Dzisiaj jest sobota, 06 czerwca 2020 r., 158 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
[ZDJĘCIA] Licealistki uczą jak udzielić pierwszej pomocy
Dodał: DL, 10-02-2020 15:40, odsłon: 1443
Fot. Edyta Tarczyńska/I LO w Kozienicach
Fot. Edyta Tarczyńska/I LO w Kozienicach

Sześć uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Czarnieckiego w Kozienicach postanowiły nauczyć innych udzielania pierwszej pomocy. W ramach akcji prowadzą szkolenia w przedszkolach, szkołach, a także w instytucjach społecznych na terenie naszego powiatu i gminy. Same również poszerzają swoją wiedzę na zajęciach Grupy Medycznej. Uczą dzieci jak reagować i udzielić pomocy w nagłym przypadku.

 

W projekcie udział bierze sześć dziewcząt i wszystkie są uczennicami klasy pierwszej: Hanna Bernaciak, Paulina Kobiela, Oliwia Spytek, Ewa Mojsiuszko, Zuzanna Koral i Natalia Jakubowska. Projekt nosi nazwę ,,Z zieloną apteczką uczymy reagować w trudnych sytuacjach życie ratować'' i ma na celu naukę oraz rozpowszechnianie idei pierwszej pomocy wśród społeczeństwa oraz doskonalenie umiejętności, które posiadają uczennice. Opiekunkami uczennic są nauczycielki Edyta Tarczyńska i Renata Kowalska.

 

- Chcemy uwrażliwiać ludzi na krzywdę drugiego człowieka oraz wykształcić poczucie odpowiedzialności nie tylko za siebie lecz również za innych. Chcemy również pokazać, że pierwsza pomoc jest bardzo ważna i tak naprawdę każdy powinien ją znać. Działając w projekcie i Grupie Medycznej odwiedzamy publiczne przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz instytucje społeczne z powiatu i gminy Kozienice – informują uczennice.

 

 

Cyklicznie prowadzą szkolenia dla wszystkich uczniów swojego liceum. Szkolą osoby młodsze jak i starsze pokazując różne przypadki medyczne i pierwszą pomoc w takich sytuacjach. - W ostatnim czasie również przeprowadzałyśmy ankietę wśród mieszkańców Kozienic na temat pierwszej pomocy, a wnioski z niej pokazały, iż społeczeństwo ma dużą barierę przed udzielaniem pierwszej pomocy, a spowodowane jest to brakiem odbycia szkolenia, niewiedzą na ten temat, a przede wszystkim strachem. Społeczność Kozienic jednogłośnie stwierdza, że szkolenia są potrzebne, że chętnie wezmą w nich udział – opowiadają uczestniczki projektu.

 

Wspiera dla projektu wyraziło wiele instytucji jak między innymi Komenda Policji w Kozienicach, Rejonowy Oddział PCK, Centrum Kulturalno-Artystyczne, Powiatowa Straż Pożarna, szkoły z powiatu kozienickiego.

 


 

Uczennice wspólnie z Niedźwiedziami Polarnymi działały i pomagały podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Garbatce-Letnisko. Wsparły także kwestę uliczną w Kozienicach. Zapewniły bezpieczeństwo osobom morsującym, a także prowadziły prelekcje i ćwiczenia z pierwszej pomocy.

 

- W życiu codziennym miałyśmy również możliwość wykorzystania naszych umiejętności w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Wiemy jak się mamy zachować, nie mamy przed tym bariery strachu. Same również poszerzamy swoją wiedzę na zajęciach Grupy Medycznej prowadzonej przez naszą nauczycielkę - panią Edytę Tarczyńską - mówiły uczennice.

 

W najbliższym czasie czeka je egzamin praktyczny i teoretyczny. - Otrzymamy certyfikaty potwierdzające nasze kwalifikacje. W realizacji projektu wspierają nas nasze opiekunki, pani Edyta Tarczyńska oraz pani Renata Kowalska - informują.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Park linowy w Kozienicach stał się faktem! W dniu dzisiejszym o godzinie 11 dokonano oficjalnego otwarcia...
Akcja GaszynChallenge trwa od zaledwie dwóch tygodni. Zbiórka na rzecz Wojtusia Howisa, kt&...
Fot. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu serdecznie zapraszamy od piątku, 12 ...
Wczoraj w ramach ogólnopolskiej akcji „ prędkość” kozieniccy policjanci czuwali nad be...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook