Dzisiaj jest wtorek, 04 sierpnia 2020 r., 217 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
[FOTO] Uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Dodał: DL, 11-11-2019 17:33, odsłon: 5291
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

W programie modlitwa w intencji poległych za Ojczyznę, msza, przemarsz, uroczystości pod pomnikiem, składanie kwiatów, oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego. Nie zabrakło również bogatego programu artystycznego. Tak wyglądały obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości w Kozienicach.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 9.30 przy grobie nieznanego żołnierza i kwaterze Legionistów na kozienickim cmentarzu. Odbyła się tam modlitwa w intencji poległych za Ojczyznę, a także złożenie kwiatów od społeczeństwa powiatu kozienickiego. Tam delegacje kozienickiego samorządu, szkół, związków, firm i instytucji złożyły wiązanki kwiatów.

 

Następnie o godzinie 10 poczty sztandarowe oraz delegacje z wiązankami kwiatów zebrały się przed kościołem pod wezwaniem Świętej Rodziny w Kozienicach. O godzinie 10.30 proboszczowie kozienickich parafii, a mianowicie Władysław Sarwa i Kazimierz Chojnacki razem z dyrektorem seminarium w Radomiu księdzem Rafałem Widulińskim odprawili uroczystą mszę świętą za Ojczyznę.

 


 

Po mszy świętej nastąpił przemarsz uczestników uroczystości na plac przy Pomniku Niepodległości w asyście orkiestry Dętej OSP w Kozienicach i 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

 

 

Wszyscy zgromadzeni pod pomnikiem w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. Głos jako jeden z gospodarzy Święta Niepodległości zabrał starosta Andrzej Jung. – 11 listopada to data, która głęboko wryła się w serca wszystkich Polaków. Ta data skłania nas do zastanowienia się czym jest patriotyzm, wolność suwerenność. Czym jest wolność wie tylko ten kto ją stracił. Polacy tego doświadczyli. Przez 123 lata Polski nie było na mapach Europy i Świata, ale Duch narodowy w Polakach pozostał. Polacy walczyli słowem, z bronią. Ginęli w powstaniach, w Legionach Polskich podczas I Wojny Światowej – mówił starosta.

 


- Na terenie powiatu Kozienickiego znajdują się miejsca upamiętniające tych, którzy oddali życie za wolną, suwerenną, niepodległą Polskę. Dzisiaj chylimy przed nimi czoło, chwała bohaterom – dodał starosta.

 

Kolejno głos zabrał burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski. – Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów i niewoli naznaczonych walką, cierpieniem i trudem wielu pokoleń Polaków nasza Ojczyzna odzyskała suwerenność. Dzisiaj na terenie całego kraju odbywają się uroczystości, wydarzenia, msze święte, których celem jest należyte oddanie czci, honoru i wdzięczności wszystkim tym, którzy poświęcili własne życie i zdrowie dla miłości do kraju i wiary w zwycięstwo – mówił burmistrz.

 


- Dziękujemy tym, którzy marzenia o wolnej Polsce przekształcili w czyn – powiedział burmistrz.

 

Po przemówieniach uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich i Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach zaprezentowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny.

 


 

Następnie Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych odczytał Apel Pamięci.

 


- Stajemy dziś do uroczystego Apelu Pamięci, aby złożyć hołd naszym rodakom walczącym o wolną i suwerenną Ojczyznę. W tym szczególnym dniu, w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości sięgamy pamięcią do chwalebnych, ale również tragicznych kart historii naszej Ojczyzny – czytał Krzysztof Zając.

 

Po Apelu Pamięci składano wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości. Kwiaty złożyli lokalni samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele, stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Kozienic, a także uczniowie szkół z powiatu kozienickiego i przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw. Kwiaty w imieniu wicemarszałka Rafała Rajkowskiego złożył radny sejmiku wojewódzkiego Tomasz Śmietanka. 

 


 

Zwieńczeniem obchodów był koncert X Koncert Muzyki Polskiej „Niepodległa Nuta” w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach.

 


 Koncert rozpoczął występ Orkiestry Kameralnej ,,Kozienickie Smyczki" pod kierunkiem Adriana Hanke.

 

Podczas koncertu swoje wiersze recytowali członkowie Grupy Poetyckiej „Erato”. Uroczystości zakończył występ chórów Bel Canto oraz Fermata pod kierunkiem Anny Kuczmery, po których odbyło się wspólne wykonanie pieśni legionowych przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach.  


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Amator
Piękna uroczystość w pięknym Nowym Centrum Naszego Miasta, szkoda że nie dokończonym, choć były pieniądze zabezpieczone przez Gminę na ten cel i były w urzędzie marszałkowskim , szkoda zmarnowanej szansy...
12-11-2019, 08:10:45
+ 22
- 3
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
„Łatwe patenty na ekodergenty” to tytuł warsztatów on-line z Joanną Baranowską, kt&oac...
Fot. KCRiS Kozienice
W weekend rusza Mazowiecki Turniej Tenisa Ziemnego Amatorów. Wystartować może każdy, kto nie jest ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Wyruszyła jubileuszowa, trzydziesta kozienicka piesza pielgrzymka do Częstochowy, w której wzięło ...
Fot. Facebook/Burmistrz Piotr Kozłowski
Na terenie gminy Kozienice trwa budowa dwóch sal gimnastycznych przy PSP nr 3 i PSP w Stanisławica...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook