 

Nie mogło też zabraknąć podziękowań dla artystki, która odwiedziła Kozienice. Symboliczne kwiaty wręczyły jej Agnieszka Bieńkowska i Halina Koryńska. Chwilę potem wylosowano szczęśliwca, który wygrał jedną z prac autorki.

 

Potem już przyszedł czas na rozmowy kuluarowe i słodki poczęstunek przy kawie i herbacie. Czekały m.in. barwne babeczki, a także owoce do maczania w czekoladowej fontannie.

 

Wystawę „Bajkobujanie” można oglądać do 4 kwietnia w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego.

 


 Kwiaty artystce wręczyły Halina Koryńska i Agnieszka Bieńkowska.

O autorce

 

Ewa Pazyna to rysowniczka, graficzka, ilustratorka i pisarka, absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od niemal 25 lat stale współpracuje jako ilustratorka z autorami oraz wydawnictwami publikacji archeologicznych w kraju i za granicą. Należy do ścisłej czołówki europejskich rysowników w tej dziedzinie. W jej dorobku są ilustracje w ponad stu publikacjach naukowych. Równolegle powstają finezyjne i żartobliwe rysunki portretujące pełen pogody i harmonii świat wewnętrzny autorki.

 

Ma na koncie 21 wystaw indywidualnych, m.in. w warszawskich galeriach „Abakus” i „Stara Prochownia”. W roku 2011 ukazała się autorska książka – zbiór bajek i rysunków onirycznych pt. „Bajkobujanie”. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce, Kanadzie, USA, w Niemczech, Norwegii, Francji, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. 

 


W trakcie wernisażu rozslowano jedną z prac Ewy Pazyny.

 


Na wszystkich chętnych czekał przepyszny poczęstunek.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Jak zwykle w ostatnią niedzielę czerwca, w tym roku już po raz czwarty, w Jedlińsku odbędzie się MotoPikn...
Fot. Kamil Zapora
W środę 20 czerwca w kozienickiej Mediatece odbyło się spotkanie z Michałem Wójcikiem – auto...
Fot. KPP Kozienice
Kozieniccy policjanci bez chwili wahania wybili szybę w samochodzie, który został zaparkowany w pe...
Fot. Zespół Relaks
Zespół wokalny RELAKS jest w trakcie realizacji zadanie pożytku publicznego Gminy Kozienice &bdquo...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook