Dzisiaj jest środa, 26 czerwca 2019 r., 177 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Rok od podpisania umowy na budowę nowego bloku energetycznego!Jakie prace wykonano?(foto)
Dodał: AnnaProkop, 20-09-2013 08:07, odsłon: 6594
foto: Enea Wytwarzanie S.A./AP
foto: Enea Wytwarzanie S.A./AP

Mija rok od podpisania umowy, między spółką Enea Wytwarzanie, a wykonawcami, którzy budują najnowocześniejszą inwestycję energetyczną w Polsce. Mowa o Bloku Energetycznym 1075 MW, który powstaje na terenie kozienickiej elektrowni. Wykonawcą jest konsorcjum firm Hitachi Power Europe GmbH i Polimex – Mostostal S.A.

Zanim przystąpiono do realizacji projektu, spółka Enea Wytwarzanie S.A. musiała spełnić szereg warunków formalnych takich, jak uzyskanie decyzji środowiskowej, opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie warunków przyłączenia do krajowego systemu energetycznego, uzyskanie pozwolenia na budowę.

Następnie pozyskano środki na sfinansowanie inwestycji oraz zawarto umowę na ubezpieczenie całego projektu inwestycyjnego. 21 września 2012 roku oficjalnie podpisano z Konsorcjum Hitachi-Polimex umowę na realizację Bloku 1075 MW.

W skład bloku energetycznego wchodzą następujące obiekty technologiczne m.in. kotłownia, maszynownia, chłodnia kominowa, instalacja nawęglania, odsiarczania czy odpopielania.
1 października 2012 roku został przekazany Realizatorowi plac budowy i rozpoczęto oficjalnie prace.

- Nowy blok powstaje na terenach starorzecza wiślanego. Nośność gruntu dla posadowienia obiektów energetycznych po przeprowadzonych badaniach geotechnicznych okazała się niewystarczająca. Obecnie trwają prace przy wzmacnianiu podłoża polegające na wykonaniu około 1600 sztuk wielkośrednicowych pali żelbetowych o różnej długości (12-22 m głębokości) oraz średnicy (60-80 cm). Palowanie rozpoczęliśmy na początku maja i zbliżamy się do zakończenia tego etapu prac – wyjaśnia Piotr Szmaj, Dyrektor Projektu Nowego Bloku Energetycznego Enea Wytwarzanie S.A.

Trwa przygotowanie podłoża dla wykonania fundamentów na wzmocnionym podłożu. Kiedy rozpocznie się kolejny etap budowy?

- W tej chwili trwają roboty budowlane związane z wykonaniem fundamentów pod pylony komunikacyjne. Prowadzone są roboty ziemne pod instalacje odsiarczania, a w tym pod silos gipsu oraz silosy popiołowe. W następnym etapie przystąpimy do fundamentowych robót żelbetowych budynku głównego w skład którego wchodzą: kotłownia, maszynownia, budynek urządzeń elektrycznych. Zakończenie tych prac przewidujemy na koniec roku. W planach mamy wykonanie dwóch pylonów komunikacyjnych tak, aby na przełomie marca i kwietnia 2014 roku rozpocząć prace montażowe konstrukcji nośnej kotła – tłumaczy dyrektor Szmaj.

Budowę bloku jest realizowana w oparciu o dokumentację projektową, która jest tworzona wyprzedzająco do postępujących prac budowlanych.

- W tej chwili biura projektowe wykonały 30 procent dokumentacji, która będzie tworzona aż do końca powstawania inwestycji – dodaje dyrektor nowego bloku energetycznego.

Koszt inwestycji, która powstaje na terenie kozienickiej elektrowni, wyniesie ok. 6 miliardów złotych. Obecnie przy budowie bloku energetycznego pracuje około 150-170 osób, a od wiosny 2014 roku, jak wyjaśnia Piotr Szmaj, ta liczba będzie wzrastać. W 2015 roku przy realizacji projektu łącznie będzie pracować około 2,5 tysiąca osób.


Piotr Szmaj, dyrektor projektu budowy nowego bloku podczas nagrań do programu
Skontaktuj się z autorem tekstu: AnnaProkop
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Banery takie jak ten, które już niedługo pojawią się w całej gminie to tylko jedna z form protestu. Fot. Kamil Zapora
W środę 19 czerwca mieszkańcy gminy Magnuszew przez dwie godziny blokowali drogę krajową 79. Był to ich z...
W Mniszewie doszło do wypadku z udziałem busa. Fot. KPP Kozienice
Do południa na Drodze Krajowej 79 doszło do dwóch wypadków: w Mniszewie w gminie Magnuszew ...
Fot. PSP im. BCh w Ursynowie
W zeszłym tygodniu podobnie jak we wszystkich polskich szkołach, w Ursynowie odbyło się uroczyste zakończ...
„Koło Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzi” – pod takim hasłem...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook