Dzisiaj jest piątek, 22 czerwca 2018 r., 173 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
Gimnazja do likwidacji. Co o tym sądzą sami zainteresowani?
Dodał: MariuszBasaj, 12-01-2017 07:17, odsłon: 3033
Ilustracja przykładowa. Fot. pixabay
Ilustracja przykładowa. Fot. pixabay

W poniedziałek 9 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której gimnazja zostaną zlikwidowane. Postanowiliśmy spytać, co o takiej sytuacji myślą sami zainteresowani i przeprowadziłyśmy sondę w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Kozienicach. Zdania trudno uznać za zróżnicowane, bo praktycznie wszyscy zapytani są przeciwni takiemu rozwiązaniu.

Społeczność PG 1 zdaje się być przeciwna tej reformie, a przynajmniej osoby, z którymi rozmawiałyśmy. Począwszy od nauczycieli po rodziców wszyscy podaja najróżniejsze argumenty przeciw planowanym zmianom w oświacie.

 

Ustawa na kolanie

 

Nauczyciele zwracają m.in. uwagę na szybkość zmian, liczbę niewiadomych i brak programów nauczania.

 

- Podręczniki, jak i programy nauczania nie są opracowane. Dzieci będą miały mniej czasu na ten sam program nauczania, co obecni uczniowie - mówi Joanna Skirzyńska, nauczycielka matematyki.

 

- Zamiast likwidacji gimnazjów powinno się pod doskonalić etapy nauczania na każdym etapie edukacji. Powinno to być wprowadzane od pierwszej klasy podstawówki. Tak nagłe zmiany ciągną za sobą chaos - powiedziała nam Renata Kobylska, nauczycielka języka angielskiego.

 

- Według mnie zostało to niedokładnie przygotowane i wprowadzone zbyt szybko - dodaje nauczycielka języka niemieckiego Dorota Wrzosek.

 

"Najważniejszy czas"

 

Uczniowie popierają zdanie nauczycieli. Boją się, że ich belfrowie mogą ostatecznie stracić pracę, a także zwracają uwagę na to, co czeka ich młodszych kolegów. O obecnych szóstoklasistach mówi się jako "straconym roczniku".

 

- System edukacji przeżyje prawdziwą rewolucje i pewnie wiele osób straci pracę. To zły pomysł - podkreśla Gabriela, uczennica klasy pierwszej.

 

- Mówimy o najważniejszym czasie w życiu młodzieży. Zmiany wprowadzają masę zamieszania i stresu dla wielu osób - zauważa Kasia, także pierwszoklasistka.

 

 - Ta decyzja nie przyniesie za sobą dobrych skutków. Obecni szóstoklasiści na tym rozwiązaniu nie zyskają nic, tylko stracą - mówi Wiktoria, absolwentka PG 1, a obecnie licealistka.

 

Rodzice mają wiele pytań

 

Okazuje się, że bardzo wiele pytań w całej tej sytuacji mają rodzice. Niewiadomymi pozostają kwestie darmowych podręczników czy finansowania zmian przez samorządy lokalne.

 

- Brakuje szczegółowych informacji na temat planowanych zmian. Nie mówię stanowczego "NIE", ale nie jestem przekonany, że całość zostanie prawidłowo przeprowadzona. Wiem jedno, wszyscy wspólnie poniesiemy wielkie koszty finansowe - opowiada pan Robert, ojciec gimnazjalisty i licealistki.

 

- Nie uważam zmiany za dobrą. Obawiam się, że po raz kolejny ktoś pójdzie na rękę dzieciom które nie chcą się po prostu uczyć - zaznacza Pan Dariusz, ojciec dwóch uczennic.

 

/Weronika Bieniek, Roksana Banaś, red./

 

Materiał przygotowany przez uczestniczki warsztatów dziennikarskich (prasowych), prowadzonych przez naszą redakcję przy współpracy z Kozienickim Domem Kultury.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Organizatorzy
Jak zwykle w ostatnią niedzielę czerwca, w tym roku już po raz czwarty, w Jedlińsku odbędzie się MotoPikn...
Fot. Kamil Zapora
W środę 20 czerwca w kozienickiej Mediatece odbyło się spotkanie z Michałem Wójcikiem – auto...
Fot. KPP Kozienice
Kozieniccy policjanci bez chwili wahania wybili szybę w samochodzie, który został zaparkowany w pe...
Fot. Zespół Relaks
Zespół wokalny RELAKS jest w trakcie realizacji zadanie pożytku publicznego Gminy Kozienice &bdquo...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook