Dzisiaj jest piątek, 05 czerwca 2020 r., 157 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
Gmina Kozienice prekursorem dużego projektu
Dodał: MariuszBasaj, 21-09-2015 18:22, odsłon: 4064

''Zrozumieć Alzheimera'' to nazwa projektu, w który wraz z fundacją Pro Civitas Bono zaangażuje się gmina Kozienice.  Będzie on miał na celu pomoc zarówno samym chorym, jak i ich rodzinom, a także szerzenie wiedzy na tematy związane z tą straszną dolegliwością. Udział gminy w akcji, zapowiedział na konferencji prasowej 21 września (w Światowy Dzień Choroby Alzheimera) burmistrz Tomasz Śmietanka.

Projekt ma docelowo skupić wszystkie samorządy z terenu byłego województwa radomskiego. Gmina Kozienice zdecydowała się na udział jako pierwsza. - Zanim przystąpimy do właściwej realizacji projektu, musimy poczynić odpowiednie przygotowania, dokładniej zanalizować sytuację. To zadanie na ten rok. Ponadto musimy zająć się dokumentacją, potrzebną do uzyskania środków z tytułu działalności pożytku publicznego - zaznaczył Tomasz Śmietanka.

 

Alzheimer to choroba często ignorowana

 

- Wzrost zachorowalności, przede wszystkim wśród osób starszych, to nie tylko problem medyczny, ale także społeczny. Ludzie powinni zdobyć wiedzę na temat tej choroby. Ciągle ogromnym problemem jest zbyt późne zdiagnozowanie schorzenia, a co za tym idzie zwiększone cierpienie pacjentów - tłumaczył burmistrz, dodając:  - Należy poznać konkretne potrzeby chorych i ich rodzin. Musimy zdjąć ten ciężar z rodzin osób cierpiących na Alzheimera.

 

Na szokującą statystykę wskazała współprowadząca konferencję dr Aneta Śledź. - Według danych NFZ, w subregionie radomskim na Alzheimera leczonych jest tylko 88 osób. To liczba dalece nieadekwatna do prawdziwej sytuacji, dlatego potrzebujemy systemu, który lepiej odpowie na potrzeby społeczeństwa - tłumaczyła.

 

 

Symboliczny początek

 

Poniedziałkowe spotkanie miało przede wszystkim wymiar informacyjny, ale zarazem było symbolicznym początkiem nowej akcji.

 

Burmistrz przypomniał, że Gmina Kozienice ma doświadczenie w przeprowadzaniu pionierskich akcji. - Swego czasu bardzo podobnie wyglądała sytuacja osób niepełnosprawnych i Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wtedy też byliśmy prekursorem. Doskonale pamiętamy czasy, kiedy rodziny często izolowały od świata swoich chorych krewnych, a niepełnosprawność była tematem tabu. Dziś WTZ-y mają się bardzo dobrze, rozwijają się, a chorzy spędzają czas w dużo przyjemniejszy dla nich sposób - mówił Tomasz Śmietanka.

 

Jak podkreślił, gmina od zawsze wspiera ochronę zdrowia - na sam szpital, od 2001 roku przeznaczyła ponad 5 milionów złotych. Ponadto regularnie wspiera ''Przychodnie Kozienickie'', także realizuje przeróżne programy promocji zdrowia. - Robimy wszystko, co możliwe w ramach obowiązującego prawa - zaznaczył.

 

Rusza infolinia

 

Dla osób, które chciałyby uzyskać więcej informacji na temat choroby, we wtorek zostanie uruchomiona specjalna infolinia pod numerem telefonu 799 100 488. Infolinia będzie czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 15:00.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: MariuszBasaj
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
Dwunasta edycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka dobiegła ...
Fot. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach
„Z zielonym liceum pomagasz, ratujesz - zwierzęta adoptujesz”, a także „Z zieloną aptec...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Ozonator, dwie maski do obsługi ozonatora, miernik natężenia ozonu trafiły do Oddziału Zakaźnego Szpitala...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statysty...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook