Dzisiaj jest środa, 23 stycznia 2019 r., 23 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
W Mediatece o najgroźniejszej polskiej agentce, czyli spotkanie z Michałem Wójcikiem – autorem książki „Baronówna”
Dodał: KamZap, 21-06-2018 16:57, odsłon: 980
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

W środę 20 czerwca w kozienickiej Mediatece odbyło się spotkanie z Michałem Wójcikiem – autorem książki „Baronówna” o najgroźniejszej polskiej agentce, Wandzie Kronenberg. Była okazja do poznania wielu faktów historycznych okresu II wojny światowej, ciekawej dyskusji i nabycia egzemplarza książki.

Autor książki „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki” jest pasjonatem tematyki wywiadu i kontrwywiadu czasów II wojny światowej. Jak przyznaje nie ma dla niego nic ciekawszego od badania gry szpiegów. Stąd prędzej czy później musiał zająć się osobą, o której może mało się mówi, ale należy przyznać, że należała do najlepszych w tym czym się zajmowała, a mowa o Wandzie Kronenberg. – Wszyscy słyszeliśmy o Krystynie Skarbek nazywaną polską Mata Hari, a Wanda Kronenberg pozostaje jakby wygumkowana z polskiej historii. Jest to tym bardziej dziwne, że Wanda Kronenberg nie była agentką podwójną, czy nawet potrójną, ale pracowała aż dla pięciu różnych organizacji – mówi Michał Wójcik. W jeszcze większe zdumienie wprawia wiek, w którym Wanda rozpoczęła swoją wywiadowczą działalność, a miała wtedy zaledwie 17 lat.

Wanda Kronenberg urodziła się w jednej z najbogatszych rodzin w przedwojennej Polsce. W momencie inwazji III Rzeszy na nasz kraj Wanda znała całą elitę II Rzeczypospolitej z racji, że jej ojciec gościł na salonach nie tylko całej Polski, ale i Europy. Z powodu swoich koneksji dla każdego wywiadu była na wagę złota. Współpracował m.in. z Gestapo, Abwerą, Polskim Państwem Podziemnym, NKWD, a także wywiadem brytyjskim.

Tak złożony i trudny temat wymagał długiej i skrupulatnej pracy. – Strasznie długo męczyłem się z tym wydaniem, bo aż cztery lata. Po raz pierwszy na ślad Wandy Kronenberg trafiłem w czasie badań historii Powstania Warszawskiego. Od tamtej pory przerzuciłem setki metrów bieżących akt, żeby ułożyć jednolity obraz tej postaci – mówił autor książki „Baronówna”.

Wszyscy zainteresowani, którzy tego dnia przybyli do Mediateki mogli posłuchać wykładu Michała Wójcika na temat bohaterki jego najnowszej książki. W tym niezwykle ciekawym spotkaniu wzięła udział m.in. dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice Elżbieta Stąpór.

 


Każdy kto chciał jeszcze dokładniej poznać historię Wandy Kronenberg mógł zakupić egzemplarz najnowszej książki Michała Wójcika od razu podpisaną przez autora. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Kozieniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który podczas awantury domowej zaatakował swojego brat...
Fot. Zespół Szkół w Kozienicach
W dniach 16-20 stycznia w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach odbyła się...
Obecny dworzec kolejowy w Zajezierzu. Fot. bazakolejowa.pl
Za niespełna 1,5 miliarda złotych ma powstać około 200 nowych dworców w całej Polsce i pięć w regi...
Laureaci z powiatu kozienickiego (od lewej): Krzysztof Wolski, trener Legionu Głowaczów Konrad Wolski, Andrzej Suwała, Mateusz Marchewka i Piotr Łyjak. Fot. Tadeusz Klocek/Echo Dnia
Już po raz 25 "Echo Dnia" zorganizowało Plebiscyt Sportowy. W piątek odbyła się uroczysta gala, w czasie ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook