Dzisiaj jest poniedziałek, 01 czerwca 2020 r., 153 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
SamOnline
[FOTO] Otwartość, współpraca, zaangażowanie. Nadleśnictwo Kozienice świętowało 235 lat istnienia
Dodał: MaG, 03-10-2019 18:00, odsłon: 1205
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

Jedno z najstarszych w Polsce, najważniejsze dla naszego regionu. W Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach odbyła się konferencja z okazji 25-lecia Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka” oraz 235-lecie Nadleśnictwa Kozienice.

Od ponad dwustu lat dbają i zarządzają lasem, który szczelnie otacza nasze miejscowości  dbając, by obszary leśne były zagospodarowane w sposób racjonalny z zyskiem dla obecnych i przyszłych obywateli. Dziś w Centrum  Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach odbyła się wyjątkowa konferencja podsumowująca 25-lecie powstania Leśnego Kompleksu Promocyjnego „ Puszcza Kozienicka” oraz 235 lat istnienia Nadleśnictwa Kozienice. Podczas spotkania odbyła się również uroczysta Rada Naukowo-Społeczna LKP.

 

DLA WSZYSTKICH


- To jest ważny rok dla leśników Lasów Państwowych. W roku bieżącym obchodzimy rocznicę 95-lecie powstania Lasów Państwowych. 25 lat temu powstały leśne kompleksy w całej Polsce m.in. tutaj w Puszczy Kozienickiej. Jest to obszar funkcjonalny, który służy nie tylko społeczności lokalnej ale również lasom państwowym. Dlatego serdecznie witam na naszej konferencji.  - mówił dyrektor Andrzej Matysiak

 

Wraz z dyrektorem gości przywitał Marek Krzemiński, przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej LKP „Puszcza Kozienicka” oraz Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice.

- W Kozienicach jest hasło „Kozienice idealne na szczęście” a zatem dziękując samorządom i organizacjom chcielibyśmy pokazać, ze chociaż odrobina tego szczęścia pochodzi z Lasów Państwowych a samym leśnikom zaufać. - dziękował za przybycie  nadleśniczy Tomasz Sot

 

 Krzysztof Okła opowiedział wszystkim jak powstało pierwsze urządzanie lasu w Polsce

 

WŁASNOŚĆ SPOŁECZNA

Pierwszym prelegentem konferencji był Krzysztof Okła, emerytowany pracownik Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, który przybliżył zebranym historię powstania Lasów Państwowych. Tomasz Sot nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice opowiedział o zasadach  funkcjonowania przez 25 lat Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”.

- Te 25 lat Nadleśnictwa Kozienice, to jest ciągłe budowanie infrastruktury, która udostępnia nasze lasy. Las i Puszcza Kozienicka wcale przecież nie jest własnością leśników ani nadleśnictwa, my tylko zarządzamy tym obiektem. Obiekt jest społeczny, ogólnodostępny, bardzo o to dbamy i chcemy to podkreślać. Ścieżki rowerowe, piesze, nordic walking, ścieżki dydaktyczne, jazdy konnej, wszystko to możemy w puszczy znaleźć. Ruch turystyczny wymaga organizacji, ukierunkowania i nie możemy puszczać tego na tzw. żywioł.   - mówił nadleśniczy Tomasz Sot

Z informacji przekazanej przez nadleśniczego można było się również dowiedzieć o zwiększającej się liczbie turystów odwiedzających nasze lasy. Najbardziej obleganym miejscem w puszczy są Królewskie Źródła, które odwiedza ponad 115 tysięcy turystów rocznie. - Czasem jesteśmy przerażani liczbą osób odwiedzających Królewskie Źródła. Nigdy nie sądziliśmy, że to miejsce będzie odwiedzało 115 tysięcy ludzi w ciągu roku. To jest coś co daje nam dużo do myślenia – dodał Sot.  

 

„Kordelasem Leśnika Polskiego” uhonorowana została Lidia Zaczyńska


KORDELAS LEŚNIKA

W trakcie konferencji Andrzej Matysiak  dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu w dowód uznania za szczególne zasługi dla leśnictwa i gospodarki leśnej uhonorował „Kordelasem Leśnika Polskiego” wieloletniego pracownika Nadleśnictwa Kozienice Lidię Zaczyńską. Kordelas nawiązuje do honorowej i paradnej broni noszonej przez leśników w okresie II RP. Od 1930 roku był to stały element umundurowania leśnika, a jego rękojeści drewniane, żelazne i srebrne świadczyły o randze i zajmowanym stanowisku. Kordelas jako wyróżnienie przyznawany jest od 1996 roku. Mogą otrzymywać go zarówno sami leśnicy jak i osoby spoza tego środowiska, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Lasów Państwowych. Nie wiążą się z nim żadne gratyfikacje pieniężne, bo jest to nagroda wyłącznie prestiżowa”.

Słowa gratulacji i uznania złożył Dariusz Bąk poseł na sejm, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ochrony środowiska 

 

SZACUNEK ZA DETERMINACJĘ


- Otrzymaliśmy bardzo duży prezent jakim była prezentacja dokonań w leśnym kompleksie promocyjnym. Prelegenci przeprowadzili nas przez las wchodząc do głębi(...). Coś w tym musi być, że pomimo rożnych systemów ta instytucja funkcjonuje bardzo dobrze. Obejmuje różne sfery naszego życia i działalności naszego społeczeństwa. W tym miejscu trzeba złożyć szacunek za determinację, w prowadzeniu właściwiej gospodarki leśnej, za ich odpowiedzialność i za ich świetne przygotowanie zawodowe. - powiedział Dariusz Bąk

Z tej wyjątkowej okazji list gratulacyjny odczytał starosta kozienicki Andrzej Jung. Piotr Kozłowski. Piotr Kozłowski burmistrz Kozienic podkreślał walory przyrodnicze, i nietuzinkowy charakter historyczny puszczy wskazując pokolenia leśników jako ci, którzy przez cały dbają o puszczę  – Jeśli ktoś korzystał z naszych lasów na pewno dostrzeże różnorodność  świata roślin i zwierząt. Na pewno zobaczy wiele form ochrony przyrody, pomniki przyrody i rezerwaty(...). Pewnie mało kto dostrzega, że to wszystko jest efektem ogromnego wysiłku wielu pokoleń leśników. To rezultat przemyślanych i strategicznych działań służb leśnych, to wynik wielkiej troski mądrości i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

 


Po części oficjalnej goście zostali zaproszenia na wystawę map „200 lat kartografii leśnej”, która została udostępniona przez Instytut Badawczy Leśnictwa, a opracowana przez Pana Krzysztofa Okłę. Wystawę można oglądać w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka w terminie do dn. 20.10.2019 r.

 

W części artystycznej zaprezentowana została komedioopera „Leśniczy z Kozienickiej Puszczy” w wykonaniu Romy Ambroziewicz-Owsińskiej z zespołem – pieśni neapolitańskie i arie operetkowe.

 

 

 

 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Youtube
Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji nauczyciele i dyrekcja Publicznej Szkoły ...
Fot. KCRiS
Oficjalne otwarcie parku miało się odbyć 1 maja. Sytuacja związana z koronawirusem pokrzyżowała nieco pla...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Kolejni nietrzeźwi kierujący na drogach powiatu kozienickiego zatrzymani. Rekordziści za kółkiem m...
Fot. Pixabay
Gmina Kozienice znalazła się wśród samorządów, które otrzymały dofinansowanie na świ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook