Dzisiaj jest piątek, 28 lutego 2020 r., 59 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
Premiera książki ‘Kozienice. Moja mała ojczyzna’
Dodał: KamZap, 30-05-2019 08:41, odsłon: 1849
Fot. KDK
Fot. KDK

29 maja w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbyła się premiera wyjątkowej książeczki, pt. „Kozienice. Moja mała ojczyzna”. Książka jest najnowszą publikacją wydaną przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, sfinansowaną ze środków budżetu Gminy Kozienice, w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych. Wykonawcą książeczki jest Wydawnictwo Kinderkulka.

W uroczystym spotkaniu udział wzięły dzieci z kozienickich przedszkoli i szkolnych oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami. Uczestnikami spotkania były również osoby zaangażowane w proces jej powstawania, m.in. Piotr Kozłowski burmistrz gminy Kozienice, Dorota Stępień zastępca burmistrza ds. społecznych, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej w osobach Elżbiety Czapli, Piotra Konopki, Stanisława Orzechowskiego, Dariusza Szewca i Krzysztofa Zająca, Sylwia Borek – wykonawca książeczki i właściciel wydawnictwa Kinderkulka oraz Elwira Kozłowska dyrektor Kozienickiego Domu Kultury, Krzysztof Reczek dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach i Justyna Tkaczyk-Kurek przedstawiciel Enea Wytwarzanie.

 

Spotkanie miało na celu zaciekawienie najmłodszych mieszkańców gminy miejscem w którym dorastają, pokazanie Kozienic z zupełnie innej, nieco bajkowej perspektywy. Maluchom, w przejrzysty sposób, przedstawiono również proces powstawania książki.

 

- Niezwykle sympatyczna i żywiołowa publiczność, spisała się na medal – z uznaniem komentuje spotkanie burmistrz Piotr Kozłowski, który objął honorowym patronatem wydarzenie. - Dla mnie, zarówno jako burmistrza, ale przede wszystkim jako ojca, ważne jest aby dzieci dorastały w naszym mieście, gminie, szczęśliwe, radosne w pełni świadome historii i orientujące się w teraźniejszości. Ta książka może być pomocą dla wszystkich rodziców, dziadków czy opiekunów, do właściwego edukowania, mam nadzieję, że będzie również zachęcała do wspólnej zabawy i rodzinnego spędzania czasu – dodaje burmistrz.

 

Uroczystej premierze towarzyszyło otwarcie wystawy ilustracji z książki o Kozienicach, przygotowanej we współpracy z Kozienickim Domem Kultury im. Bogusława Klimczuka. Niespodzianką tego dnia było przekazanie każdemu przedszkolakowi egzemplarza książeczki, co przyniosło dużo radości zarówno obdarowanym i obdarowującym.

 

 Kilka słów o książeczce

 

„Kozienice. Moja mała ojczyzna” jest oryginalną i ciekawą propozycją, przygotowaną z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Pięknie ilustrowana zapewne zainteresuje wszystkich czytelników. Książeczka jest przeglądem atrakcji Kozienic, przedstawia dzieciom miejsca, po których nieraz będą spacerować z rodzicami i dziadkami, gdzie będą wielokrotnie się bawić, wypoczywać i uczyć. Mali mieszkańcy miasta poznają wyjątkowe walory krajobrazowe Ziemi Kozienickiej, a także ciekawostki związane z największym zakładem pracy w regionie. Publikacja w przystępny i kolorowy sposób pokazuje również historię miasta, jego legendę i zabytki. I to właśnie historia – zgodnie z działalnością statutową TMZK – odgrywa istotną rolę w przekazie, bowiem w książeczce, w nietuzinkowy sposób, zaakcentowany jest fakt narodzin w Kozienicach królewicza Zygmunta (1469 r.) – przyszłego wielkiego króla Polski.

 

- Promocja Kozienic, dbałość o historię, promocja czytelnictwa, a w szczególności utrwalanie już od najmłodszych lat w świadomości Kozieniczan informacji świadczących o wyjątkowości naszego miasta i gminy przyświecają idei powstania książeczki. Publikacja została sfinansowana ze środków budżetu gminy Kozienice, przyznanych Towarzystwu Miłośników Ziemi Kozienickiej w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych i jest dobrym przykładem efektywnej współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi oraz wspierania przez nasz samorząd oddolnych inicjatyw – mówi Piotr Kozłowski Burmistrz Gminy Kozienice.

 

Książka edukuje przez zabawę i może być bazą pomysłów na spędzanie wolnego czasu w Kozienicach. Poznawanie historii oraz teraźniejszości swojej małej ojczyzny pozwoli budować z nią więź już od dzieciństwa.

 

- Warto już od najmłodszych lat rozwijać ciekawość świata i najbliższego otoczenia. To właśnie one – obecnie jeszcze małe dzieci – będą tworzyły przyszłość naszego miasta, gminy, powiatu i kraju. To w nich drzemie nieodkryty jeszcze potencjał do działania na rzecz coraz lepszej przyszłości i warunków życia – mówi Krzysztof Zając z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej.

 

Drugą stroną publikacji jest zachęta do wspólnego czytania rodziców i dzieci. Czytanie książek
to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono. W czasach, w których każda minuta jest na wagę złota, daje bardzo szybkie i dobre efekty przy niewielkim nakładzie pracy.

 

- Bardzo się cieszę, że mogliśmy wziąć udział w tym wyjątkowym projekcie i współtworzyć książkę o Kozienicach, które są mi bardzo bliskie. Mam nadzieję, że książka przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom i zachęci do wspólnego czytania, a potem odkrywania, czasem zupełnie na nowo, miejsc pokazanych w książce – mówi Sylwia Borek z Wydawnictwa Kinderkulka.

 

Książka jest skierowana do dzieci, ale na pewno zainteresują się nią również osoby dorosłe, ponieważ pokazuje ona Kozienice, ich tajemnice i wszelkie kozienickie dobrodziejstwa z zupełnie innej perspektywy.

 

 

 

Zgodnie z zapowiedzią Pana Lecha Wiśniewskiego, Przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, w roku premierowym, Towarzystwo obdarowywać będzie książeczką każdego, nowonarodzonego Kozieniczanina. Z kolei Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski, jeszcze w czerwcu, przekaże książeczkę każdemu dziecku w wieku 5-9 lat, uczęszczającemu do kozienickich placówek oświatowych.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Ubiegający się o drugą kadencję prezydent Andrzej Duda odwiedził dzisiaj (28 lutego) Kozienice. Prezydent...
Prezydenta RP Andrzej Duda z wizytą w Kozienicach. Spotkanie z mieszkańcami odbywa się w Hali Sportowej K...
fot.Enea
Enea Wytwarzanie zaprasza do Domu Wypoczynkowego „Świetlik” położonego w przepięknej nadmorsk...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W piątek przed budynkiem Centrum Kulturalno – Artystycznego w Kozienicach odbyła się prezentacja sz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook