Dzisiaj jest środa, 23 stycznia 2019 r., 23 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
W witrynach poezji w Kozienickim Domu Kultury
Dodał: MariuszBasaj, 05-12-2017 07:22, odsłon: 2553
fot. KDK
fot. KDK

Poezja królowała w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. W niedzielę 3 grudnia miłośnicy lirycznych uniesień wzięli udział w Spotkaniu Literackim "Witryna".

Spotkanie rozpoczęła Halina Koryńska, instruktor KDK, opiekunka Grupy Poetyckiej "Erato" działającej w KDK, witając zaproszonych gości: Elżbietę Olszewską-Schilling, inicjatorkę Salonu Literackiego "Schillingówka"; Joannę Jakubik, sekretarza Stowarzyszenia Autorów Polskich (oddział Warszawski II); Monikę Januszek-Surdacką, kierownik Domu Kuncewiczów, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym; Grupę literacką "Wiklina" z przewodniczącą Elżbietą Jach z Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej oraz gospodarzy: Grupę Poetycką "Erato" z przewodniczącą Marią Komstą z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka.

 

Motywem przewodnim spotkania był Kazimierz Dolny nad Wisłą, miejsce odwiedzane przez bohemę artystyczną, gdzie "harmonia czterech żywiołów sprzyja tworzeniu". Opowieści kazimierskie rozpoczęła Elżbieta Olszewska-Schilling, prezentując swoje wiersze z tomiku poezji pt. "Sierpniowy zapach Kazimierza" .

 

- Mój Kazimierz to nie rynek i wąskie uliczki chętnie zwiedzane przez turystów. Mój Kazimierz to wzgórza i Albrechtówka z pięknym widokiem na Janowiec oraz Kuncewiczówka, gdzie powstała większość moich wierszy – mówiła poetka.

 

Poezja przeplatana była opowieścią  Moniki Januszek-Surdackiej na temat Domu Kuncewiczów, podpartą nagraniem z 1982 roku, na którym Maria i Jerzy Kuncewiczowie mówią o swoim domu. Spotkaniu towarzyszyły unikalne zdjęcia, znanych fotografików, przedwojennego Kazimierza. Poeci z "Wikliny" również prezentowali wiersze kazimierskie, napisane na warsztatach literackich, prowadzonych w Kazimierzu właśnie. Kozienicka Grupa "Erato" nie była dłużna. Poeci czytali na przemian swoje utwory - nie tylko o Kazimierzu. Było poważnie, nostalgicznie, lirycznie, ale również dowcipnie i zabawnie. Uczestnicy spotkanie nie mogli narzekać na brak różnorodności.

 

Na zakończenie kustosz Kuncewiczówki Monika Januszek-Surdacka powiedziała, że słuchając zaprezentowanych wierszy można stwierdzić, że "Kazimierz" może być wszędzie, również w Kozienicach. Świadczy o tym niezwykle emocjonalna więź z miejscem, z którego artyści pochodzą, zawarta w prezentowanych utworach oraz przekazanie szczególnego klimatu i obrazu ludzi, którzy stamtąd pochodzą.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. KDK
W środę 23 stycznia odbyło się kolejne spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w strukturach ...
Fot. polskaniezwykla.pl
Wzorem lat ubiegłych Nadleśnictwo Kozienice przedstawiło wyniki frekwencji ruchu turystycznego w swoim &n...
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Opactwie i Iga Smolarczyk z Kozienic zostali laureatami drugiej...
Komisja zdrowia rady powiatu kozienickiego 7 stycznia poznała ofertę Grupy Nowy Szpital. Fot. Archiwum
W poniedziałek 28 stycznia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kozienicach przy ul. Kochanowski...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook