Dzisiaj jest piątek, 28 lutego 2020 r., 59 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
SZAFIARKA STYLOWE MEBLEe
Budżet przyjęty bez większych problemów.Temat szpitala wraca jak bumerang. Za nami XXXVII Sesja Rady Powiatu
Dodał: KamZap, 28-12-2017 20:40, odsłon: 2775

W czwartek 28 grudnia miała miejsce ostatnia w tym roku Sesja Rady Powiatu Kozienickiego. W porządku obrad znalazło się m.in. uchwalenie budżetu Powiatu na 2018 rok, lecz nie to wzbudziło największe emocje wśród Radnych.

Na początku Sesji wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy pamięć zmarłej Anny Kurp. Była ona Radną wybraną z komitetu wyborczego nr 4 z listy Platformy Obywatelskiej. Zgodnie z odpowiednią uchwałą na skutek śmierci jej mandat radnej wygasł. Tym samym do Rady Powiatu został powołany nowy radny z tego samego komitetu i listy – Krzysztof Tomasz Sałek, który przed przystąpieniem do porządku obrad złożył ślubowanie na Radnego.

 

1

Krzysztof Sałek to nowy Radny Powiatu Kozienickiego

 

Później Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung przeczytał sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu w Kozienicach, a także odpowiedź Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dla radnego Stanisława Orzechowskiego. Radny wystosował zapytanie o możliwość zmian sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Lubelskiej. W odpowiedzi od GDDKiA usłyszał, że obecna organizacja ruchu w tym miejscu uniemożliwia znaczące zmiany, które będą mogły zostać wprowadzone dopiero po remoncie Drogi Krajowej nr 79 na początku przyszłego roku. Na tę chwilę możliwe jest jedynie wydłużenie cyklu sygnalizacji o 10 sekund.

 

Nowy Budżet

 

Następnie radni zajęli się uchwałą budżetową Powiatu. Przedstawiony został projekt uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu kozienickiego na lata 2018-2028 oraz projektu uchwały budżetowej na 2018 rok, a także opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat tych dwóch projektów oraz opinia Komisji Budżetu, Finansów Mienia Powiatu i Rozwoju Gospodarczego. Wszystkie opinie były pozytywne. Projekty nie wzbudziły wśród Radnych większej dyskusji, a obie uchwały zostały przegłosowane zdecydowaną większością głosów.

 

Powracające pytania

 

Po uchwaleniu budżetu Powiatu przyszedł czas odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych. W pierwszej kolejności Starosta odniósł się do kwestii poruszonej przez Stanisława Orzechowskiego dotyczącej funduszy na rozwój sportu na przyszły rok od Ministra Sportu Witolda Bańkę w kwocie ponad 200 mln złotych. Radny był zainteresowany, kto z ramienia Powiatu będzie odpowiedzialny za ubieganie się o te dotację, które z pewnością miały by duże znaczenie w rozwoju i promocji aktywności fizycznej w regionie poza szkolnymi zajęciami wychowania fizycznego. Andrzej Jung odpowiedział, że sprawą trzeba się dopiero zająć, ponieważ na razie nie są znane mu szczegóły m.in. kto może być beneficjentem tych środków.

 

Kolejne zapytanie pochodzące również od Radnego Orzechowskiego dotyczyło obłożenia Oddziału Zakaźnego Szpitala w Kozienicach. Z tego co mówiła Z-ca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Grażyna Mazur w październiku wynosiło powyżej 73 proc., w listopadzie powyżej 80 proc. Orzechowski zadał, więc pytanie bez odpowiedzi, jak w świetle takich statystyk zredukować liczbę łóżek na zakaźnym do 7.

 

2

Dyrektor Jarosław Pawlik nie był obecny tego dnia na Sesji. Sprawy szpitala omawiała 

z-ca Dyrekora Grażyna Mazur

 

Pojawiło się również pytanie na co zostały przeznaczone środki pomocowe dla szpitala od Gminy w kwocie ponad 200 tys. złotych. Skarbnik Powiatu Jadwiga Kręcisz wyjaśniła, że środki te mają być wykorzystane na pracę przygotowawcze do przeniesienia Oddziału Zakaźnego, w tym na budowę windy zewnętrznej w budynku głównym SPZZOZ, część tych prac została już rozpoczęta. Jednak faktyczna kwota pomocy od Gminy wyniosła około milion złotych z czego 760 tys. przeznaczono na platformę elektroniczną o czym przypomniał Radny Robert Wojcieszek. Środki te zostały przeznaczone przez Gminę w ramach programu naprawczego kozienickiego szpitala.

 

Głos w tej sprawie zabrał również nowy Radny Krzysztof Sałek, z zawodu lekarz stomatolog. Dlaczego plan naprawczy szpitala zakłada redukcję liczby łóżek na zakaźnym właśnie do 7? Czy przypadkiem nie jest to związane z minimalną liczbą łóżek, które są swoistą gwarancją znalezienia się kozienickiego szpitala w tzw. Sieci Szpitali? Przewodniczący Rady Powiatu Włodzimierz Stysiak przyznał, że jest to sprawa, którą warto się zainteresować, lecz dalszy ciąg tej historii poznamy już w nowym roku.

 Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Prezydenta RP Andrzej Duda z wizytą w Kozienicach. Spotkanie z mieszkańcami odbywa się w Hali Sportowej K...
fot.Enea
Enea Wytwarzanie zaprasza do Domu Wypoczynkowego „Świetlik” położonego w przepięknej nadmorsk...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W piątek przed budynkiem Centrum Kulturalno – Artystycznego w Kozienicach odbyła się prezentacja sz...
Fot. archiwum prywatne/Kozienice24
Decyzją czytelników Echa Dnia tytuł Osobowości Roku 2019 w Kozienicach w kategorii Kultura otrzymu...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook