Dzisiaj jest środa, 14 listopada 2018 r., 318 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) W CKA otworzono wystawę prac Ireneusza Lenarczyka, kozienickiego malarza mieszkającego i tworzącego we Francji.
Dodał: KamZap, 11-08-2018 11:00, odsłon: 1548
Prace Ireneusza Lenarczyka gościły na wystawach całej Europie. Teraz autor przywiózł kilka z nich do swojego rodzinnego miasta. Fot. Kamil Zapora
Prace Ireneusza Lenarczyka gościły na wystawach całej Europie. Teraz autor przywiózł kilka z nich do swojego rodzinnego miasta. Fot. Kamil Zapora

W piątek 10 sierpnia w sali wystawowej CKA miał miejsce wernisaż Ireneusza Lenarczyka pod tytułem „Francja”. Autor obrazów, które do 22 października będziemy mogli oglądać w CKA jest kozieniczaninem, który na początku lat 80. wyemigrował do Francji. Na miejsce swojej pierwszej wystawy indywidualnej, wybrał swoje rodzinne miasto. Kozienice bardzo serdecznie przyjęły Ireneusza Lenarczyka ponownie, a on odwdzięczył się podarowując jednemu szczęśliwcowi swój obraz.

Ireneusz Lenarczyk urodził się w 1961 roku w Kozienicach. Już na początku lat 80. Brał udział w plenerach malarsko-rzeźbiarskich, na których został zauważony i wyróżniany. Należał do Stowarzyszenia Twórców Sztuk Plastycznych Ziemi Kozienickiej. Jednak jako swój zawód wybrał właśnie malarza.

Pod koniec lat 80. wyjechał do Francji, gdzie mieszka na stałe i tworzy kolejne prace. Wiele jego obrazów znajduje się w prywatnych kolekcjach, w kraju i za granicą, a teraz kilka z nich przyjechało do Kozienic.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonała dyrektor Kozienickiego Kultury Elwira Kozłowska. - Francja to bardzo ważny ośrodek sztuki na mapie Europy, ale i całego świata. Malarze tego kraju bardzo często wyznaczali trendy i kierunki w sztuce, dlatego bardzo się cieszę, że mamy tam swojego przedstawiciela – mówiła dyrektor KDK.

Kozienice spotkały szczególne wyróżnienie, ponieważ otwarta tutaj wystawa Ireneusza Lenarczyka jest tak naprawdę jego pierwszą wystawą indywidualną. Wcześniej jego prace można było oglądać tylko na wystawach zbiorowych w różnych krajach europejskich. – Malarstwo Ireneusza Lenarczyka jest tworzone w duchu nurtu surrealistycznego – mówiła komisarz wystawy Agnieszka Bieńskowska.

 

 

Każdy kto przyjdzie do CKA, żeby obejrzeć nową wystawę zauważy, że jest ona podzielona na dwie części. Zaraz przy wejściu przywitają nas obrazy z początkowego okresu pobytu autora na emigracji, nacechowane cięższym klimatem przejawiającym się w mrocznej kolorystyce. Dalej natomiast stają się one bardziej naturalne i pogodne. Jak podkreślił sam autor wynika to z tego, że malarstwo zawsze odzwierciedlało, jego wewnętrzny stan ducha.

 

 

Na wernisaż przybyli m.in. członkowie rodziny autora, a także znajomi i przyjaciele z młodzieńczych lat. – Cieszę się, że moja wystawa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem i na tej sali widzę twarze, które ostatni raz spotykałem 30 lat temu – mówił malarz. – Chciałbym, żebyście wszyscy czuli się jak najlepiej, tak jak ja teraz się czuję – dodał.

Mieszkańcy Kozienic przyjęli Ireneusza Lenarczyka bardzo serdecznie przygotowując dla niego niespodzianki. Pierwszą były dwie piosenki Czesława Niemena, który jest ulubionym wokalistą malarza zaśpiewane przez Patrycję Wołos oraz Annę Wasińską. Drugą niespodzianką był wiersz lokalnej poetki Zofii Kucharskiej.

 


Patrycja Wołos specjalnie dla malarza wykonała piosenkę „Jednego serca” z repertuaru Czesława Niemena.


W czasie wernisażu była również niespodzianka dla publiczności. Każdy przy wejściu otrzymywał folder z numerem. Następnie Ireneusz Lenarczyk wylosował wśród nich jednego szczęśliwca, który otrzymał jego obraz.

 


Ten obraz Ireneusz Lenarczyk przekazał dla zwycięzcy.

 

Wystawę Ireneusza Lenarczyka będzie można oglądać do 22 października.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. A©Arpass
Dzisiaj w sali konferencyjnej urzędu miejskiego odbyła się ostatnia już, 47 sesja rady miejskiej tej kade...
Fot. PSP w Woli Chodkowskiej
Już od poprzedniej niedzieli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Chodkowskiej brali udział w w...
ilustracja, źródło: Pixabay.com
W sobotę 24 listopada od godziny 10 w kozienickiej Hali sportowej rozgrywane będą IX Mistrzostwa Kozienic...
fot. archiwum
6 grudnia od godziny 10 w sali koncertowo-kinowej CKA odbędzie się X Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook