Dzisiaj jest wtorek, 07 kwietnia 2020 r., 98 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Gimnazja będą zlikwidowane. Co czeka kozienickie szkoły?
Dodał: MariuszBasaj, 10-01-2017 09:50, odsłon: 7393
Publiczne Gimnazjum nr 1 jesienią świętowało jubileusz 25-lecia. Najpierw było to PSP 4, potem PG 1, a teraz nie wiemy, jaka przyszłość czeka szkołę. Fot. PG 1.
Publiczne Gimnazjum nr 1 jesienią świętowało jubileusz 25-lecia. Najpierw było to PSP 4, potem PG 1, a teraz nie wiemy, jaka przyszłość czeka szkołę. Fot. PG 1.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy wprowadzające zmiany w systemie oświaty. Polskie szkolnictwo czeka prawdziwa rewolucja, a gmina Kozienice będzie musiała się do niej dostosować. Zarówno przed uczniami i ich rodzicami, jak również władzami samorządowymi szereg wyzwań i niewiadomych. Na Kozienice24.pl na bieżąco będziemy informowali was o planowanych zmianach.

Od kilkunastu dni w mediach spekulowano o tym, że prezydent może zawetować ustawy. Ze swoim podpisem czekał do ostatniej możliwej chwili, a ostatecznie zaakceptował wprowadzenie zmian. - Uważam, że ta reforma jest Polsce niezbędna i powinna zostać wprowadzona możliwie jak najszybciej - tłumaczył Andrzej Duda podczas poniedziałkowej konferencji.

 

Co się zmieni?

 

Najważniejszą zmianą, jaka czeka system oświaty, jest oczywiście likwidacja gimnazjów. 1 września rozpocznie się proces wygaszania tych szkół. Szóstoklasiści pójdą do klasy siódmej, a klas pierwszych gimnazjów już nie będzie (całkowicie te placówki znikną 1 września 2019 roku). Zmieni się także w szkołach średnich, liceum znowu będzie trwało cztery lata, technikum - pięć, będą też dwustopniowe szkoły branżowe.

 

Szczególne zamieszanie czeka nas we wrześniu roku szkolnego 2019/2020 kiedy to do szkół średnich trafią zarówno absolwenci ostatniej trzeciej klasy gimnazjum, jak i nowej ósmej klasy. Szkoły nie dość, że będą musiały poradzić sobie z pomieszczeniem dwóch roczników, to jeszcze stworzyć sensowny system rekrutacji dla tego wyjątkowego przypadku. Rok później zacznie się wygaszanie trzyletnich liceów i czteroletnich techników.

 

Wprowadzenie tego systemu w całym kraju wiąże się z dużymi kosztami, które według różnych szacunków i wyliczeń, mogą wynosić od miliarda do nawet trzech miliardów złotych.

 

Co zrobią władze Kozienic?

 

Reforma jest wyzwaniem zarówno dla rządu, jak i dla samorządów lokalnych, które muszą przeorganizować swoje sieci szkół. Z mapy gminy Kozienice, przynajmniej na papierze, znikną PG nr 1, PG nr 2 i PG w Świerżach Górnych. Co je zastąpi? Tego jeszcze ostatecznie nie wiadomo. Jedną z rozważanych propozycji jest utworzenie zespołów szkół, o czym mówiono m.in. na sesji budżetowej. Na razie nie zdradzono jednak szczegółów dotyczących tego rozwiązania.

 

- W celu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego burmistrz powołał specjalny zespół do opracowania propozycji i możliwych wariantów rozwiązań dla szkół na terenie naszej gminy. Obecnie trwają prace nad dokumentem, w którym zaprezentowane zostaną wszelkie możliwości dalszego działania - mówi Robert Boryczka, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kozienicach.

 

Jak zapewnia Boryczka, kiedy tylko opracowanie zostanie skończone, będzie można się z nim zapoznać. Wówczas poinformujemy was o planach samorządu w sprawie szkół. - Zależy nam na tym, aby przeprowadzić reformę jak najmniejszym kosztem społecznym - podkreśla dyrektor wydziału edukacji.

Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum Kozienice24/Enea Wytwarzanie
U jednego z pracowników Elektrowni Kozienice zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem. O zaist...
Tragedia rozegrała się w Kozienicach w niedzielę 5 kwietnia wieczorem.
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
23 marca pisaliśmy o oficjalnej inauguracji Kulturalnej Grupy KDK. Teraz przyszedł czas na małe podsumowa...
Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kozienicach w niedzielę, 5 kwietnia opublikowała kolejne ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook