Dzisiaj jest środa, 20 lutego 2019 r., 51 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Rok od podpisania umowy na budowę nowego bloku energetycznego!Jakie prace wykonano?(foto)
Dodał: AnnaProkop, 20-09-2013 08:07, odsłon: 6337
foto: Enea Wytwarzanie S.A./AP
foto: Enea Wytwarzanie S.A./AP

Mija rok od podpisania umowy, między spółką Enea Wytwarzanie, a wykonawcami, którzy budują najnowocześniejszą inwestycję energetyczną w Polsce. Mowa o Bloku Energetycznym 1075 MW, który powstaje na terenie kozienickiej elektrowni. Wykonawcą jest konsorcjum firm Hitachi Power Europe GmbH i Polimex – Mostostal S.A.

Zanim przystąpiono do realizacji projektu, spółka Enea Wytwarzanie S.A. musiała spełnić szereg warunków formalnych takich, jak uzyskanie decyzji środowiskowej, opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie warunków przyłączenia do krajowego systemu energetycznego, uzyskanie pozwolenia na budowę.

Następnie pozyskano środki na sfinansowanie inwestycji oraz zawarto umowę na ubezpieczenie całego projektu inwestycyjnego. 21 września 2012 roku oficjalnie podpisano z Konsorcjum Hitachi-Polimex umowę na realizację Bloku 1075 MW.

W skład bloku energetycznego wchodzą następujące obiekty technologiczne m.in. kotłownia, maszynownia, chłodnia kominowa, instalacja nawęglania, odsiarczania czy odpopielania.
1 października 2012 roku został przekazany Realizatorowi plac budowy i rozpoczęto oficjalnie prace.

- Nowy blok powstaje na terenach starorzecza wiślanego. Nośność gruntu dla posadowienia obiektów energetycznych po przeprowadzonych badaniach geotechnicznych okazała się niewystarczająca. Obecnie trwają prace przy wzmacnianiu podłoża polegające na wykonaniu około 1600 sztuk wielkośrednicowych pali żelbetowych o różnej długości (12-22 m głębokości) oraz średnicy (60-80 cm). Palowanie rozpoczęliśmy na początku maja i zbliżamy się do zakończenia tego etapu prac – wyjaśnia Piotr Szmaj, Dyrektor Projektu Nowego Bloku Energetycznego Enea Wytwarzanie S.A.

Trwa przygotowanie podłoża dla wykonania fundamentów na wzmocnionym podłożu. Kiedy rozpocznie się kolejny etap budowy?

- W tej chwili trwają roboty budowlane związane z wykonaniem fundamentów pod pylony komunikacyjne. Prowadzone są roboty ziemne pod instalacje odsiarczania, a w tym pod silos gipsu oraz silosy popiołowe. W następnym etapie przystąpimy do fundamentowych robót żelbetowych budynku głównego w skład którego wchodzą: kotłownia, maszynownia, budynek urządzeń elektrycznych. Zakończenie tych prac przewidujemy na koniec roku. W planach mamy wykonanie dwóch pylonów komunikacyjnych tak, aby na przełomie marca i kwietnia 2014 roku rozpocząć prace montażowe konstrukcji nośnej kotła – tłumaczy dyrektor Szmaj.

Budowę bloku jest realizowana w oparciu o dokumentację projektową, która jest tworzona wyprzedzająco do postępujących prac budowlanych.

- W tej chwili biura projektowe wykonały 30 procent dokumentacji, która będzie tworzona aż do końca powstawania inwestycji – dodaje dyrektor nowego bloku energetycznego.

Koszt inwestycji, która powstaje na terenie kozienickiej elektrowni, wyniesie ok. 6 miliardów złotych. Obecnie przy budowie bloku energetycznego pracuje około 150-170 osób, a od wiosny 2014 roku, jak wyjaśnia Piotr Szmaj, ta liczba będzie wzrastać. W 2015 roku przy realizacji projektu łącznie będzie pracować około 2,5 tysiąca osób.


Piotr Szmaj, dyrektor projektu budowy nowego bloku podczas nagrań do programu
Skontaktuj się z autorem tekstu: AnnaProkop
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja, źródło: pixabay.com
W piątek 1 marca Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu organizuje VI Zawody Narciarsko - Snowboardowe o ...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Tylko w ostatnim czasie dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczający...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Kozienicka Gospodarka Komunalna organizuje konkurs „Przejdź na ty z naturą, przynieś paczkę z makul...
fot. Marta Ankiersztejn
Kozienicki Dom Kultury organizuje wyjazd do Teatru Współczesnego w Warszawie na spektakl „Le...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook