Dzisiaj jest wtorek, 18 lutego 2020 r., 49 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Delegacja Powiatu Kozienickiego odwiedziła szpital w Augustowie, który dzięki oszczędnościom obronił się przed dzierżawą
Dodał: KamZap, 12-02-2019 12:05, odsłon: 1655
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach

Szpital może funkcjonować jako Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej – trzeba jednak szukać bardzo dużych oszczędności w kosztach pracy – takie stwierdzenie dyrekcji szpitala w Augustowie usłyszeli uczestnicy delegacji Powiatu Kozienickiego, którzy wybrali się 7 lutego do SP ZZOZ w Augustowie w województwie podlaskim.

O włos od dzierżawy

Augustowski szpital kilka lat temu borykał się z podobnymi problemami, co szpital kozienicki. W momencie, gdy jego dług urósł do ponad 20 mln zł, podpisana została nawet umowa przedwstępna z podmiotem, który na 25 lat miał wydzierżawić dużą część majątku szpitala, płacąc za to 200 tys. zł miesięcznego czynszu. Po rozmowach oraz protestach pracowników i mieszkańców ostatecznie do tego nie doszło, a dyrekcja własnymi siłami podźwignęła szpital. Po wielu zmianach – placówka, która corocznie przynosiła duże straty – w 2015 roku zaczęła przynosić zyski. Chociaż dług maleje bardzo powoli, to skuteczne zarządzanie dyrekcji szpitala pozwala na sprawne funkcjonowanie placówki.

 

W skład delegacji weszli starosta kozienicki Andrzej Jung, radni: Waldemar Banaś, Zbigniew Sitkowski, Jerzy Śmiech i Tomasz Trela, a także dyrektor SP ZZOZ w Kozienicach Jarosław Pawlik. Spotkali się oni z dyrektor augustowskiego szpitala Danutą Zawadzką i jej zastępcą lek. med. Wiolettą Tomaszycką-Bednarczyk. Mimo iż augustowski szpital jest mniejszy od szpitala w Kozienicach, to wiele lat temu miał ten sam problem: rosnący w dużym tempie dług.

 

Gdzie znaleźć oszczędności?

 

Jak zaznacza dyrektor szpitala w Augustowie, największe oszczędności uzyskała obniżając udział kosztów pracy w przychodach. Na chwilę obecną wynoszą one około 65%, dla porównania udział kosztów pracy w przychodach w Szpitalu Powiatowym w Kozienicach stanowi 73%.

 

- Sukces wynika z małych kosztów i dużych przychodów. Mimo że przychody u nas nie są zbyt duże, to koszty w pewnym momencie zmniejszaliśmy do granic możliwości. Na przykład, jeszcze do zeszłego roku anestezjolog pracował u nas za 50 zł za godzinę. To bardzo mało, tak się długo nie da pracować, ale dzięki temu mocno pociągnęliśmy w górę przychody. W tej chwili są to już wyższe stawki - opowiadała lek. med. Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk

 

- Redukowaliśmy również zatrudnienie. W 2009 roku przeciętne zatrudnienie wynosiło 284 osoby, a w 2015, czyli w tym roku, kiedy po raz pierwszy pojawił się zysk było to 232 osoby - zaznacza Dyrektor Danuta Zawadzka

 

Zdaniem dyrekcji szpitala w Augustowie kluczem do sukcesu może być również reaktywowanie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. - Gdy my przywracaliśmy POZ około 3 lata temu, to zaczynaliśmy od zera, w ciągu roku było już 2 tys. pacjentów i ciągle się zapisywali, w tej chwili moglibyśmy mieć już nawet ponad 4 tys., ale musieliśmy trochę ograniczyć zapisy ze względu na liczbę lekarzy.(…) Poradnia Lekarza Rodzinnego jest bardzo rentowna, sama się napędza.

 

Dyrektor SPZOZ w Augustowie nie jest przekonana do przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego.

 

- Trzeba strukturę kosztów przeanalizować bardzo mocno i rozwiązań oszczędnościowych szukać w kosztach. To dyrektor najlepiej wie, gdzie może znaleźć te oszczędności, nikt inny nie pomoże. Jedynie dyrektor odpowiada. Głowa dyrektora musi pracować 24 godziny na dobę- mówi Danuta Zawadzka.

 

Wizyta w Szpitalu w Augustowie była kolejną, po wizycie w Szpitalach w Świeciu i Pułtusku. W środę, 13 lutego odbędzie się kolejne wspólne posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, dotyczące Szpitala Powiatowego w Kozienicach.

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Kozienicach

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Od kilku miesięcy trwają prace modernizacyjne kozienickich dróg i towarzyszącej jej infrastruktury...
archiwum
Do połowy marca mają zakończyć się wszystkie prace przy modernizacji ulicy Radomskiej. Chwilę późn...
Fot. KKS Kozienice
Siatkarze Enei KKS-u Kozienice wygrali sobotni wyjazdowy mecz z Wisłokiem Strzyżów 3:0. Tym samym ...
Zdjecie ze spektaklu Wielki John Barrymore, fot. Tomasz Szkodziński. Dzięki uprzejmości Teatru STU
W sobotę, 29 lutego 2020 roku, o godzinie 18.00, w Elektrowni odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu &bdq...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook