Dzisiaj jest wtorek, 19 lutego 2019 r., 50 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Uroczystości patriotyczne w Oleksowie
Dodał: KamZap, 24-09-2018 10:26, odsłon: 559
Fot. UG Gniewoszów
Fot. UG Gniewoszów

W niedzielę 16 września, w jubileuszowym roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w kościele parafialnym pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Oleksowie, oddano hołd bohaterom walk niepodległościowych. Organizatorami tej uroczystości byli: Marcin Gac wójt gminy Gniewoszów, samorząd gminy oraz ks. proboszcz Kazimierz Bąbka.

Patriotyczno religijne obchody upamiętniające uczestników powstania listopadowego z 1830 roku, styczniowego z roku 1863 oraz żołnierzy I i II wojny światowej, miały podniosły charakter. Rozpoczęła je msza święta koncelebrowana podczas, której wyjątkową homilię wygłosił ks. dr. Michał Krawczyk. We mszy św. uczestniczyły władze samorządowe gminy, delegacje stowarzyszeń, sołtysi i mieszkańcy poszczególnych miejscowości oraz uczniowie i zaproszeni goście.

 

Po zakończonym nabożeństwie zebrani wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Pogodna jesień” działającego przy Miejskim Domu Kultury w Zwoleniu.

 

Następnie orszak uczestników uroczystości na czele z pocztem sztandarowym, przeszedł przy dźwiękach melodii żołnierskich i patriotycznych na cmentarz parafialny.

 

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wójt gminy Gniewoszów Marcin Gac powitał zebranych i  przypomniał uczestnikom trudną drogę do wolności. To dzięki wysiłkowi naszych rodaków, możemy kultywować naszą tradycję być dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Żaden naród na świecie nie dokonał tego, czego dokonali nasi przodkowie. Po 123 latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość, która została okupiona ofiarą narodu Polskiego - mówił wójt.

 

Następnie w imieniu samorządu oraz mieszkańców gminy złożył pod krzyżem upamiętniającym bohaterstwo żołnierza polskiego wiązankę kwiatów. Po nim wieńce i kwiaty złożyły delegacje. Po złożeniu kwiatów w hołdzie bohaterom, którzy walczyli i umierali za naszą Ojczyznę, wójt oraz przedstawiciel Urzędu Gminy złożyli zapalone znicze.

 

Podniosły charakter uroczystości podkreślił poczet sztandarowy, który wystawił Zespół Szkolno – Przedszkolny w Gniewoszowie. Wojskową asystę honorową podczas uroczystości tworzyli żołnierze 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Nad bezpieczeństwem czuwali druhowie z OSP Sarnów oraz policjanci z Komisariatu Policji w Gniewoszowie.

 

Po zakończonej uroczystości na uczestników czekała pyszna grochówka, przygotowana przez ekipę kuchni Z S-P w Gniewoszowie. Słodki poczęstunek przygotowało Stowarzyszenie „NASZ BOREK”.

 

Niech pamięć o wszystkich, którzy walczyli, ginęli i cierpieli za wolną Polskę trwa nadal.    
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja, źródło: pixabay.com
W piątek 1 marca Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu organizuje VI Zawody Narciarsko - Snowboardowe o ...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Tylko w ostatnim czasie dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczający...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Kozienicka Gospodarka Komunalna organizuje konkurs „Przejdź na ty z naturą, przynieś paczkę z makul...
fot. Marta Ankiersztejn
Kozienicki Dom Kultury organizuje wyjazd do Teatru Współczesnego w Warszawie na spektakl „Le...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook