Dzisiaj jest środa, 23 stycznia 2019 r., 23 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Takiej wystawy w CKA jeszcze nie było. To owoc międzynarodowej pracy na Ziemi Kozienickiej
Dodał: MariuszBasaj, 10-06-2017 08:11, odsłon: 2623
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Kilkadziesiąt prac, powstałych podczas corocznych międzynarodowych plenerów artystycznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisku, znalazło się na wystawie pn. "Retrospektywa plenerów w Garbatce-Letnisku", którą od piątku można oglądać w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Wernisaż zgromadził wielu artystów, a ekspozycja wzbudziła ogromne zainteresowanie jeszcze przed jej oficjalnym odsłonięciem.

Wystawa jest nietypowa z wielu względów, ale już jej sam sposób rozmieszczenia ją wyróżnia. Prace: rzeźby, obrazy, grafiki znajdziemy nie tylko w sali wystawowej, ale również w patio Centrum Kulturalno-Artystycznego. Jej otwarcie zgromadziło wiele osób ze świata kultury, obecni byli m.in. dyrektor KDK Elwira Kozłowska, organizator plenerów i dyrektor garbackiej szkoły Mirosław Dziedzicki, Andrzej Markiewicz - dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, a także twórcy związani z plenerami czy Kozienickim Domem Kultury, m.in. z Grupy Twórczej Vena.

 

Do tej pory odbyło się już dziewięć Międzynarodowych Plenerów Ekspresji Twórczej, Malarstwa i Rzeźby „Puszcza Kozienicka. Inspiracje Garbatka-Letnisko”. Wzięło w nich udział około 150 artystów z Polski i z zagranicy (Armenia, Bułgaria, Czechy, Hiszpania, Izrael, Litwa, Macedonia, Niemcy, Rosja, Słowacja, Tadżykistan, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy). Zdecydowana większość z nich to pedagodzy akademiccy uczelni artystycznych. Efekty ich pracy możemy podziwiać w Centrum Kulturalno-Artystycznym.

 

Projekt niezwykły

 

Wszystkich przybyłych przybył przywitała instruktor KDK Halina Koryńska, a po niej głos zabrała dyrektor Elwira Kozłowska. - Jak widać, wyszliśmy z tą wystawą poza salę wystawową, która zazwyczaj nam do tego służy. Mamy w tej chwili takie warunki, że właściwie tylko wyobraźnia może nas ograniczać, a osoby które są odpowiedzialne za jej przygotowanie mają nieograniczone zasoby tej wyobraźni. Zdecydowali się wykorzystać część patio, by jak najlepiej ją zaprezentować. Wystawa była szykowana od godzin porannych w czwartek i jeszcze przed jej otwarciem spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem - mówiła gospodarz obiektu. Elwira Kozłowska wręczyła również kwiaty Mirosławowi Dziedzickiemu oraz Agnieszce Bieńkowskiej, która ze strony KDK była odpowiedzialna za przygotowanie ekspozycji.

 


 Dyrektor Elwira Kozłowska podziękowała Mirosławowi Dziedzieckiemu oraz Agnieszce Bieńkowskiej.

 

Więcej o samych plenerach opowiedział ich organizator Mirosław Dziedzicki. Poruszył zarówno kwestie techniczne, jak i artystyczne. - W nazwie pleneru są inspiracje i te inspiracje trzeba zrozumieć w sposób wieloraki. Pierwsza to oczywiście inspiracja przyrodą, światem widzialnym, być może historią tych ziem, a drugi obszar - wg mnie najważniejszy - to inspiracje, które dostarczają nam spotkani ludzie. Możliwości podglądania cudzego warsztatu, rozmowy na temat sztuki, to są też bardzo szybkie, fajne kursy. Ludzie się nawzajem, pozytywnie inspirują - mówił.

 

Wiele przychylnych słów o idei pleneru powiedział także prof. Andrzej Markiewicz. Następnie wszyscy zebrani przenieśli się do sali wystawowej, gdzie z krótkim recitalem wystąpił Paweł Fila, prezentując kilka utworów z gatunku poezji śpiewanej. Reszta piątkowego spotkania upłynęła pod znakiem kuluarowych rozmów o sztuce przy poczęstunku. Wystawę będzie można oglądać do 28 sierpnia.

 


Otwarciu wystawy towarzyszył mini-recital Pawła Fili.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Komisja zdrowia rady powiatu kozienickiego 7 stycznia poznała ofertę Grupy Nowy Szpital. Fot. Archiwum
W poniedziałek 28 stycznia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kozienicach przy ul. Kochanowski...
Kozieniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który podczas awantury domowej zaatakował swojego brat...
Fot. Zespół Szkół w Kozienicach
W dniach 16-20 stycznia w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach odbyła się...
Obecny dworzec kolejowy w Zajezierzu. Fot. bazakolejowa.pl
Za niespełna 1,5 miliarda złotych ma powstać około 200 nowych dworców w całej Polsce i pięć w regi...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook