Dzisiaj jest środa, 20 lutego 2019 r., 51 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) 20 lat wspólnego tworzenia. Wspaniały jubileusz Grupy Twórczej VENA
Dodał: MariuszBasaj, 02-12-2017 09:30, odsłon: 3919
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

To był bez wątpienia jeden z najbardziej wyjątkowych wernisaży, w jakich mogliśmy uczestniczyć w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Wystawa z okazji 20-lecia działalności Grupy Twórczej VENA zasługiwała bowiem na odpowiednią oprawę. Nie obyło się bez występów artystycznych, specjalnej publikacji, pysznego tortu, setki gorących słów i oczywiście symbolicznego "Sto lat".

Jeszcze na kilkadziesiąt minut przed początkiem wernisażu, okolice Centrum Kulturalno-Artystycznego rozbrzmiały muzyką. Członkowie Veny wyszli przed budynek, by przy dźwiękach akordeonu, zapraszać przechodniów do udziału w wydarzeniu.

 

Punktualnie o godz. 17:00 wszystkich zebranych w patio Centrum przywitała Halina Koryńska, instruktor KDK. Wydarzenie przyciągnęło około setki osób: samorządowców, przedstawicieli różnego rodzaju instytucji, przyjaciół i bliskich jubilatów, miłośników sztuki. Na samym początku wszyscy zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłej Anny Kurp, która w latach 2004-2007 była kierownikiem Kozienickiego Domu Kultury.

 

Artyści artystom

 

Wernisażowi towarzyszył szereg atrakcji, jedną z nich był występ Zespołu Pieśni i Tańca Dębliniacy, któremu przygrywała kapela Ewy Rząsy. Młodzież zaprezentowała szereg tańców, m.in. typowych dla górali spiskich.

 


 Dębliniacy zaprezentowali szereg ciekawych tańców.

 

Z artystycznym prezentem dla przyjaciół malarzy, rzeźbiarzy, hafciarzy / koronkarzy, przybyli poeci z grupy Erato, która również działa w Kozienickim Domu Kultury. Maria Komsta i Kamil Koksa zaprezentowali utwory, które stworzyli z okazji tego jubileuszu.

 

Głos zabrała również opiekun GT VENA, plastyk KDK Agnieszka Bieńkowska. - O tym jak ważne jest to wydarzenie dla Kozienickiego Domu Kultury mówi ta wstęga, te czerwone kokardy. Tak uroczystego otwarcia sali wystawowej czy wernisażu jeszcze dotąd nie mieliśmy - mówiła Agnieszka Bieńkowska, która krótko opowiedziała o tym, jakie prace znajdziemy na wystawie. - To wędrówka od sacrum do profanum - zauważyła.

 

Z racji obowiązków służbowych, na wernisażu nie mogła być obecna Dyrektor KDK Elwira Kozłowska, dlatego życzenia artystom złożyła w tej wyjątkowej dla całej placówki i jej społeczności chwili za pośrednictwem filmu, który został wyświetlony w patio. Jak podkreślała, nie wyobraża sobie KDK bez udziału i twórczości VENY. Podzieliła się też z zebranymi pewną ciekawostką. - 20 lat temu, jako pracownik Kroniki Kozienickiej, miałam ogromną przyjemność zrobić pierwszy materiał informacyjny o utworzeniu w strukturach Domu Kultury grupy twórczej (...) Miałam zaszczyt uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu- powiedziała Elwira Kozłowska.

 


Ten wyjątkowy wieczór poprowadziła Halina Koryńska.

 

Moc gorących życzeń

 

Z gratulacjami i serdecznymi życzeniami do jubilatów zwrócili się zaproszeni goście: Irena Bielawska, prezes LGD Puszcza Kozienicka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Edward Pułkowski, radny Krzysztof Zając, sekretarz Gminy Kozienice Stanisław Siderski (który przekazał artystom list gratulacyjny wystosowany przez Burmistrza Gminy Kozienice Tomasza Śmietankę) oraz sekretarz Gminy Głowaczów Piotr Kozłowski. Nie zabrakło kwiatów, gadżetów, upominków.

 

Ciekawy prezent dla artystów miał Stanisław Siderski. Jak żartował, 20 lat to mogą mieć "małolaty" i życzył im 50-lecia. Z racji tego, że są to "małolaty" to raczej nie pobierają 500+, dlatego podarował im nietypowy upominek - dwie lalki w strojach ludowych.

 

W międzyczasie pracownicy KDK rozdali zebranym specjalne jubileuszowe publikacje przygotowane na ten wieczór. 40-stronowe wydawnictwo formatu A4 zawiera szereg informacji o członkach grupy twórczej. Jest też bogato ilustrowane zdjęciami ich prac. Dodatkowo, wstęp do katalogu popełnił Mirosław Dziedzicki - rzeźbiarz, artysta, dyrektor garbackiej Szkoły Drzewnej.

 


 Sekretarz Gminy Kozienice Stanisław Siderski miał dla artystów wyjątkowy prezent.

 

Stu lat ze sztuką!

 

Około godz. 18:00 przyszła pora na symboliczne otworzenie wystawy. Przecięcia czerwonej wstęgi, która zdobiła wejście do sali wystawowej, dokonali: przewodnicząca GT Vena Władysława Barbara Drachal, instruktor KDK Halina Koryńska oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Edward Pułkowski.

 

W sali na wszystkich czekały nie tylko prace artystów, ale także jubileuszowy tort (nie mogło się obyć bez "Sto lat!") oraz syto zastawiony stół wiejski. Spotkanie było okazją do wielu rozmów o dotychczasowych działaniach i planach artystów.

 


Historyczna chwila, czyli symboliczne otwarcie jubileuszowej wystawy.

 

Wystawa "20-lecie Grupy Twórczej VENA"

 

Autorzy prac: Jadwiga Bronisława Andrzejewska, Władysława Barbara Drachal, Stanisława Gołąbek, Marian Gwardiak, Janusz Karaś, Krystyna Kondeja, Józef Kondeja, Eugenia Kuna, Zbigniew Kurasiewicz, Gabriela Osińska, Maria Podsiadła, Helena Szamańska, Leokadia Styś, Genowefa Śledź, Marlena Zielińska, Andrzej Zieliński.

 

Wystawa czynna do 22 stycznia 2018 r.

 


Nie mogło obyć się bez urodzinowego tortu.

 

Jubileuszowa wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Ilustracja przykładowa. Fot. freeimages.com
Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu zaprasza do udziału w rozgrywkach Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej...
ilustracja, źródło: pixabay.com
W piątek 1 marca Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu organizuje VI Zawody Narciarsko - Snowboardowe o ...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Tylko w ostatnim czasie dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczający...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Kozienicka Gospodarka Komunalna organizuje konkurs „Przejdź na ty z naturą, przynieś paczkę z makul...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook