Dzisiaj jest niedziela, 23 lutego 2020 r., 54 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
[FOTO] Wolontariusze Szlachetnej Paczki gotowi, by nieść pomoc
Dodał: DL, 24-08-2019 14:19, odsłon: 993
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

W Kozienickim Domu Kultury, o godzinie 9.00 rozpoczęło się szkolenie dla wolontariuszy akcji „Szlachetna Paczka”, którzy będą nieść pomoc potrzebującym w naszym regionie. Nowi wolontariusze dowiedzieli się przede wszystkim, czym jest mądra pomoc i w jaki sposób należy ją nieść. W dalszym ciągu poszukiwani są wolontariusze, dlatego nie zwlekaj, pomagaj!

Dzisiejsze szkolenie poprowadzili wieloletni działacze Szlachetnej Paczki, a mianowicie Milena Skalska, Ewa Gregorczyk oraz Marcin Mielcarz. W szkoleniu wzięło udział dziesięciu nowych wolontariuszy, którzy pełni zapału i optymizmu wykazali chęć bezinteresownego pomagania innym. Naczelnymi hasłami dzisiejszego spotkania były „każdy jest ważny i odpowiedzialny”, a także „daję swoje 100%”.

 

Dla Marcina to już trzecia edycja szlachetnej paczki, ale jako koordynator dopiero rozpoczyna swoją przygodę. Jak podkreśla Marcin, jednym z najistotniejszych aspektów Szlachetnej Paczki stanowi fakt, że gdy wolontariusz pomaga stanąć danej rodzinie na nogi, to w następstwie ta rodzina, bądź człowiek sami stają się wolontariuszami i pomagają ludziom, którzy znajdowali się w podobnej sytuacji do nich.

 


 Milena Skalska, Marcin Mielcarz oraz Ewa Gregorczyk już od kilku lat biorą udział w akcji "Szlachetna Paczka".

 

- Szkolenie stanowi najważniejszą rzecz dla wolontariusza, który dopiero zaczyna swoją przygodę ze Szlachetną Paczką. Uczymy się, czym jest mądra pomoc, bo to jest w tym wszystkim najważniejsze. Można pomagać w różnoraki sposób, ale nie zawsze ta pomoc jest dobra. Uczymy się też, że czasem nie udzielenie pomocy jest większa pomocą, niż dawanie komuś czegokolwiek. Główny nacisk stawiamy na to, aby wolontariusze starali się w jak największym stopniu rozwijać rodziny, którym pomagają. Na szkoleniu uwydatniamy wolontariuszom, że posiadają moc i potrafią czynić cuda, inspirujemy ich do działania – mówił Marcin Mielcarz.

 

Milena Skalska, jedna z prowadzących szkolenie również bierze już trzeci udział w akcji Szlachetna Paczka. W poprzedniej edycji pełniła funkcję opisowca. Zajmowała się sprawdzaniem wszelkich danych i arkuszy, które znajdowały się w systemie. W tym roku zajmuje się szkoleniem nowych wolontariuszy.

 

- Pragnę przekazać wolontariuszom, aby się nie bali pomagać. Szlachetna Paczka jest otwartą organizacją. Wszyscy jednoczymy się w jednym celu. Poprzednie edycje wspominam bardzo dobrze. Udało mi się pomóc wielu rodzinom. Było także bardzo wiele chwil wzruszeń. Moment, gdy zawozi się paczkę potrzebującej rodzinie, bądź osobie stanowi najwspanialszą rzecz jaka może istnieć. Radość innych to coś wspaniałego – mówiła Milena Skalska.

 

 


 Uczestnicy szkolenia podzieleni w grupy mieli za zadanie spisać na swoich tablicach,  na czym według nich polega mądra pomoc.

 

Według Ewy Gregorczyk udział w Szlachetnej Paczce stanowi świetną formę rozwoju dla młodych ludzi. Jak sama podkreśla najważniejszą wartość w życiu stanowi pomoc. – Są obok nas ludzie, którzy potrzebują pomocy i musimy się na nią otwierać. Nie możemy być zamknięci, że jesteśmy tylko my i nikt więcej – dodała Ewa Gregorczyk.

 

- Podczas szkolenia pokazujemy drogę, w którym kierunku ma podążać wolontariusz. Pomagamy wyszlifować mądrą pomoc. Zapewniamy również wsparcie w kwestii papierologii, którą każdy wolontariusz musi z daną rodziną przejść. Kwestia ta obejmuje weryfikację rodziny, opisywanie danej sytuacji, a mianowicie dlaczego rodzina się w jej znalazła i dlaczego potrzebuje pomocy. Szkolenie pomoże wolontariuszom być w pełni przygotowanymi, aby pójść do rodziny i poddać ją weryfikacji. Zachęcamy wszystkich, aby dołączyli do naszego zespołu. Poszukujemy wolontariuszów do Pionek, Warki, Lipska, Zwolenia i okolic. Razem możemy zdziałać cuda  – mówiła Ewa Gregorczyk.

 

W trakcie szkolenia prowadzący Milena Skalska wraz z Marcinem Mielcarzem zaprezentowali w jaki sposób funkcjonuje Szlachetna Paczka, jak zachować się w danej sytuacji, jak panować nad emocjami. Bez wątpienia najważniejszym aspektem dzisiejszego szkolenia było zachęcanie do udziału w przykładowych scenkach, w których uczestnicy szkolenia mogli wczuć się w sytuacje, jakie mogą ich spotkać podczas pracy.

 

Podczas spotkania odbyła się również interaktywna projekcja filmu „Cyrk motyli”, w którym wolontariusze po każdej istotnej scenie pisali swój własny scenariusz, jak postąpiliby w danej sytuacji. Sceny te odnosiły się bezpośrednio do sposobu odpowiedniej pomocy wobec potrzebującego.

 


Wolontariusze podczas oglądania filmu zapisywali na swoich karteczkach własne rozwiązania konkretnych sytuacji odnoszących się bezpośrednio do pomocy drugiemu człowiekowi, które ukazane zostały w filmie.

 

Film ten opowiadał o człowieku bez rąk i nóg, który mimo swojej ułomności potrafił odnaleźć swój talent i swoje przeznaczenie w życiu. Dzięki tej projekcji nowi wolontariusze zobaczyli w jaki sposób ma być niesiona mądra pomoc, gdzie jak podkreślał Marcin Mielcarz potrzebującym należy dać wędkę, aby sami w dalszym etapie potrafili złowić rybę.

 

Chciałbyś dołączyć do zespołu i zostać wolontariuszem? Nic prostszego. Wystarczy odwiedzić stronę https://www.szlachetnapaczka.pl/ i kliknąć „Zostań Wolontariuszem”. Następnie trzeba dokonać wyboru lokalizacji, po czym lider danego regionu skontaktuje się z Tobą. Po tych etapach następuje szkolenie, a później już to co najważniejsze, czyli pomoc potrzebującym.


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
„Minimalizacja występowania na terenie powiatu kozienickiego wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF&r...
Ciekawy pojedynek sparingowy czeka w sobotę piłkarzy Energii Kozienice. Zmierzą się oni z czwartoligową L...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka na czas ferii zimowych oferował szeroki wachlarz możliwośc...
Być w domu, zdać się na swoją samodzielność, ale czuć się bezpieczniej – tak mogą żyć seniorzy na M...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook