Dzisiaj jest środa, 20 marca 2019 r., 79 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Sto lat I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego w Kozienicach
Dodał: KamZap, 09-05-2018 09:00, odsłon: 4093
Zdjęcie główne: Kozienice24/pozostałe: I LO w Kozienicach
Zdjęcie główne: Kozienice24/pozostałe: I LO w Kozienicach

 

I Liceum Ogólnokształcące w Kozienicach należy do najstarszych w dawnym województwie radomskim, od początku swego istnienia była to szkoła tego samego typu, czyli gimnazjum, a po przekształceniach w oświacie, liceum. W 2018 roku placówka ta obchodzi swoje stulecie. Taki jubileusz do doskonała okazja do wspomnień i podsumowania ostatniego wieku działalności szkoły. 29 września zaplanowano VI zjazd jej absolwentów.

 

Utworzenie placówki

 

Oficjalnie szkoła zaczęła działać w 1918r. na podstawie zezwolenia wydanego przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 20 kwietnia, jednak pierwsze próby utworzenia szkoły średniej miały miejsce znacznie wcześniej, bo już w 1914r. Wybuch wojny nie dopuścił do ich realizacji. Ponownie zaczęto myśleć o utworzeniu szkoły w 1917r.

We wspomnieniach Hanny Jasińskiej, długoletniej nauczycielki Gimnazjum i Liceum, której ojciec, Teodor Pakosiński, był jednym z pomysłodawców utworzenia szkoły, możemy przeczytać: „Pamiętam dobrze, że rozmowy na ten temat rozpoczęły się najpierw w domu moich rodziców, między moim ojcem, a jego szkolnym kolegą ks. Edwardem Ptaszyńskim”. Inicjatywę tę poparł ówczesny inspektor szkolny Paweł Klimczuk. Skutkiem tych działań było powstanie 17 listopada 1917 r. Komitetu Założenia Szkoły Średniej w Kozienicach, a 1 grudnia Komitet powołał Radę Opiekuńczą w liczbie 10 osób.

 


Pismo z dnia 20.04.1918 roku zezwalajace na prowadzenie gimnazjum w Kozienicach.

 

Siedziba

 

Pierwsze zajęcia odbywały się w domu Pana Mlastka przy ulicy Radomskiej, następnie w domu Pana Sokołowskiego oraz Pawła Piwońskiego przy ulicy Brzózkiej (obecnie Konstytucji 3-Maja). W 1918r. szkołę przeniesiono do głównego gmachu pałacu w Kozienicach, a od roku szkolnego 1928/29 do oficyny pałacowej, gdzie funkcjonowała do wybuchu II wojny światowej.

 

Problem spełniającej oczekiwania lokalizacji próbowano rozwiązać przez budowę obiektu przeznaczonego tylko dla szkoły średniej. Zarząd Miasta zwrócił uwagę na budynek cerkwi, poważnie uszkodzony podczas działań wojennych w latach 1914-1915. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyraziło zgodę na wydzierżawienie Kozienicom placu pocerkiewnego, rozbiórkę cerkwi i budowę na jej miejscu szkoły.

W 1938 r. powstał Komitet Budowy Szkoły Średniej, rozpoczęcie budowy zaplanowano na 1939 rok, a jej ukończenie na 1944r. Wojna zniweczyła te plany.

Po wojnie szkoła wznowiła oficjalnie działalność 16.02.1945r. w dwóch miejscach: na parterze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz w pięciu pomieszczeniach w domu Pani Basakowej.

W sierpniu szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Kochanowskiego (obecnie siedziba Wydziału Promocji Starostwa  Powiatowego), jednak ten szybko stał się za ciasny.

Powrócono do projektów sprzed wojny i we wrześniu 1955 r. rozpoczęto prace budowlane na placu po byłej cerkwi. Ze względu na brak środków przeciągnęły się one do 1960 roku. 4 lutego miało miejsce uroczyste otwarcie nowej szkoły, początkowo bez sali gimnastycznej, gdyż oddano ją do użytku dopiero w czerwcu 1960 r.

 

Uczniowie

 

Placówka przechodziła od momentu powstania różne zmiany, uczestniczyła w kolejnych reformach oświaty. W okresie międzywojennym do szkoły uczęszczało 3385 uczniów, w latach 1926-37 ukończyło ją 123 uczniów, natomiast materiały statystyczne dotyczące okresu wcześniejszego (1918-25) nie zachowały się.

W latach 1945-1999 szkołę ukończyło i złożyło egzamin maturalny 4527 uczniów. Od 1990 r. systematycznie wzrastała ich liczba. W roku szkolnym 1988/89 naukę w liceum pobierało 500 uczniów, a ukończyło 91 absolwentów, w roku szkolnym 2000/01 liceum liczyło 947 uczniów, do egzaminu maturalnego przystąpiło 237. Liczba uczniów w kolejnych latach utrzymuje się na poziomie 650 – 700 uczniów.

 

Warto zaznaczyć, że absolwenci chętnie powracają do swojej szkoły. Ciekawostką jest fakt, że 72% kadry obecnie zatrudnionej to jej absolwenci.

 


Kl. III a, 1983 r.

 

I LO dzisiaj

 

Obecnie w liceum pracuje 35 nauczycieli, a w oferta edukacyjna jest dostosowana do potrzeb rynku pracy i oczekiwań uczniów, szczególnie w kwestii wyboru przedmiotów w zakresie rozszerzonym, które uczniowie mogą dowolnie dobierać, zależnie od planów dalszego kształcenia.

 

- Nasi uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, zdają z wysokimi wynikami egzaminy maturalne, zajmują wysokie miejsca w prestiżowych konkursach. Wśród nich jest również wielu stypendystów. Są także aktywni na wielu polach i zaangażowani w różnego rodzaju projekty i inicjatywy, wśród których można wymienić: pisanie listów w obronie praw człowieka z Amnesty International, aktywną pracę w Szkole Dialogu, projekt PEACE, koła przedmiotowe i zainteresowań, szkolny wolontariat, Szkolna Grupa Medyczna, Klub Młodego Odkrywcy, maratony naukowe, corocznie organizowane festyn ekologiczny i festiwal sanLOremo oraz całe mnóstwo warsztatów i wycieczek, również zagranicznych. Mamy podpisaną współpracę z Politechniką Warszawską, WSH w Radomiu oraz Wyższą Szkołą Rehabilitacji w Warszawie - mówi dyrektor szkoły Ewa Malec.

 


Licealiści w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 


Koła zainteresowań to jedna z wielu form dzialalności uczniów LO.

 

Zjazdy absolwentów

 

W latach powojennych odbyło się pięć zjazdów absolwentów. Pierwszy miał miejsce we wrześniu 1961 roku przy udziale 350 absolwentów.

 

Podczas kolejnego, w 1968r., nadano szkole imię Stefana Czarnieckiego. Patrona wyłoniono w plebiscycie zorganizowanym przez Zdzisława Wieraszkę. W roku szkolnym 1970/71 ogłoszono także konkurs na wykonanie popiersia Patrona Szkoły - wygrał go absolwent Liceum - Mirosław Matera. Rzeźbę już w następnym roku odsłoniła na uroczystym otwarciu roku szkolnego 1971/72  Zofia Legawiec- Stadniczenko, dyrektor szkoły.

 

Po raz trzeci absolwenci spotkali się we wrześniu 1993r., w 75 rocznicę powstania szkoły. Jego inicjatorem był Zdzisław Wieraszka. Uczestnicy zjazdu ufundowali nowy sztandar będący kopią zniszczonego poprzedniego.

 

Czwarty zjazd miał miejsce w 80-tą rocznicę utworzenia szkoły, czyli w 1998 roku. Uczestniczyło w nim 500 absolwentów. Najstarszym uczestnikiem był Jan Jasiński, który egzamin maturalny zdawał w 1926 roku.

 

We wrześniu 2008 roku odbył się piąty zjazd absolwentów połączony z Jubileuszem 90-lecia istnienia szkoły. Udział w nim wzięło 550 absolwentów. Wydano wówczas publikację o historii szkoły pt.: „90 lat I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Czarnieckiego w Kozienicach 1918-2008”, ufundowano popiersie patrona na cokole z piaskowca, przed budynkiem, a także zakupiono rekonstrukcję stroju patrona – Stefana Czarnieckiego i stroju damy z epoki.

 VI Zjazd i Obchody Stulecia

 

Każde spotkanie dawnych uczniów Liceum było niezwykłym przeżyciem pełnym wzruszeń. Natomiast już teraz dyrektor szkoły Ewa Malec, Grono Pedagogiczne, pracownicy i uczniowie zapraszają: - W imieniu całej społeczności naszego Liceum mam zaszczyt zaprosić byłych pracowników szkoły, absolwentów, uczniów, sympatyków i wszystkich zainteresowanych na Jubileusz 100-lecia i VI zjazd absolwentów, który odbędzie się w dniach 29-30 września 2018r. – mówi dyrektor Ewa Malec.

 

Program Obchodów 100-Lecia Szkoły

Sobota (29.09):

10:00
 – Msza Św. w Kościele Św. Krzyża w Kozienicach

11:00 – przemarsz do szkoły i odsłonięcie tablicy pamiątkowej

11:30 – część oficjalna w Centrum Kulturalno-Artystycznym
14:00 – 18:00 – spotkania koleżeńskie w szkole

20:00 – Bal Absolwentów w budynku szkoły (spotkania rocznikowe w salach, zespół muzyczny, szwedzki stół)

 

Niedziela (30.09):

11:00
 – spotkanie przed szkołą: przejście na cmentarz, złożenie kwiatów na grobach nauczycieli, powrót i spotkania koleżeńskie w szkole

 

Zgłoszenia na zjazd (bezpłatnie) do 30.06.2018r. na wybrany adres:

 

e-mail: lo100lat@onet.pl

 

adres szkoły: ul. Warszawska 25, 26-900 Kozienice lub telefonicznie: 48 614 26 08 

 

Zgłoszenia na bal do 30.06.2018r. - koszt: 180zł/osoba z przeznaczeniem na: tablicę pamiątkową od uczestników zjazdu, zdjęcia, catering i zespół muzyczny.

Kwotę należy przelać na rachunek bankowy Komitetu Organizacyjnego przy RR I LO:

 

38 1020 4317 0000 5302 0437 2207

 

Mile widziani są Sponsorzy i Darczyńcy, którzy mają życzenie wesprzeć finansowo organizację Jubileuszu.

 Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
W środę, 20 marca słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kozienicach wysłuchali ciekawego wykładu o Jan...
materiały prasowe
Pierwszy etap konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” zakończył się wyłonieniem trzynastu firm i ...
Fot. archiwum/Kamil Zapora
W poniedziałek 25 marca w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kozienicach odbędzie się VII Sesję Rady...
Fot. Enea Wytwarzanie
Grzegorz Kotte, wiceprezes Enei Wytwarzanie ds. technicznych i inni przedstawiciele Grupy Enea wzięli udz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook